https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/lide-budou-moci-zadat-o-dotace-na-nadrze-na-destovku-a-dalsi-opatreni-setrici-vodu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lidé budou moci žádat o dotace na nádrže na dešťovku a další opatření šetřící vodu

14.2.2017 13:15 | PRAHA (Ekolist.cz)
Lidé budou budou moci získat na své zařízení, například nádrž na dešťovou vodu nebo systém splachování záchodu využívají již jednou použitou vodu z umyvadla nebo pračky, 20 až 60 tisíc korun
Lidé budou budou moci získat na své zařízení, například nádrž na dešťovou vodu nebo systém splachování záchodu využívají již jednou použitou vodu z umyvadla nebo pračky, 20 až 60 tisíc korun
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Ministerstvo životního prostředí se v dubnu chystá spustit nový dotační program. Jeho prostřednictvím chce podpořit šetrné hospodaření s vodou, informuje server iDnes.cz.
 

Stát na novou dotaci vyčlenil sto milionů korun. Lidé budou budou moci získat na své zařízení, například nádrž na dešťovou vodu nebo systém splachování záchodu využívají již jednou použitou vodu z umyvadla nebo pračky, až 60 tisíc korun.

Dotace budou rozdělovány ve třech kategoriích. „U té nejzákladnější kategorie - což je pořízení nádrží na zahradu o objemu alespoň dvou tisíc litrů, do nichž při deštích lidé svedou vodu a tou pak budou při suchu zalévat - bude spoluúčast státu padesát procent. A to nejen na koupi nádrže, ale i na projekt, instalaci, čerpadlo nebo rozvody. Nejvýše však dvacet tisíc korun,“ řekl ministr životního prostředí Richard Brabec MF Dnes.

Peníze v této kategorii jsou podle informací MF Dnes určeny pouze lidem žijícím v místech, která v posledních letech opakovaně trpěla nedostatkem pitné vody. Zvýhodněny budou i obce, kde platí zákazy zalévání či napouštění bazénů.

Další dvě kategorie dotací mohou využít i lidé z jiných oblastí. Tyto peníze jsou ale už určeny pro složitější projekty vyžadující v domě stavební zásahy. Žadatelé však budou moci získat až trojnásobnou částku.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
red
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk

Všechny komentáře (6)

Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MM

Milan Milan

14.2.2017 19:39
Opět všechno špatně, chytání kočky za ocas. Nic neřešící kapka v moři, navíc lidmi zpravidla již dávno vyřešená. Oni na tom MŽP snad přemýšlí tak na úrovni šerifa chatové osady. Vodu je potřeba vracet do krajiny kde se dá, v obcích a rodinných domcích opět umožnit vsaky, drenáže, nepouštět mírně znečištěnou vodu kanalizací do čističek,nebo z čističek do vodotečí, ale zpět vsakovat do půdy, příroda si s dočištěním hravě poradí, přinutit velkoprovozy k záchytu a používání desítek a stovek kubíků dešťové vody a tam dát dotace.....budovat rybníky, mokředy, opět vybudovat a udržovat "škarpy" kolem cest, průmyslové zóny neodvodňovat ale povinně realizovat xx% vsaků a drenáží, vody z velkých betonových ploch povinně vracet do půdy apod......Ale tady se opět řeší nalý ovlivňovatelé, podobně jako řešení smogu a podstata tj. pasivní a trvalý záchyt vody v krajině je opět nevyřešen.
Odpovědět
radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

15.2.2017 09:45 Reaguje na Milan Milan
je to tak, ogare...navíc ani nenapíšou z kterých konkrétních míst budou moci lidi o ty dotace žádat.jak já mám tedy vědět, zda třeba ostrava trpí nedostatnkem pitné vody nebo ne...???
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

16.2.2017 11:09 Reaguje na radim buffalo tobias
Dotace provází tzv. "strejčkování" tzn. že když máš u rozdělovatele strejčka tak máš nárok. Kapišto!?
Odpovědět
KC

Katarína Cibulková

28.3.2017 09:49
My s manželom už niekoľko rokov využívame jímku na dažďovú vodu. Som rada, že nás firma mirosep.cz k tomu presvedčila. určite sa oplatí využívať. Ak neviete kde zohnať kvalitnú jímku s dobrým servisom, tak určite odporúčam aj firmu mirosep.cz
Odpovědět
pv

pepan valek

30.5.2017 09:26
Po přečtení podmínek konstatuji - opět nic jinýho, než bombastická podpora majetných a dotčeného okruhu firem. Nic pro obyčejné lidičky. Ti půdou za svým opět postaru.
Odpovědět
JN

Jana Nová

12.7.2018 15:33 Reaguje na pepan valek
Politika není jednoduchá. Ať už peníze využije kdokoliv, tak snad pomůže udržet vodu v ČR. Já byla nucena na zahradě jímku na vodu vytvořit sama. Jinak bych musela vodu dovážet a to se mi opravdu nechtělo. Jímku je z mirosepu, jedna z levnějších. Řekla bych, že se mi do pár let vrátí náklady, ale hlavně mám po starostech a skvěle funguje.
Odpovědět
reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist