https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/lide-podle-ochranare-nosi-mladata-zajicu-do-stanic-zbytecne-radi-spravny-postup
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lidé podle ochranáře nosí mláďata zajíců do stanic zbytečně, radí správný postup

12.4.2022 02:46 | PRAHA (ČTK)
"Příroda to prostě tak zařídila, že jsou první dny života osamocení a máma je krátce navštěvuje pouze, aby je nakojila. I když na ně sáhnete či je třeba olízne pes, nechte je na místě," apeloval Stýblo.
"Příroda to prostě tak zařídila, že jsou první dny života osamocení a máma je krátce navštěvuje pouze, aby je nakojila. I když na ně sáhnete či je třeba olízne pes, nechte je na místě," apeloval Stýblo.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zařízení sdružená v Národní síti záchranných stanic už letos přijala přes 160 savčích mláďat, včetně 109 novorozených zajíců. Právě zajíčky přitom lidé nosí do záchranných stanic zbytečně, sdělil Petr Stýblo z Českého svazu ochránců přírody (ČSOP). Stýblo ČTK řekl, že přijatých zaječích mláďat je za stejné období meziročně více, o kolik nesdělil. Poradil také jak při nálezu osamocených mláďat postupovat. ČSOP síť záchranných stanic koordinuje.
 

Stýblo uvedl, že 109 novorozených zajíců přinesli lidé do stanic během prvních tří měsíců letošního roku. Zdůraznil, že zajíčci se nesmí odnášet. "Příroda to prostě tak zařídila, že jsou první dny života osamocení a máma je krátce navštěvuje pouze, aby je nakojila. I když na ně sáhnete či je třeba olízne pes, nechte je na místě," apeloval Stýblo, který vede Kancelář ČSOP.

"Není tak úplně pravda, že by je pak matka nepřijala. A pokud takový zajíček leží na nevhodném místě, třeba na cestě či dětském hřišti, kde hrozí, že si ho všimne někdo nepoučený, lze ho opatrně o pár metrů přesunout pomocí větví, lopaty či uchopením přes hrst trávy a listí," popsal ochranář.

Jinak by podle Stýbla měli lidé postupovat v případech, kdy mládě přinese pes či kočka a není jasné, odkud pochází. "Pak nezbývá než zavolat záchrannou stanici. Přes veškerou péči odborníků polovina takových zajíčků ve stanici nepřežije," sdělil. Ochranář ČTK řekl, že loni záchranné stanice přijaly 417 malých zajíců, z nichž 207 zahynulo.

Bez dotyku se naopak neobejde pomoc veverčatům, která vypadla z hnízda. "Pokud se veverče ocitne na zemi, je nutné pomoci. Veverčí máma by se k němu nevrátila. První pomoc znamená okamžitě třeba pod košilí veverku zahřát a ihned volat záchrannou stanici," uvedl Stýblo. Veverky jsou druhý nejčastější druh, které záchranné stanice letos přijaly - bylo jich 36.

Kontakty na záchranné stanice lidé najdou na webu www.zvirevnouzi.cz. Stýblo také doporučil, aby si do mobilu stáhli aplikaci Zvíře v nouzi, která místně příslušnou stanici sama zavolá.

Podle Stýbla přijaly záchranné stanice v Česku v roce 2021 celkem 31.184 zvířat 242 druhů. Národní síť záchranných stanic čítá přes tři desítky zařízení po celém Česku.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

12.4.2022 17:03
Ty, co tohle dělají, bych tvrdě pokutoval !
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

12.4.2022 18:31
Taky jsem se pokusil zachránit jednoho "zajíčka". A taky to nedopadlo moc dobře. Manželka mě uzemnila válečkem na nudle.
Odpovědět

Jirka Černý

13.4.2022 08:34 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Že on ten chudák zajíček měl jen dvě nožičky?
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

14.4.2022 06:21 Reaguje na Jirka Černý
Vy jste to viděl?
Odpovědět

Jirka Černý

14.4.2022 08:44 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Dalo se to vytušit :-)) Já jsem chtěl adoptovat 18ti letou brazilskou holčičkou a dopadl jsem stejně.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

17.4.2022 09:52 Reaguje na Jirka Černý
Pozor chlapi na "zajíčky", ať z vás nejsou opičky.
Staré slezské přísloví totiž říká, že "stary chlop
a mlodo baba, tož to je z chlopa gotovo opica".
(překlad pro Pražáky: starý muž, mladá žena a z
muže je úplná opice).
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist