Mé auto, můj vrak
Vhodným postupem je ohlásit vrak na příslušné městské části či obecním úřadě, v Praze je také možnost obrátit se na Technickou správu komunikací. Jak jsme se dále dozvěděli od Zuzany Havlové, vedoucí oddělení odpadového hospodářství pražského magistrátu, nepojízdné auto bude následně převezeno na vyhrazené parkoviště, kde bude vrak dva měsíce čekat. Pokud není možné dohledat posledního majitele vozu, musí obec o odtažení vraku informovat na své úřední desce. Pokud se nepodaří majitele najít nebo pokud se sám nepřihlásí, je po dvou měsících auto automaticky považováno za vrak, který nechá obec zlikvidovat oprávněnou provozovnou. V případě, že se nepodaří vypátrat majitele, hradí náklady na likvidaci obec.
Ilustrační foto: Martin Mach/EkoList |
Ještě auto, nebo už vrak?
Pojem autovrak je podle zákona o odpadech definován jako každé úplné nebo neúplné motorové vozidlo, které bylo určeno k provozu na pozemních komunikacích pro přepravu osob, zvířat nebo věcí a stalo se odpadem. Dále ho také specifikuje zákon č.13/1997 Sb., o pozemních komunikacích jako silniční vozidlo, které je trvale technicky nezpůsobilé k provozu a není opatřeno státní poznávací značkou nebo které je zjevně trvale technicky nezpůsobilé k provozu. Jak však podotýká Eva Rolečková, není v zákoně řečeno, od- kdy se auto stává vrakem, tedy odpadem, který má být odstraněn, nebo kdy je to třeba zdroj náhradních dílů, které je možno dále prodávat. Pokud by bylo potřeba řešit takový nejasný případ, je podle Zuzany Havlové nutné obrátit se na příslušný
krajský úřad, který má pravomoc o věci
rozhodnout.
Co s vlastním vrakem?
Pokud sami řešíte, jak se zbavit svého starého plechového miláčka, pak nezapomeňte, že jste ze zákona povinni jej nechat zlikvidovat u firmy, která má patřičné oprávnění a vydá vám také potvrzení o ekologické likvidaci vozidla. Auto obsahuje mnoho nebezpečných odpadů, zejména provozní kapaliny jako zbytky paliv, olejů a chladící media. Starý vůz je
samozřejmě také zdrojem mnoha cenných surovin, které lze znovu využít.
Potvrzení o ekologické likvidaci budete potřebovat například na dopravním inspektorátu při odhlašování auta z evidence vozidel. Seznam oprávněných zpracovatelů autovraků naleznete na stránkách ministerstva životního prostředí – ve vyhledávacím okénku zadejte heslo autovrak.
Oprávnění zpracovatelé musí před likvidací autovraků vyjmout součásti obsahující olovo, rtuť, kadmium a šestimocný chrom a součásti obsahující provozní náplně, které musí být ekologicky odstraněny. Samotná výsledná hmota z drcení autovraku nesmí vykazovat žádné nebezpečné vlastnosti. Pokud byste si řekli, že své téměř vysloužilé auto prodáte někomu na náhradní díly, nezapomeňte přeregistrovat vůz na nového majitele. Mohlo by se stát, že vám časem přijde výzva k úhradě likvidace vraku, který jste již dávno prodali, nehledě na to, že byste stále nesli odpovědnost za vozidlem způsobené škody.
Praha je vraků ráj
Podle Zprávy o činnosti Městské policie hl. m. Prahy bylo za I. pololetí 2004 zjištěno a zadokumentováno 966 vraků motorových vozidel, ponechaných jejich držiteli na komunikacích či veřejných prostranstvích Prahy. Za stejné období roku 2003 jich bylo ještě o 405 víc.
Tento článek je převzat z tištěného EkoListu leden 2005.
reklama