https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/miss-kompost-soutez-kde-o-krasu-jde-jen-okrajove
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Miss kompost – soutěž, kde o krásu jde jen okrajově

16.9.2018 01:05 | PRAHA (Ekolist.cz)
Tomáš Hodek a zahradní kompostér Jery.
Tomáš Hodek a zahradní kompostér Jery.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Ekodomov
Název soutěže Miss kompost může vyvolat dojem, že vyhrát může jen pěkně vydesignovaný komerční kompostér. A někdo se třeba bojí, že jeho kompost není dost hezký, vlastně je to úplně obyčejný ošklivý kompost, takže jej do soutěže nepřihlásí. Chyba lávky!
 

„Krásný je každý kompost. Jde totiž o tu krásu přeměny, kdy se z ošklivé hromady odpadu stane voňavý kompost. A to se někdy opravdu lépe povede právě na té někdy nevzhledné hromadě,“ říká Tomáš Hodek z organizace Ekodomov, která letošní 13. ročník soutěže pořádá.

O krásu jde v tomto klání jenom okrajově. „Soutěží se spíš ve vynalézavosti a schopnosti improvizovat, jde hlavně o nápady a o umění dotáhnout i trochu riskantní vize do reálného konce,“ říká Hodek.

Za dobu, co se soutěž pořádá, nashromáždili organizátoři zajímavý sociologický materiál, který hodně vypovídá o tom, jak se u nás během let mění nejen komposty, ale i motivace lidí kompostovat.

U soutěžících na začátku převládala potřeba ukázat, že kompostovat je normální a že lidé na svých zahradách skutečně kompostují. Jedním z příkladů je kompostování, jak jej pojal výtvarník Vladimír Kokolia. „Přihlásil se do soutěže s několika hromádkami kompostu, které byly různě rozeseté u něj na zahradě,“ vzpomíná Tomáš Hodek. „Kompostoval asi na deseti místech současně. Prostě se nadchnul pro ten proces. Nějakou dobu tím opravdu žil, pojal to jako happening.“

Krásný je ten proces.
Krásný je ten proces.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Ekodomov

Zájem o soutěž se během let proměňoval. Zpočátku se zapojovali hlavně tradiční zahrádkáři, kteří si chtěli potvrdit, že kompostují správně. Kvůli developerům řada z nich časem o své zahrádky v koloniích přišla.

Potřeba pěstovat ale zůstala, ta zkrátka v člověku přirozeně je. A tak zahrádkářské kolonie nahradily komunitní zahrady a pěstování v truhlících na balkónech a terasách. Postupně se zvýšil podíl komunitního kompostování, objevily se první domácí vermikompostéry.

Dnes je podle organizátorů typickým účastníkem soutěže spíše městský člověk, který řeší udržitelný přístup. Tito lidé mají jiné motivace a kompostování pro sebe teprve objevují. Mění se i celkový pohled na kompostování jako na něco, co může zajímat i člověka bydlícího v paneláku.

Do soutěže se může přihlásit každý. Prostě co nejlépe nafotí svůj kompost a přes web se přihlásí. V letošní soutěži se mohou zapojit i školy a komunity ve svých vlastních soutěžních kategoriích. Uzávěrka přihlášek je 31. 10. 2018.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Vydání článku finančně podpořilo Hlavní město Praha v rámci projektu Ekoporadnypraha.cz.


Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist