Na čištění ucpaného odpadu zkuste místo louhu enzymy
Pokud jste manuálně zruční můžete, sifon rozebrat a vrstvy špíny pak ručně vyčistit. Bohužel, ne každý umí odpad rozebrat.
Nastupuje tedy řešení druhé. V nejbližší drogerii zakoupíte louh. Ten působí i tam, kam se zručný řemeslník nedostane. Louh je ovšem koncentrovaná žíravina, a tudíž je velmi nešetrný k životnímu prostředí. Způsobuje značné problémy v menších čistírnách odpadních vod, protože se cestou z dřezu nestačí dostatečně zředit. Existuje však i jiné řešení.
Alternativou k louhům jsou enzymatické prostředky (např. Enzymix), které jsou šetrné k přírodě i k člověku. Jsou stejně účinné jako louhy. Obsahují směs enzymů a případně i bakterií, které účinně rozkládají v odpadním potrubí nánosy na oxid uhličitý a další jednoduché sloučeniny. Jedinou nevýhodou tohoto přípravku je delší doba aplikace, je vhodné ho nechat působit alespoň přes noc. Tyto takzvané enzymatické detergenty jsou vhodné i na mytí nádobí a čištění toalet, kde rozkládají moč a zabraňují usazování solí. Urychlují také zrání kompostu.
reklama