https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/na-cisteni-ucpaneho-odpadu-zkuste-misto-louhu-enzymy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na čištění ucpaného odpadu zkuste místo louhu enzymy

9.2.2000 15:31 | PRAHA (EkoList)
Jistě jste se setkali s ucpaným odpadem u umyvadla nebo vany. Máte několik možností jak tuto situaci řešit.
 

Pokud jste manuálně zruční můžete, sifon rozebrat a vrstvy špíny pak ručně vyčistit. Bohužel, ne každý umí odpad rozebrat.

Nastupuje tedy řešení druhé. V nejbližší drogerii zakoupíte louh. Ten působí i tam, kam se zručný řemeslník nedostane. Louh je ovšem koncentrovaná žíravina, a tudíž je velmi nešetrný k životnímu prostředí. Způsobuje značné problémy v menších čistírnách odpadních vod, protože se cestou z dřezu nestačí dostatečně zředit. Existuje však i jiné řešení.

Alternativou k louhům jsou enzymatické prostředky (např. Enzymix), které jsou šetrné k přírodě i k člověku. Jsou stejně účinné jako louhy. Obsahují směs enzymů a případně i bakterií, které účinně rozkládají v odpadním potrubí nánosy na oxid uhličitý a další jednoduché sloučeniny. Jedinou nevýhodou tohoto přípravku je delší doba aplikace, je vhodné ho nechat působit alespoň přes noc. Tyto takzvané enzymatické detergenty jsou vhodné i na mytí nádobí a čištění toalet, kde rozkládají moč a zabraňují usazování solí. Urychlují také zrání kompostu.


reklama

Lucie Domonkošová
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Rl

Rely lol

30.5.2017 16:37
A já jsem nedávno četl, že to jde i jinak, přesně řečeno je to tady: https://eshop-schock.cz/content/20-jak-vycistit-odpad-u-drezu ale s tím louhem to půjde asi taky, mno zkusím to :D
Odpovědět
reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist