https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/na-domovni-cistirny-vod-obcim-je-pripravena-dotace-200-milionu-kc
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na domovní čistírny vod obcím je připravena dotace 200 milionů Kč

13.10.2017 11:57 | PRAHA (ČTK)
Domovní čistírny vod, které jsou vhodné zejména pro odlehlé oblasti obcí, podpořilo ministerstvo již jednou a peníze se vyčerpaly za tři čtvrtě roku.
Domovní čistírny vod, které jsou vhodné zejména pro odlehlé oblasti obcí, podpořilo ministerstvo již jednou a peníze se vyčerpaly za tři čtvrtě roku.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Grania
O příspěvek na domovní čistírny odpadních vod mohou obce žádat od pondělí 16. října. Ministerstvo životního prostředí do nové výzvy uvolní 200 milionů korun, dalších 50 milionů půjde na obnovy parků nebo na nové nezpevněné plochy ve městech. Domovní čistírny vod, které jsou vhodné zejména pro odlehlé oblasti obcí, podpořilo ministerstvo již jednou a peníze se vyčerpaly za tři čtvrtě roku.
 

Na domovní čistírny mohou obce žádat 100.000 až 240.000 korun podle toho, kolik domácností na ně bude napojeno. Příspěvek státu pokryje až 80 procent nákladů. Jak upozornil ředitel Státního fondu životního prostředí (SFŽP) Petr Valdman, do nákladů mohou žadatelé započítat i například přípravu projektu nebo monitorování a údržbu systému po dobu deseti let.

Domovní čistírny se hodí zejména pro města a obce s odlehlými částmi, jejichž napojení na centrální čistírnu odpadních vod by bylo nákladné. Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce je toto řešení "ekologicky přijatelnou alternativou" ke starým septikům, které často znečišťují vody. "Výhodou domovních čistíren je navíc i vysoká účinnost bez nutnosti následného dočištění," uvedl Brabec.

O příspěvky na domovní čistírny mohly už obce žádat od listopadu 2016 do léta letošního roku. Za tu dobu SFŽP přijal žádosti na 1042 čistíren. Jak uvedla mluvčí fondu Lucie Früblingová, žádosti jsou celkem na 133 milionů korun a nyní se postupně schvalují. Dotaci má jistou více než polovina z nich. Nynější termín pro podávání žádostí končí 30. června 2019, je ale pravděpodobné, že stejně jako minule budou peníze vyčerpané dříve.

Kromě podpory čistíren začíná v pondělí 16. října termín, od kterého mohou obce žádat o příspěvky na oživení parků, alejí, cest z přírodních materiálů, ale také na takzvanou izolační zeleň, tedy na pásy stromů mezi silnicemi či průmyslovými areály a obytnými částmi měst a obcí. Pro tyto účely vyhradilo ministerstvo 50 milionů korun. O největší podporu, až dva miliony korun, mohou žádat obce do 500 obyvatel. U těch větších je to 150.000 korun. "Větší obce mohou primárně využít podporu z Operačního programu Životní prostředí v prioritní ose 4 - Ochrana a péče o přírodu a krajinu, vyhlášení nejbližší výzvy je plánováno na počátek příštího roku," uvedl ředitel fondu Valdman.

Žádosti o podporu čistíren i zeleně přijímá SFŽP, přesné informace o výzvách jsou na jeho webových stránkách. Čistírny musí být postavené do konce roku 2021, u druhé výzvy je lhůta o rok delší.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MM

Milan Milan

14.10.2017 20:03
Konečně rozumná dotace. Ale??? Měl by se především zjednodušit povolovací proces. To je nenormální těch papírů,když se jedná o instalaci certifikovsaného výrobku, navíc odborně zprovozňovaného. Taky by se mělo investovat do vývoje nových např. domovních mini čistíren, které by se jednoduše posadili na jímku a zpracovávaly by pomalu buď nárazově nebo průběžně např. obsahy žump a jímek, a jejichž provoz by nebyl závislý na trvalé přítomnosti osob v nemovitosti, ale vyčistily by onu žumpu např v zimním období....
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist