https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/ne-kazde-okno-se-musi-otvirat
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ne každé okno se musí otvírat

4.12.1998 16:00 | PRAHA (EkoList)
Teplé letní dny už dávno zmizely v nenávratnu a je třeba myslet na to, jak zůstat v teple a zároveň šetřit energii. Jedno z nejúčinnějších opatření, jak zajistit, aby z bytu neunikalo teplo, je těsnění oken. Způsobů, jak okna utěsnit, je více. Jedním z nejstarších je kovotěs. Je to způsob, od kterého se již opouští. Kov byl nahrazen jinými materiály.
 

Nyní se používají silikonové kaučuky. Mohou se na okno buď nalepovat, nebo zasunout do vyfrézovaného žlábku.
Výhodou těsnění, které se aplikuje do žlábku je jeho dlouhá životnost. Vydrží až dvacet let. Finanční návratnost je závislá na kvalitě oken. Pohybuje se v rozmezí dvou až tří let. U panelových bytů je ještě rychlejší - jeden až dva roky. Při případné manipulaci s oknem (např. při natírání rámů) se dá těsnění vyjmout a poté znovu nasadit. Na tento druh těsnění je potřeba odborná aplikace. Firmy, které jej nabízejí jsou např. MIJA - Therm z Bludova u Šumperka nebo EURO Strip z Jablonce nad Nisou.

Nalepovací těsnění nemá tak dlouhou trvanlivost. Hodí se jako dočasné řešení (např. v podnájmu). Je o něco levnější než vyfrézované, jeho aplikace je jednodušší, proto ji nemusí provádět odborník. Je důležité nalepit těsnění na co nejčistší podklad; doporučuje se použít i rozpouštědlo, které povrch mírně naleptá a těsnění pak lépe drží. Nalepovací těsnění dodávají mimo jiné firmy Trelleborg z Prahy nebo Optimit.

Obecně se těsnění dává na pohyblivou část okna. Existují však i výjimky - např. když je potřeba ochránit těsnění před sluncem. Aby se zabránilo vnikání vlhka, připevňuje se těsnění u složitěji děleného okna na vnitřní stranu, u špaletových oken na vnitřní křídlo.

Při pořizování těsnění by se nemělo zapomínat také na dveře. V rodinných domcích není na škodu, pokud se utěsní jednotlivá podlaží zvlášť. Také je možné popřemýšlet o tom, zda se opravdu všechna okna musí otevírat. Pokud naneseme trvale plastický tmel, odstraníme kličky a okno neotevíráme, je stoprocentně odstraněna veškerá infiltrace. Nevýhodou takového řešení je obtížné mytí.

Každé těsnění znamená zásah do výměny vzduchu v bytě. Dříve probíhala samovolně, ale nyní je nutné, pokud jsme doma, vždy jednou za hodinu otevřít okna, aby vznikl průvan, a vyvětrat.

Existují i případy, kdy by se těsnění aplikovat nemělo. Jedná se o místnosti s plynovými spotřebiči, kde není odvětrávání např. v koupelně s plynovým kotlem nebo v kuchyni. Pokud je v podloží domu výskyt radonu a není odvětraný sklep, mohla by se kvůli těsnění zvyšovat v bytě jeho koncentrace a tím i pravděpodobnost onemocnění rakovinou plic. Také v bytě kuřáků, kteří jsou neustále nuceni kvůli kouři větrat, je těsnění zbytečnou záležitostí.

Jelikož těsnění není jediným způsobem, jak zajistit úsporu energie, budeme se v příštích číslech touto problematikou zabývat.


reklama

 
Kateřina Ondřejová

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LD

Libor Dostálek

25.7.2020 05:24
Já jsem předělával těsnění oken letos na jaře. Okna máme 15 let, tak si myslím, že už měla nárok na nějakou menší opravu. Těsnění jsem si objednal z https://www.tesnenitexim.cz/D-profil-mezera-3-7-mm-c1_1_2.htm a překvapilo mě, jak to šlo snadno. Ukáže se ale až v zimě, jestli jsem to udělal dobře :-D .
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist