https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/netopyra-v-byte-se-bat-nemusite
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Netopýra v bytě se bát nemusíte

10.9.2010 13:44 | PRAHA (Ekolist.cz)
Netopýři jsou predátoři. Na fotce netopýr chovaný v ČSOP svačí červa.
Netopýři jsou predátoři. Na fotce netopýr chovaný v ČSOP svačí červa.
Foto | Martin Singr / Ekolist.cz
Český svaz ochránců přírody eviduje každý den minimálně jeden případ, kdy se člověk ve svém obydlí setká s netopýry. Někdy se v bytě ocitne jeden, někdy až několik desítek netopýrů a lidé postrádají informace, jak se zachovat, aby těmto zákonem chráněným živočichům neublížili.
 

„Jsou lidé, kteří se bojí myší nebo žab, ale lidí, kteří se bojí netopýrů, je mnohem víc. Chtěli jsme lidem poradit, co mají dělat a jak se chovat,“ říká Zieglerová z SOS netopýří linky Nyctalus. Zieglerová dále říká, že zamotávání se do vlasů či dokonce sání krve jsou jen legendy, které nemají s netopýry v ČR vůbec nic společného. Na území České republiky žije 25 druhů netopýrů a na SOS linku každou noc volá jeden až tři lidé, kteří se ve svém bytě setkali s netopýry.

Invaze dosahují až 2000 netopýrů

V Praze vlétají do bytu pouze jednotlivci, za uplynulý měsíc zaznamenala Pražská záchranka pro divoká zvířata pouze dvě kolonie – v Dejvicích a v Klánovicích. Obě kolonie nedosahovali ani počtu dvaceti jednotlivců. Horší situace je v Plzni, kde může do bytu vlétnout invaze až 2 000 netopýrů. Záchranná stanice Plzeň proto doporučuje instalaci sítě proti hmyzu do oken.

Netopýři vlétají do bytů omylem

V těchto dnech si netopýři hledají přechodné úkryty před zazimováním. Často se stává, že letošní mláďata vinou nezkušenosti a nedostatečné orientace zalétnou do lidského obydlí. „Každý netopýr, který vlítne do místnosti, se tam ocitá omylem, je vyděšený a silně stresovaný. Potřebuje obvykle několik minut na to, aby se v prostoru zorientoval a vyletěl zase ven. Nejjednodušší radou je otevřít okna dokořán a zhasnout světlo. Netopýr většinou odlétne sám,“ říká Zieglerová.

„Pokud netopýr neodlétne, je nejlepší dát ho do papírové krabice, do které mu dáte zmuchlaný hadr a trochu vody do víka od PET lahve, protože netopýr musí mít dostatek vody,“ uvedla Zieglerová.

Nejsnazší je chytit netopýra ve dne, kdy je v denní strnulosti, nedoporučuje se však na něj sahat rukou, lepší je dotýkat se ho přes hadr, do kterého může člověk netopýra zabalit. Netopýr má ideální možnost odlétnout, když se v noci položí otevřená krabice na okno. Pokud neodlétne do dvou hodin, bude nutná pomoc odborníků. Je lepší vzít krabici zpět do bytu, protože přes noc by se netopýr mohl stát potravou predátorů, jako je kuna nebo kočka.

„Někdy se doporučuje dát netopýra na strom, že odlétne. To my nemůžeme doporučit. Může se zachytit o větve, pokud je zraněný a pokud nemůže odlétnout, stává se často potravou koček,“ říká Zieglerová.

Podle ní je třeba, aby lidé nahlásili každého netopýra, kterého během dne vidí. Pokud netopýr visí během dne na stromě nebo na domě, je to naprosto nenormální stav. Pokud se objeví netopýr venku během dne, doporučují odborníci zavolat, protože je pravděpodobně zraněný, apeluje na veřejnost Zieglerová.

Kontaky na netopýří linku

SOS netopýří linka (tel.): 731 523 599

Rychlá poradna

Netopýři v domech - celá ČR(tel.): 605 870 323
Netopýři nalezení v Praze a okolí(tel.): 728 504 240, 731 523 599
Netopýři nalezení mimo Prahu a okolí(tel.): 731 523 599
Legislativa(tel.): 604 985 340
Podzemní prostory(tel.): 606 620 617, 777 643 780
Osvětové akce nyctalus@email.cz

Český svaz ochránců přírody pomáhá volně žijícím handicapovaným zvířatům, podpořit jej můžete v rámci veřejné sbírky Zvíře v nouzi.


reklama

 
Další informace |
Chcete ušetřit? Můžete zkusit porovnání hypoték serveru SFinance.cz
Martin Singr
Tento text vznikl v rámci projektu Environmentální občanské poradenství, který je realizován díky finanční podpoře SFŽP a MŽP.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist