https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/nechcete-mit-doma-netopyry-opatreni-je-levne-a-jednoduche
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nechcete mít doma netopýry? Opatření je levné a jednoduché

21.8.2015 02:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Úkrytem se netopýrům může stát i stropní světlo.
Úkrytem se netopýrům může stát i stropní světlo.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Karel Makoň / DESOP
Je tak příjemné na noc otevřít okno dokořán a jít spát. Může to mít jeden nepříjemný důsledek. Na noc, nebo i na delší dobu, se k vám nastěhují netopýři. Netopýři nejsou lidem nebezpeční, naopak jde o užitečné a chráněné živočichy, ale jako spolubydlící za mnoho nestojí. Jak si je domů nepustit? Jednoduše.
 

Jedním z běžných druhů netopýrů, který za teplých letních večerů zavítá rád do města, je netopýr hvízdavý. „Patří k menším druhům netopýrů, má černou barvu a je úzce vázaný na vzrostlou zeleň, kde vyhledává dutiny ve stromech. Lze ho tedy pozorovat zejména v městských čtvrtích se vzrostlou zelení jako jsou plzeňský Lochotín, Bory, Skvrňany. Ale lze ho spatřit i v centru Plzně,“ říká Karel Makoň ze Záchranné stanice živočichů Plzeň. A dodává, že podobné je to ve městech jako Ostrava, Brno, České Budějovice, německý Bonn či Berlín.

Vázy bývají pro netopýry smrtící pastí. Po hladké vnitřní straně se ven nedostanou.
Vázy bývají pro netopýry smrtící pastí. Po hladké vnitřní straně se ven nedostanou.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Karel Makoň / DESOP

Zatímco dutin stromů není v městských parcích mnoho, otevřených oken do bytů je nespočet. A netopýři hledající nějaké místo k odpočinku „pozvání“ do bytu neodmítnou. Podle Makoně totiž záleží na lidech, jak si svůj byt před netopýry ochrání. Zejména v místech, kde jsou problémy s netopýry každý rok. Opatření proti netopýrům je jednoduché: dejte si do oken síť proti hmyzu. Investice je to v řádu stokorun.

Jiným opatřením je nenechávat okna otevřená, a to ani na větračku. Případně pomáhá zatáhnout závěs či záclony. Opouštíte-li byt na delší dobu, určitě okna zavřete zcela. Uklízet z bytu netopýří trus není nic lákavého. Byty jsou z pohledu netopýrů plné smrtelných pastí (různé vázy, lišty od kabelových rozvodů, cokoliv s hladkou stěnou, po které netopýr nevyleze) a vyšťourávat uhynulá zvířata z nedostupných skrýší není lákavé už vůbec.

Netopýři si rádi zalezou na skrytá místa a jejich odchyt a vypuštění může být i poměrně dobrodružná záležitost.
Netopýři si rádi zalezou na skrytá místa a jejich odchyt a vypuštění může být i poměrně dobrodružná záležitost.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Karel Makoň / DESOP

Netopýři do bytů a chodeb domů také létají za potravou. Noční osvětlení bytů a chodeb totiž láká hmyz, který je pro netopýry přirozenou potravou. Netopýři zpravidla uloví a odletí, ale mohlo by se také stát, že vyhodnotí váš byt jako příhodné útočiště. Je lepší je do domů a bytů prostě nepustit. Tedy nastavit na chodbách domů co nejkratší dobu svícení a v bytech nevětrat s rozsvícenými světly. A nebo větrat, ale s nainstalovanou sítí proti hmyzu.

Makoň dodává, že netopýři nejsou nijak nebezpeční, velice dobře se orientují jak za světla, tak tmy, do vlasů se nezamotávají ani do vás nenarazí. „V bytech mají rádi klidná vyvýšená místa, kam se mohou zavěsit. V praxi to pak vypadá tak, že musíme překontrolovat všechny závěsy, záclony, obrazy a nejrůznější štěrbiny. Občas zalezou i za zářivky, do lustrů a za nejrůznější dekorační předměty,“ říká Makoň. „Obzvláště prima je pak rozebírat obývákové stěny, nejrůznější sádrokartonové příčky, vestavěné skříně či sundávat garnyže, světla a lustry. Táboří-li netopýři v bytě déle, můžete si pak rovnou vymalovat a zrekonstruovat celý byt,“ říká Karel Makoň.

Máte-li smůlu a netopýra či netopýry doma máte, manipulujte s nimi co nejvíce opatrně. Můžete se je snažit vyhnat z bytu tak, že přes zvíře přehodíte prostěradlo či ručník a opatrně jej vynesete ven. Nevíte-li si rady, zavolejte na SOS netopýří linku: 731 523 599.


Chcete se o netopýrech dozvědět víc? Přečtěte si článek Netopýři – tajemní tvorové noci

Chcete svůj dům zabezpečit proti holubům, ale netopýry na půdě chcete? Doporučení, jak na to je zde.

Netopýři rádi zalézají i do komínových otvorů od wawek. Zkontrolujte ho před topnou sezonou.
reklama

 

Vydání tohoto článku finančně podpořilo Hlavní město Praha v rámci projektu Ekoporadnypraha.cz.


Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist