https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/od-roku-2020-se-uz-budou-muset-stavet-pouze-budovy-s-temer-nulovou-spotrebou-energie.jak-na-to
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Od roku 2020 se budou muset stavět jen budovy s téměř nulovou spotřebou energie. Jak na to?

4.3.2019 13:41 | PRAHA (Ekolist.cz)
Teoretické znalosti jsou nezbytné, ovšem stejně důležité jsou i praktické dovednosti pracovníků ve stavebnictví.
Teoretické znalosti jsou nezbytné, ovšem stejně důležité jsou i praktické dovednosti pracovníků ve stavebnictví.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | SEVEn
Počátkem roku 2020 se už budou muset stavět pouze budovy s téměř nulovou spotřebou energie (nZEB). Uvedená povinnost se týká i větších změn dokončené stavby, tedy i budov procházející rozsáhlejší renovací. Předpokládá se, že v roce 2050 budou současné budovy tvořit asi 75 % stavebního fondu.
 

Většina stávajících budov bude muset dřív nebo později podstoupit vetší renovaci, která čeká každých 20 až 30 let každou budovu. Renovace je vhodné provádět jako komplexní, při nichž lze dosáhnout přes 60 % úspor energie. Komplexní renovace budov tedy představují značný potenciál pro budoucnost stavebnictví.

Měřidlo pro Blowerdoor test
Měřidlo pro Blowerdoor test
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | SEVEn

Úpravy a opravy podstupují budovy každých pár let. Jednou za čas je však potřeba provést větší úpravy – renovaci. Při těchto většinou rozsáhlejších změnách už je nutné splnit požadavky na budovu s téměř nulovou spotřebou energie (nZEB).

Smyslem projektu Fit-to-NZEB je pomocí nových inovativních školicích programů zvyšovat odbornost pracovníků ve stavebnictví na všech úrovních se zaměřením na komplexní renovace budov, nastartovat rychlejší obnovu stavebního fondu a zvýšit kvalitu rekonstruovaných budov.

Školicí programy jsou určeny pro odborné střední školy, technické vysoké školy i pro všechny pracovníky ze stavební praxe. Vytvořené programy budou začleněny do výuky technických škol i do odborné přípravy v rámci celoživotního vzdělávání.

Teoretické znalosti jsou nezbytné, ovšem stejně důležité jsou i praktické dovednosti pracovníků ve stavebnictví. Velký důraz při školení je proto kladen na praktickou výuku u cvičných modelů a využívání zkušeností předních českých odborníků i příkladů dobré praxe ze zahraničí a to zejména z Irska, Rakouska a dalších. Partnery projektu jsou mimo jiné i čtyři evropské univerzity včetně ČVUT v Praze.


V rámci projektu Fit-to-NZEB připravuje středisko SEVEn školení zaměřená právě na komplexní renovace budov a jejich splnění požadavků na nZEB. Společně s odborníky z celé Evropy jsme vytvořili 17 tematických prezentací, které jsou součástí našich praktických školení. Nové školicí kurzy na komplexní renovace a budovy s téměř nulovou spotřebou energie se uskuteční již v březnu a dubnu.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Jan Veleba
Autor pracuje pro SEVEn, Středisko pro efektivní využívání energie.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (11)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MM

Milan Milan

5.3.2019 07:59
Jak je zajištěno zda v průběhu provozu a po ukončení životnosti takové budovy zanecháme budoucím generacím lehce recyklovatelný materiál, nebo si požijeme pár desetiletí v nizkoenergetické budově a pak vznikne hromada nebezpečného odpadu, jehož recyklace nebo likvidace sežere více nákladů než kdyby byl dům z přírodních materiálů i když energeticky méně odolný??
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

6.3.2019 17:19 Reaguje na Milan Milan
O jakysi kompromis v tomto smyslu se snazi www.optimalizmus.cz
Odpovědět
ig

5.3.2019 20:44
Všechno směřuje k tomu aby si nikdo nesměl postavit jednoduchy, levny dum :-(
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

6.3.2019 17:18 Reaguje na
To neni pravda, viz www.optimalizmus.cz
Odpovědět
ig

6.3.2019 17:59 Reaguje na Jiří Svoboda
Papirove to nevypada zle :-)
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

8.3.2019 09:16 Reaguje na
Par pilotnich projektu uz funguje, ted v tomtu stylu dostavujeme vyrobni halu. Podlazni plocha 700 m2, porizovaci cena stavby kolem 4 milionu, vytapet/klimatizovat to bude nase jednotka s tepelnym cerpadlem o prikonu 1 kWe. Jasne, mezi papirem a realitou muze byt drtivy rozdil, neverim vsak, ze toto je ten pripad.

Stavebnictvi je velmi konzervativni obor s hluboce vyjezdenymi kolejemi.
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

16.3.2019 06:32 Reaguje na Jiří Svoboda
Nesdísdílím Váš optimismus. Každá liška si chválí svůj ocas.

Jak socialistické, starší víc kam to vede.
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

16.3.2019 06:32 Reaguje na Jiří Svoboda
Nesdísdílím Váš optimismus. Každá liška si chválí svůj ocas.

Jak socialistické, starší víc kam to vede.
Odpovědět
Anyr

Anyr

6.3.2019 20:32
K tomuto použiji jeden velmi slavný citát: "Seru na krále!" — Sandor Clegane

Nikdo mi nebude říkat jak a v čem mám bydlet, a použiji k tomu všech českých, lidových prostředků ;)
Topíme málo, chodíme teple oblečení. Kdyby lidi nebyli zhýčkaní a nemuseli mít doma 21°C+, to by se ale šetřila příroda, že? :)
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

8.3.2019 09:20 Reaguje na Anyr
Vy jste idealni clovek do pasivniho domu. Pro vas by se tam vubec nemuselo delat jakekoliv topeni. Pak by takovy pasivni dum mohl byt za babku.
Odpovědět

Jan Šimůnek

9.3.2019 08:55
Jak na to?
Odejít z EU, která tyto nesmysly produkuje ve velkém.

Zateplení jakékoli starší budovy vede během několika následujících desítek let k jejímu totálnímu zničení. Kondenzovanou vodou se začnou rozpadat cihly a trámy zlikviduje hniloba. To vím, protože tchýně byla architektka specializovaná na rekonstrukce starších (případně památkově chráněných) budov a tchán byl stavební inženýr (a ledacos se mi od nich podařilo pochytit).
Jinými slovy tato směrnice EU může totálně zlikvidovat bytový fond v cihlové zástavě (cca do roku 2050).
V panelových domech zase hrozí jejich zadušením nadměrnou izolací rozvoj plísní a dalších breberek.

Druhou věcí je, že náklady na zateplení jsou tak vysoké, že nepokryjí úsporu na topení.

Třetí věcí je, že bych rozhodně nechtěl bydlet v "pasívním domě", kde hrozí, že zmrznu při jakékoli nehodě (a v podstatě už při déle trvajících mrazech v zimě).
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist