Od roku 2020 se budou muset stavět jen budovy s téměř nulovou spotřebou energie. Jak na to?
Většina stávajících budov bude muset dřív nebo později podstoupit vetší renovaci, která čeká každých 20 až 30 let každou budovu. Renovace je vhodné provádět jako komplexní, při nichž lze dosáhnout přes 60 % úspor energie. Komplexní renovace budov tedy představují značný potenciál pro budoucnost stavebnictví.
Úpravy a opravy podstupují budovy každých pár let. Jednou za čas je však potřeba provést větší úpravy – renovaci. Při těchto většinou rozsáhlejších změnách už je nutné splnit požadavky na budovu s téměř nulovou spotřebou energie (nZEB).
Smyslem projektu Fit-to-NZEB je pomocí nových inovativních školicích programů zvyšovat odbornost pracovníků ve stavebnictví na všech úrovních se zaměřením na komplexní renovace budov, nastartovat rychlejší obnovu stavebního fondu a zvýšit kvalitu rekonstruovaných budov.
Školicí programy jsou určeny pro odborné střední školy, technické vysoké školy i pro všechny pracovníky ze stavební praxe. Vytvořené programy budou začleněny do výuky technických škol i do odborné přípravy v rámci celoživotního vzdělávání.
Teoretické znalosti jsou nezbytné, ovšem stejně důležité jsou i praktické dovednosti pracovníků ve stavebnictví. Velký důraz při školení je proto kladen na praktickou výuku u cvičných modelů a využívání zkušeností předních českých odborníků i příkladů dobré praxe ze zahraničí a to zejména z Irska, Rakouska a dalších. Partnery projektu jsou mimo jiné i čtyři evropské univerzity včetně ČVUT v Praze.
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (11)
Milan Milan
5.3.2019 07:59Jiří Svoboda
6.3.2019 17:19 Reaguje na Milan MilanJiří Svoboda
8.3.2019 09:16 Reaguje naStavebnictvi je velmi konzervativni obor s hluboce vyjezdenymi kolejemi.
Jak socialistické, starší víc kam to vede.
Jak socialistické, starší víc kam to vede.
Anyr
6.3.2019 20:32Nikdo mi nebude říkat jak a v čem mám bydlet, a použiji k tomu všech českých, lidových prostředků ;)
Topíme málo, chodíme teple oblečení. Kdyby lidi nebyli zhýčkaní a nemuseli mít doma 21°C+, to by se ale šetřila příroda, že? :)
Jiří Svoboda
8.3.2019 09:20 Reaguje na AnyrJan Šimůnek
9.3.2019 08:55Odejít z EU, která tyto nesmysly produkuje ve velkém.
Zateplení jakékoli starší budovy vede během několika následujících desítek let k jejímu totálnímu zničení. Kondenzovanou vodou se začnou rozpadat cihly a trámy zlikviduje hniloba. To vím, protože tchýně byla architektka specializovaná na rekonstrukce starších (případně památkově chráněných) budov a tchán byl stavební inženýr (a ledacos se mi od nich podařilo pochytit).
Jinými slovy tato směrnice EU může totálně zlikvidovat bytový fond v cihlové zástavě (cca do roku 2050).
V panelových domech zase hrozí jejich zadušením nadměrnou izolací rozvoj plísní a dalších breberek.
Druhou věcí je, že náklady na zateplení jsou tak vysoké, že nepokryjí úsporu na topení.
Třetí věcí je, že bych rozhodně nechtěl bydlet v "pasívním domě", kde hrozí, že zmrznu při jakékoli nehodě (a v podstatě už při déle trvajících mrazech v zimě).