Odrůda z roku 1872. Přijďte ochutnat Českou pochoutku, jablko z doby císaře Františka Josefa
Při prohlídce se seznámíte se zásadami celoroční péče o ovocné stromy a přímo v sadu představíme významné odrůdy. V sobotu je připravena mykologická exkurze.
Na výstavě starých odrůd ovoce si můžete prohlédnout pestrý sortiment desítek podzimních jablek a hrušek. Některé z nich, namátkou hrušeň Merodova či Špinka pocházejí přímo z místního genofondového sadu. Nejen ty budete moci ochutnat i v podobě čerstvých odrůdových moštů, které se budou ručně moštovat na místě. Moštování si sami vyzkoušíte. Vlastnoručně vymačkaný mošt chutná nejlépe.
Pokud rádi kreslíte, můžete si zkusit zpodobnit hrušku, nebo pozorovat při tvorbě malíře a zároveň si prohlédnout jeho výstavu obrazů. Po celou dobu dvoudenní výstavy bude probíhat pomologická poradna s možností určení vámi donesených vzorků ovoce. Naši konzultanti jsou připraveni na zodpovězení pěstitelských dotazů. Průhonická botanická zahrada pro vás navíc připravila prodej sadby kosatců.
Výstava se koná v rámci odborného programu ČSOP Oživení starých odrůd. Tento celostátní program je zaměřen na vyhledávání starých odrůd ovocných stromů a jejich záchranu. Informace o starých ovocných odrůdách a genofondových plochách, na kterých je udržujeme, průběžně publikujeme na www.stareodrudy.cz.
Dvoudenní výstava ovoce Pomologické dny – podzim v zahradě se koná 14. a 15. 9.v Průhonické botanické zahradě Botanického ústavu AV ČR. Spolupořadatelem je Český svaz ochránců přírody. Rezistentní odrůdy vystavuje Stanice šlechtění jabloně na rezistenci k chorobám, ÚEB AV ČR. A k vidění budou i vzorky ovoce z VŠUO Holovousy.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (11)
Karel Zvářal
11.9.2024 12:51DAG
11.9.2024 14:11 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
11.9.2024 14:19 Reaguje na DAGRadim Polášek
11.9.2024 18:44 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
11.9.2024 19:30 Reaguje na Radim PolášekRadim Polášek
11.9.2024 20:15 Reaguje na Karel ZvářalNejvíc to je vidět asi u těch úlů a včelínů. Dejte úly či včelín blízko na dohled k nějaké frekventované silnici výpadovce z města a ideálně tak, aby z té silnice bylo vidět, že tam vede nějaká pohodlná škvárovka nebo štěrkovka a autem se dá dojet až ke včelám. A garantuji Vám, že ty úly tam vydrží jenom nějaký měsíc a včelín bude pravidelně dvakrát, třikrát za rok vylupovaný. Dejte ty včely do lesa na paseku za nějakou zatáčkou té cesty, kde z silnice nebude vidět ani v zimě a schová se tam i auto včelaře a potom tam zloděj přijde tak maximálně jednou za 10 let.
Jaroslav Pokorný
16.9.2024 16:39 Reaguje na Radim PolášekRadim Polášek
11.9.2024 20:30Například Kožená reneta nebo Šampaňská reneta nebo Hedvábné pozděkveté jsou odrůdy jablek staré několik set let.
Karel Ploranský
12.9.2024 15:22Několik let jsem sklízel ovoce v sadu, který založil dědeček mé manželky.
Žádné z jablek, která jsem tam česal, by asi na první pohled nelákala zákazníka supermarketu - určitě ne vzhledem - ale:
a) vydržela ve sklepě v pohodě do jara, některá dokonce až do další sklizně
b) měla skvělou, zajímavou, plnou a svěží chuť i vůni, zatímco současné ovoce bylo zřejmě šlechtěno především na odolnost proti hrubému zacházení, aby s tím nebyly ve skladech, při přepravě a v krámech problémy. Chutná to fádně, nemá to šťávu, je to jako kedlubny. Což ovšem může být tím, že je všechno ovoce "podtržené", češe se dávno před dosažením zralosti. Že prý to "dojde" - ale to je jen mýtus. Tu chuť, jakou by mělo ovoce plně dozrálé na stromě, to nikdy nedohoní.
Po těch starých jablkách se mi moc stýská. Zlatá Parména, kožená zimní reneta, Holovouský malináč...
Ani nemluvě o švestkách, které zahubila Šarka...
Radim Polášek
14.9.2024 13:48 Reaguje na Karel PloranskýStaré odrůdy měly tak mnohem rozmanitější způsoby skladování na zimu. Například některá jablka se ukládala na zimu zabalená do sena na půdu, kde bylo sucho, takže nesměla vysychat a kde bylo za mrazů i pár stupňů pod nulou, a to musela vydržet bez degradace. To byla jablka s velmi tuhou dužinou a silnou slupkou. Některé odrůdy byly na podzim málo chutné a málo jedlé a dozrály a měly plnou chuť až v zimě při skladování a na jaře.
Dnešní odrůdy je třeba vesměs skladovat ve sklepě s nízkou stálou teplotou a určitou vlhkostí, jinak se rychle kazí. To je daň za vyšlechtění křupavé velmi šťavňaté dužiny s velkým obsahem šťávy s vyváženým cukrem a kyselinou, tudíž ani vysoký obsah cukru ani vysoká kyselost nezpomaluje kažení jablek a malým obsahem sušiny a s tenkou slabou slupkou, která se nemusí loupat.
ze starých odrůd například Jonathan má velmi tenkou slupku a potřebuje ve sklepě velmi vysokou vlhkost, jinak vysychá, ale v dobrém sklepě má potenciál vydržet až do léta. zatímco většina zimních odrůdy vyčerpá ochranní látky tak do března až května a potom se začne hromadně kazit.
Jaroslav Pokorný
16.9.2024 16:41 Reaguje na Radim PolášekNo jo, ale plně vyzrálé vydrží i v klimatizovaném skladu jen krátce.