https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/ovocny-strom-darek-ktery-roste-s-vami
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ovocný strom. Dárek, který roste s vámi

9.12.2016 13:31 | PRAHA (Ekolist.cz)
Katka Kubánková  jde sama příkladem a svůj strom už zasadila letos na jaře.
Katka Kubánková jde sama příkladem a svůj strom už zasadila letos na jaře.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Na-ovoce
Obdarovat blízkého člověka bývá v době neomezených možností pro leckoho oříšek. A možná právě v čase, kdy je všeho hojnost a dostatek, potěší nejvíce dar, který má hodnotu trvalou. Pokud se navíc poohlížíte po něčem, co by symbolicky připomínalo zásadní životní okamžik, není snad lepšího dárku než sazenice ovocného stromu.
 

S myšlenkou e-shopu na prodej ovocných stromů přichází spolek Na ovoce, který již druhým rokem usiluje prostřednictvím své interaktivní mapy a vzdělávacích programů o zvýšení povědomí o významu ovocných stromů ve městě a volné krajině.

“Velmi nás těší naše rostoucí komunita a zájem veřejnosti, na druhou stranu si bytostně uvědomujeme, že ovocných stromů v krajině i ve městech ubývá. Náš e-shop je jedním z plánovaných kroků, jak tento negativní trend zvrátit,” říká spoluzakladatelka spolku Na ovoce Katka Kubánková.

A nabídka je vskutku vytříbená. Sortiment e-shopu čítá deset vybraných ovocných stromů z řad starých odrůd, které se nám již dávno vytratily z paměti a které byste v regálech obchodů hledali jen stěží. Proslulá Grávštýnská jablka, sladká, na jazyku se rozplývající Hardyho máslovka, Holovouské malináče, které dozrávají okolo Vánoc nebo Krvavka, letní hruška s atraktivní červenou dužinou. Tyto i další odrůdy pocházejí z ovocné školky předního českého pomologa Stanislava Bočka.

Přečtěte si článek Jak nejlépe zasadit strom, aby zdárně rostl dlouhá léta

Součástí každého balení je také praktická příručka doplněná názornými ilustracemi, která každého začínajícího pěstitele srozumitelnou formou naučí, jak stromek správně zasadit a jak se o něj v následujících letech postarat, aby prospíval a dělal radost. U vybraných stromků vám Na ovoce přibalí také Kalendář hojnosti, díky němuž už nikdy nepropásnete právě dozrávající ovoce.

Sortiment e-shopu čítá deset vybraných ovocných stromů z
řad starých odrůd.
Sortiment e-shopu čítá deset vybraných ovocných stromů z řad starých odrůd.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Na-ovoce

K dobrému pocitu z pořízení netradičního dárku přispívá také fakt, že část peněz, které za strom zaplatíte, půjde přímo na další osvětovou činnost spolku, výsadbu nových stromů a rozvoj mobilní mapovací aplikace.

A právě mapovací aplikace se letos rozrostla o další funkci. Nově do ní můžete zanášet také vámi zasazené stromy. Katka Kubánková jde sama příkladem a svůj strom už zasadila letos na jaře: “Rozhodli jsme se s přítelem zasadit jabloň v jednom z pražských sadů, aby se z něj mohli v budoucnu těšit také ostatní. Bylo to snadné. Stačilo se domluvit s vlastníkem pozemku, v tomto případě s magistrátem, a mohli jsme se pustit do sázení.”

Přečtěte si rozhovor s Martinem Lípou Nejsmutnější je, když nový majitel vykácí starý ovocný sadreklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist