Pět mýtů o podzimní péči o zahradu
Omyl 1. Musím zahradu zbavit odkvetlých rostlin
Lidé podle hlavního zahradníka pražské botanické zahrady Eduarda Chvosty často vezmou na podzim nůžky a stříhají odkvetlé rostliny. Někdy to podle jeho slov provedou opravdu „pořádně“ a zbaví je i listů. To je však špatně, protože listy i květy, které opadají pod rostlinu, ji chrání před zimou.
Nevyplatí se proto rostlinu zbavovat přirozené ochrany. Naopak je ji někdy potřeba ještě zvětšit a kořeny rostlin zahrnout mulčem, rašelinou, kůrou, senem nebo hnojem.
Omyl 2. Musím ostříhat keře
Totéž platí pro keře. Je dobré nechat listí spadat pod keř, aby ho chránilo před mrazem.
Pokud keře navíc ořežete, uděláte jim ránu, kterou můžeme přirovnat k otevřené ráně na těle, připomíná Eduard Chvosta. „Keře už na podzim spí a nejsou schopné ránu zahojit. Proto je nutné keře stříhat na jaře, kdy přes zimu načerpaly dostatek sil, probouzí se opět k životu a ránu samy, bez větších problému, zahojí,“ vysvětluje.
Omyl 3. Bílení stromů je přežitek
Naši předci podle Eduarda Chvosty věděli, proč bílí kmeny. To, že od této praktiky lidé už téměř opustili, je prý chyba. „Pokud kmen zabílíme vápnem, dostává se do stromu méně škůdců a na jaře tak budeme mít méně starostí a i škůdců, například mšic,“ říká.
Bíla barva navíc skvěle odráží sluneční paprsky a zabraňuje tak přehřívání kmene. To je nebezpečné právě v zimě, protože kmen obsahuje vodu, která během chladných dní zamrzne. Když je strom nezabílený, za slunečných dní se kmen ohřeje i na 15 °C. Když na něj ale slunce přestane svítit, voda během chvilky opět zmrzne. To způsobí roztrhání rostlinných pletiv, vzniknou tzv. mrazové desky, kmen popraská a odumírá.
Omyl 4. Muškáty letos krásně kvetly, příští rok budou taky
Uchování muškátů přes zimu není jen tak. Potřebují chladné (5 - 10 °C) a přitom co nejsvětlejší místo. A taky před uskladněním sestřihnout. V zimovišti se pak snažíme, aby rostly co nejméně. Zaléváme je málo a jen tak, aby neuschly, radí Eduard Chvosta. Někdy je proto podle odborníků nejlepší muškáty zkompostovat a na jaře si pořídit nové sazenice od profesionálů.
Omyl 5. S půdou nic dělat nemusím
Půda je po sezóně vyčerpaná, a proto je nutné ji podle odborníků oživit. Použít můžeme hnůj, rašelinu nebo kompost, záleží, jaké rostliny se chystáme na záhonu na jaře vysadit. Přírodní hnojivo naházíme na půdu a smícháme, tzv. ji obrátíme. Díky tomu bude na jaře půda znovu dýchat a rostliny budou skvěle prospívat, uzavírá Eduard Chvosta.
reklama