https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/nemate-zahradu-nevadi-vyrazte-na-ovoce-cz
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nemáte zahradu ani sad? Nevadí, vyrazte na-ovoce.cz

25.9.2015 01:49 | PRAHA (Ekolist.cz)
Ovoce a dalších plodů, které jsou volně dostupné, je u nás požehnaně. Jen je potřeba vědět, kde je.
Ovoce a dalších plodů, které jsou volně dostupné, je u nás požehnaně. Jen je potřeba vědět, kde je.
Před letošní sezónou spustila skupina mladých nadšenců webové stránky na-ovoce. Lidé na nich mohou sdílet informace o veřejně přístupných stromech a keřích, jejichž plody je možné volně sbírat. Milovníci čerstvého ovoce si na označená místa mohou dojít nasbírat ovoce a ořechy pro svoji potřebu. Autoři stránek chtějí svojí aktivitou nejen oživit často opuštěná a zapomenutá místa, ale i znovu připomenout hodnotu, kterou rostliny a kulturní krajina pro člověka mají.
 

Během několika měsíců fungování je na mapě Česka zaznamenáno přes dva tisíce stromů, keřů a bylinek. Jsou mezi nimi jabloně, třešně, šípky i méně známé mišpule, morušovníky, kdouloně nebo vzácné oskeruše.

Ještě více jich je označeno na Slovensku a to díky spolupráci s podobnou slovenskou aplikací fruitmap.sk. K ovocným stromům můžete s pomocí webových stránek vyrazit ale třeba i v USA nebo k višni v Chile, ke třešni v Japonsku nebo rybízu na Islandu. Napříč světadíly informuje web už o téměř 8000 stromech a keřích.

Přidat rostliny do databáze a sbírat jejich plody může každý. Měl by ale dodržovat sběratelský kodex. Pro sběrače platí zejména ohleduplné chování k rostlině a okolí i jiným uživatelům – sbírat by měl ovoce jen pro svoji potřebu a tak, aby se dostalo i na ostatní.

Pro jablko si můžete zajít do sadů na pražský Petřín.
Pro jablko si můžete zajít do sadů na pražský Petřín.

Uživatel, který chce do mapy zanést nový strom či keř by se měl nejdříve ujistit, zda sběrem ovoce nedojde k porušování vlastnických práv. Na potřebné informace o vlastníkovi se můžete zeptat místních lidí nebo je zjistit z katastru nemovitostí, poradila Kateřina Kubánková z týmu Na ovoce na konferenci Život se supermarkety, život bez nich. V silách spolku není všechna zadaná místa zkontrolovat, spoléhá se proto na zodpovědný přístup samotných uživatelů nebo jejich komentáře v případě, že se některé místo ukáže jako problematické.

Někdy ovocné stromy přidávají do seznamu podle Kateřiny Kubánkové i sami vlastníci, kteří je nestíhají sklízet. Veřejně přístupné jsou pak městské sady. Jen v Praze je 38 takových sadů, nachází se například v Lysolajích, Šárce nebo v samotném centru hlavního města – na Petříně. „Přestože se o ně magistrát stará, ovoce z nich je nevyužívané,“ dodává Kateřina Kubánková.

V největším pražském sadě ve Vysočanech chce tým na ovoce letos na podzim uspořádat sklizňový kemp. Jeho součástí budou i přednášky o tomto místě nebo zapomenutých odrůdách. Tým chystá také spuštění veřejné sbírky na aplikaci pro mobilní telefony. V budoucnu by rád ve spolupráci s obcemi vytvořil i národní databázi přístupných ovocných míst.

Líbí se Vám článek? Přispějte na vznik dalšího

       
foto - Vítková ZdeňkaZdeňka Vítková
Autorka je redaktorkou serveru Ekolist.cz
tisknout poslat
 twitter
Článek vyšel díky podpoře Ministerstva životního prostředí, jeho obsah nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk

Všechny komentáře (1)

Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

KP

Karel Padevet

25.9.2015 09:50
jejda... jen aby Vás nějaký vtipálek neposlal sklidit sad neoblíbenému sousedovi....
Odpovědět
reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist