https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/pomozte-nam-zalesnit-hostynske-vrchy-zadaji-arcibiskupske-lesy-a-statky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pomozte nám zalesnit Hostýnské vrchy, žádají Arcibiskupské lesy a statky

26.9.2019 12:43 | PRAHA (Ekolist.cz)
Vysazovat se bude smíšený les, tedy duby, buky, javory, modříny, jedle a smrky. Ilustrační snímek.
Vysazovat se bude smíšený les, tedy duby, buky, javory, modříny, jedle a smrky. Ilustrační snímek.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
"Pojďme zalesnit Hostýnské vrchy,“ lákají lesníci ze společnosti Arcibiskupské lesy a statky Olomouc na osvětovou akci pro širokou veřejnost. Ta se uskuteční 12. října na mýtině v obci Rajnochovice, poblíž autobusové zastávky Sochová. Návštěvníci si společně s lesníky budou moci vysadit mladé sazenice dřevin a zároveň se dozví informace o základních pravidlech výsadby i aktuální informace o lesích v Hostýnských vrších.
 

"Našim cílem je především seznámit širokou veřejnost s dopady dlouhodobého nedostatku srážek a přemnožení kůrovce a zároveň vysvětlit současné principy boje s touto nepříznivou situací,“ popisuje jednatel společnosti Arcibiskupské lesy a statky Olomouc Petr Skočdopole.

"Ačkoliv naši předkové v minulosti v největší míře vysazovali smrky, dnes při zvyšující se průměrné teplotě a nižšímu úhrnu srážek musíme volit kombinace dřevin přímo ušité na míru prostředí," říká Petr Skočdopole. I v případě akce „Pojďme zalesnit Hostýnské vrchy“ vybrali lesníci ideální kombinaci sazenic a zájemcům vysvětlí, jak mladé dřeviny správně vysazovat. Vysazovat se bude smíšený les, tedy duby, buky, javory, modříny, jedle a smrky. "Očekáváme, že se zúčastní především místní patrioti, kterým není osud krajiny v jejich regionu lhostejný,“ doplňuje Petr Skočdopole.

Kromě vlastní výsadby bude pro děti připraven malý program lesní pedagogiky, který přichystala společnost Ridex. "V rámci akce dětem představíme základní principy ochrany lesa a zároveň přiblížili životní cyklus kůrovce a dopady jeho přemnožení na smrkové lesy,“ popisuje Karin Gieblová ze společnosti Ridex.

Co si vzít s sebou? Výsadba bude probíhat na pasece, proto si s sebou vezměte pohodlné oblečení, pevnou obuv, případně pracovní rukavice. Nářadí a drobné občerstvení bude zajištěno. Parkovat je možné na označeném místě v blízkosti akce. Více informací na facebookové události.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

26.9.2019 18:21
Pomozte nám zalesnit Hostýnské vrchy....v článku chybí údaj, kolik platí na hodinu....nebo neplatí nic a že by po letech dřevo dali na bohulibé veřejné účely zdarma?
Odpovědět
PD

Petr Difko

26.9.2019 19:18
Ať si to zaplatí , peněz mají dost.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

27.9.2019 08:12
Jasnýýý.... první to tam zničí, a pak mají tu drzost ještě žádat o pomoc a jako bonus vám i vašim dětem nalijí do hlavy trochu té konvenční lesnické demagogie, aby jste jejich počínání a přístup nevědomky obhajovali tím, že tu demagogii přijmete a ještě jí budete vesele šířit dál... mají to prostě vymyšlené :)
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

27.9.2019 08:17 Reaguje na Lukáš Kašpárek
A mimochodem ani smrk ani modřín ani dub tam nepatří, ale tak to je přece jedno taky, žeo :) těm lidem se řekne, že je to prostě jiný než předtím (že to není dobře, už ne) a oni to sežerou a budou vesele sázet v řádku jak kokoti...
Odpovědět
mr

27.9.2019 21:06
Ti lesáci jsou, jak vidno, nepoučitelní. Sm vysadit pod 1100 m je naprostý ekonomický hazard. A ty ostatní jmenované dřeviny zničí přemnožená zvěř. Pokud vím, tak určitě zatím ještě nikdo nezačal spárkatou konečně řešit. Tak nevím, proč tam chtějí něco vůbec sadit. Klasický případ vyhozené investice - a na to chce dát vláda od daňplátců dotace. Ti vodborníci ve vládě jsou nejspíš už pořádně na hlavu.
Odpovědět
SH

Stanislav Hrouzek

21.10.2019 22:21 Reaguje na
Ve vládě žádní odborníci nejsou.

Pokud by Vám snad někdo tvrdil opak, pak si buďte jist, že jde o bohapustou pomluvu...
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist