https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/prezuli-jste-stare-pneumatiky-do-prikopu-nepatri
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Přezuli jste? Staré pneumatiky ale do příkopu nepatří

12.4.2017 16:07 | PRAHA (Ekolist.cz)
Tak takhle ne!
Tak takhle ne!
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | StevenFleming / Pixabay
S koncem března skončila povinnost mít na autě zimní pneumatiky. Leckdo už přezul, leckdo teprve přezuje. Každopádně sjeté a poškozené pneumatiky se nevyhazují do příkopu u silnice. Nechte je u prodejce, který vám prodá pneumatiky nové. Má povinnost staré gumy převzít a nechat zlikvidovat. Druhou možností je zavézt je do sběrného dvora. Ale bude vás to něco málo stát.
 

„Pneumatiky jsou podle platné legislativy výrobek, na který se vztahuje povinnost zajištění zpětného odběru. Jednou z možností, jak se správně zbavit vysloužilých pneumatiky jsou místa zpětného odběru v autoservisech či bazarech,“ vysvětluje mluvčí Pražských služeb Radim Mana. Více se o zpětném odběru dozvíte v článku K prodejci, ne do lesa. Odložení starých a ojetých pneumatik v některém ze sběrných dvorů je pro řidiče alternativním řešením.

„Odložení jedné pneumatiky z osobního automobilu v našem sběrném dvoře přijde na třicet korun bez DPH,“ říká Radim Mana. Ceny v ostatních sběrných dvorech se v rámci metropole mohou lišit. Podle magistrátu záleží na konkrétním provozovateli. Částky se obvykle pohybují v rozmezí 25 - 100 Kč za kus.

Za posledních pět let pracovníci Pražských služeb na sběrných dvorech sebrali a předali k dalšímu zpracování a recyklaci 513 tun vysloužilých pneumatik. Dalších 587 tun bylo odevzdáno ve sběrných dvorech ostatních provozovatelů.

„Obecně lze říci, že převažuje obutí osobních a užitkových aut s maximální hmotností do 3500 kilogramů,“ dodal závěrem Radim Mana.

Jak se pneumatiky sebrané ve sběrných dvorech využívají? Pneumatiky se z převážné většiny materiálově využity ve stavebnictví nebo jsou používány jako technické zabezpečení skládek odpadů.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist