https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/pripravte-se-na-sucho-a-zachycujte-destovou-vodu-stat-vam-na-to-da-dotaci
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Připravte se na sucho a zachycujte dešťovou vodu. Stát vám na to dá dotaci

18.5.2018 10:31 | PRAHA (Ekolist.cz)
Dotační program Dešťovka podporuje tři základní systémy – nádrž na srážkovou vodu na zalévání zahrady, nádrž na srážkovou vodu k zalévání i splachování v domácnosti a systém na recyklaci odpadní vody z domácnosti. / Ilustrační foto
Dotační program Dešťovka podporuje tři základní systémy – nádrž na srážkovou vodu na zalévání zahrady, nádrž na srážkovou vodu k zalévání i splachování v domácnosti a systém na recyklaci odpadní vody z domácnosti. / Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | RyanMcGuire / Pixabay
Česko zažívá nejsušší jaro za posledních 50 let. Prognózy hovoří o prohlubování sucha a zhoršování situace, což se velice negativně promítá do stavu podzemních a povrchových vod. Odborníci i úřady upozorňují na nutnost šetřit s draze vyčištěnou pitnou vodou, varují před napouštěním bazénů a volají po řešeních, která k závlaze zahrad, parků anebo splachování záchodů využívají srážkovou vodu. Právě na takové systémy přispívá jak domácnostem, tak i městům a obcím Ministerstvo životního prostředí.
 

S Dešťovkou zachytíte vodu i z přívalových dešťů

„Příjem žádostí o dotace z druhého kola programu Dešťovka stále probíhá. Kdo nemá v době sucha čím zalévat a zároveň chce ušetřit, neměl by váhat. V současnosti zbývá dočerpat zhruba 130 milionů korun,“ komentuje aktuální stav ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman.

Podání žádostí lze provést jednoduše, a to elektronicky přes formulář na webových stránkách programu www.dotacedestovka.cz, kde jsou také k dispozici vzory všech základních dokumentů, a poté žádost písemně do 30 dnů doložit spolu s jednoduchým odborným posudkem na jakémkoli pracovišti Státního fondu životního prostředí ČR. Dotační program Dešťovka podporuje tři základní systémy – nádrž na srážkovou vodu na zalévání zahrady, nádrž na srážkovou vodu k zalévání i splachování v domácnosti a systém na recyklaci odpadní vody z domácnosti.

„Dešťovka pokryje domácnosti až polovinu výdajů na zavedení systému využívající srážkovou či odpadní vodu, což může být podle zvolené varianty až 105 tisíc korun,“ vypočítává úsporu ministr životního prostředí Richard Brabec a dodává: „Nádrže na srážkovou vodu majitelé domů ocení zejména při přívalových deštích, které jsou v jarních a letních měsících častější než v jiných obdobích." Voda z přívalových dešťů se do vyschlé půdy vsakuje jen málo a rychle odtéká. Nádrže na vodu ji ale zadrží pro pozdější využití. "Nejenom že domácnosti ušetří díky nižší spotřebě pitné vody, ale v domácnostech bude voda díky nádržím dostupná i v suchých obdobích,“ dodává Brabec.

Pilotní program na využívání srážkové a odpadní vody spustilo Ministerstvo životního prostředí v dubnu loňského roku. Majitelé rodinných a bytových domů si dotace v celkové výši 110 milionů korun rozebrali během několika hodin. S ohledem na nebývalý zájem spustil Státní fond životního prostředí ČR, který Dešťovku s MŽP připravil a administruje, ještě v září téhož roku druhé kolo a nabídl v něm dvojnásobné množství peněz. Polovinu vyhradil do lokalit dlouhodobě postižených suchem.

V druhém kole Dešťovky bylo dosud přijato 2 297 žádostí za 110 milionů korun a dalších 547 žádostí za 25 milionů je v systému rozpracováno. Schváleno je 1 672 žádostí za 79 milionů korun, z toho 79 žádostí za 2,2 milionů již bylo vyplaceno. Největší zájem je o dotované systémy na srážkovou vodu určenou pro splachování a současně zalévání zahrady, o které mohou žádat lidé z celé České republiky. Z celkového počtu přijatých žádostí tvoří tyto žádosti zhruba 85 procent. Nejvíce žádostí chodí ze Středočeského, Jihomoravského a Moravskoslezského kraje.

Obce a operační program

Obce, školy, nemocnice, úřady, příspěvkové a neziskové organizace mohou získat příspěvek na systém zachytávající srážkovou vodu a využívat ji například na zalévání či jako vodu užitkovou ve veřejných budovách. Peníze jim poskytuje ministerstvo z Operačního programu Životní prostředí, kde je na tzv. „velkou Dešťovku“ vyhrazeno 1,8 miliardy korun. O dotaci mohou organizace a úřady požádat až do 7. ledna 2019. Dotace může žadateli pokrýt až 85 procent výdajů na projekt, s výjimkou výměny nepropustných zpevněných povrchů za propustné povrchy, kde dotační podpora může dosáhnout nejvýše 50 % celkových způsobilých výdajů.

„Ve velké Dešťovce podporujeme různé systémy určené k hospodaření s vodou ve veřejných zařízeních, například podzemní nádrže a jímky na shromažďování srážkové vody využívané pro veřejnou potřebu, zelené střechy u veřejných budov, vodou propustné povrchy, zasakovací pásy u parkovišť nebo úpravu koryt vodních toků protékajících obcí či různé vodní prvky protipovodňové ochrany jako bezpečnostní přelivy hrází, suché a polosuché poldry, nebo vsakovací či retenční nádrže,“ vyjmenovává ministr Brabec.

V dosavadních výzvách si o dotaci na systémy hospodaření s pitnou požádalo 66 žadatelů z řad obcí, měst a dalších subjektů, kteří si řekli o příspěvek v celkové výši 405 milionů korun. Třetina z nich už má dotaci schválenou a může začít připravovat realizaci svých projektů.

Dešťovka pro majitele rodinných a bytových domů

Dešťovka pro obce


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Blanka Štiková

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JM

Jan Mach

19.5.2018 22:57
Hloupost nejvyšších politiků je bezmezná. Jakou by musel mít obyvatel nádrž, aby mohl se zachycenou dešťovou vodou zalévat , nebo užívat v domácnosti jako užitkovou? Minimálně v desítkách metrů kubických, s odpovídající záchytnou plochou pro dešťové srážky. Když nebude pršet, bude nádrž stejně prázdná. Nabízené barely jsou nesmyslem a divadlem pro nemyslící lidi.
Odpovědět
mr

20.5.2018 17:25
Jenže tu nejde o vodu, ale o čerpání dotací s celým humbukem okolo. Vystihl jste to přesně. Jenže mnozí moc nemyslí a zopovědní mají leda tzv. odpovědnost politickou = žádnou.
Odpovědět
MP

Maajaa Pokorná

26.6.2018 16:11
To by mě nikdy nenapadlo, že si můžu na něco takového požádat o dotaci. Na zahradě mám několik barelů kam svádím dešťovku, ale za to papírování by mě to nestálo. To je celé spíš tak pro lidi ve vilkách, co si zřídí podzemní nádrž a pak si zažádají, ať jim to proplatí erár.
Jinak si myslím, že aspoň nějak trochu by měl s dešťovkou pracovat každý, aspoň ty barely. Já mám tři tady odtud https://www.obalove-materialy.cz/sud-na-destovou-vodu-220-l a když občas dva týdny nespadne ani kapka, tak jsem za ně moc ráda.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist