https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/receptar-prima-napadu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Receptář prima nápadů

22.11.2007 10:05 | PRAHA (Ekolist.cz)
V květnu letošního roku se v internetové Zelené domácnosti objevil diskusní příspěvek pana Petra o hubení hrabošů: „Používám jednoduchou, ale téměř 100% metodu samostřílu s osmi ostrými hroty, který je natažen silnou gumou. Otevřu noru tak, aby do ní šel průvan, a dám do ní pingpongový míček. Na něj potom svrchu postavím nástražné odjištění samostřílu. Jakmile jde hraboš ucpat otvor, sklouzne pohybem zeminy z míčku pojistka a hroty pak už vykonají svoji práci.“
 

Takové kutilství ale vyvolává řadu otázek: Je možné zabíjet hraboše osmihrotým samostřílem? A co tradiční pastička na myši, je v pořádku? A smí člověk vůbec jen tak zabít zvíře, byť jde jen o hraboše na vlastní zahrádce? Odhlédněme teď od toho, jaká je zažitá praxe, a podívejme se na to, co říká zákon.

Myš v pastičce na myši
Ale co obyčejná pastička na myši, kterou je možné koupit skoro v každých domácích potřebách? Zákon výslovně použití klasických pastiček na myši nezakazuje (zakázané jsou čelisťové a lepicí pasti).
Ilustrační foto: Michal Rohrbach/www.kuby82.rajce.idnes.cz

Poslední otázka má jednoduchou odpověď. Zákon na ochranu zvířat proti týrání říká, že nikdo nesmí bezdůvodně zabít zvíře. Ostatní otázky mají odpověď složitější. Zákon přípustné důvody a způsoby usmrcení stanovuje taxativně. Pro náš případ jsou relevantní dva důvody usmrcení. Usmrcení zvířete je povolené kvůli deratizaci (zákon o ochraně veřejného zdraví) a při opatření v boji proti škodlivým organismům podle zvláštních předpisů (zákon o podmínkách uvádění biocidních přípravků a účinných látek na trh a zákon o rostlinolékařské péči). Druhým důvodem je regulování populace zvířat v lidské péči a volně žijících zvířat, nesmí však být dotčeny další právní předpisy (zákon o myslivosti, zákon o rybářství a zákon o ochraně přírody a krajiny). Ze zákona však nevyplývá, kdo je kompetentní k rozhodnutí, že populaci hrabošů je potřeba regulovat.

Zákon na ochranu zvířat proti týrání vyjmenovává zakázané způsoby odchytávání nebo usmrcování volně žijících zvířat, kterými hraboši nebo hlodavci jsou. Pro náš případ jsou podstatné tři body. Lovit zvířata je zakázáno pomocí jedovatých návnad a jedů v jakýchkoliv formách včetně plynování (nejde-li o deratizaci, odchyt a usmrcování volně žijících zvířat patřících mezi škodlivé organismy, což se řídí zvláštními předpisy; viz výše) nebo pomocí luků a samostřílů.

Pan Petr popisuje svůj nástroj jako jakýsi druh samostřílu. Jeho použití by tedy zřejmě bylo nedovoleným způsobem usmrcení zvířete a jeho používání by šlo považovat za týrání zvířat. Je taky otázka, zda takový nástroj není v rozporu i s dalším bodem zákona. Je totiž výslovně zakázáno usmrcování zvířat mimo jiné „ubitím, ubodáním nebo jinou metodou, která zvířeti způsobí nepřiměřenou bolest nebo utrpení“.

Na hraboše a hlodavce je ovšem možné pohlížet jako na „škodlivý druh“ (rozhodně na ně takto pohlížejí zahrádkáři). Zákon o rostlinolékařské péči stanoví mimo jiné rovněž ochranu rostlin a rostlinných produktů proti škodlivým organismům. Podle tohoto zákona jsou škodlivými organismy jakékoli druhy, kmeny nebo biotypy živočichů nebo původců chorob škodící rostlinám nebo rostlinným produktům.

Proti škodlivým organismům lze ze zákona použít pouze povolené přípravky, prostředky a mechanizační prostředky, popřípadě biocidní přípravky uváděné na trh podle zvláštního právního předpisu (zákon o podmínkách uvádění biocidních přípravků a účinných látek na trh) a povolené rostlinolékařskou správou, a to způsobem, který nepoškozuje okolní porost, zdraví lidí a zvířat nebo životní prostředí.

Samostříl je tedy zřejmě za hranicemi zákona. Ale co obyčejná pastička na myši, kterou je možné koupit skoro v každých domácích potřebách? Zákon výslovně použití klasických pastiček na myši nezakazuje (zakázané jsou čelisťové a lepicí pasti). Nicméně zakazuje usmrcení zvířete způsobem působícím nepřiměřenou bolest nebo utrpení. O tom, v jaké míře trpí myši v mechanických pastičkách, je možné spekulovat, užitím pasti bývá zpravidla lebka nebo jiná část těla myší rozdrcena, ale usmrcení nemusí nastat okamžitě. Při použití dovolených jedovatých návnad a obdobných přípravků většinou rovněž nedochází k usmrcení škůdců ihned, navíc dochází k ohrožení i jiných domácích a volně žijících zvířat, nemluvě o nebezpečí pro lidi (umísťování návnad v blízkosti potravin nebo dosahu dětí atd.).

Trestní zákon posuzuje týrání zvířat jako trestný čin. Vzhledem k malé společenské nebezpečnosti by se však zabití hraboše posuzovalo spíš jen jako přestupek. Při striktním dodržování zákona na ochranu zvířat proti týrání by mohl malé hraboše nebo hlodavce usmrtit dokonce jen veterinární lékař. To je jistě poněkud absurdní představa. Stejně jako se asi lidem, kteří nejsou zahrádkáři, jeví absurdní zabíjet hraboše osmihrotým samostřílem.

Související právní předpisy

zákon č. 246/1992 na ochranu zvířat proti týrání.
zákon č. 258/2000 o ochraně veřejného zdraví
zákon č. 114/1992 o ochraně přírody a krajiny
zákon č. 120/2002 o podmínkách uvádění biocidních přípravků a účinných látek na trh
zákon č. 147/1996 o rostlinolékařské péči
zákon č. 23/1962 o myslivosti (úplné znění č. 512/1992 Sb.)
vyhláška č. 20/1988, kterou se provádí zákon o myslivosti
zákon č. 102/1963 o rybářství
vyhláška č. 103/1963, kterou se provádí zákon o rybářství

Článek je převzat z tištěného Ekolistu 11/2007.

Evropský sociální fond
Tento článek vznikl díky projektu Environmentální občanské poradenství, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Za obsah článku je výhradně zodpovědná redakce serveru Ekolist.cz a nelze jej v žádném případě považovat za názor Evropské unie.

 

Martin Mach a Zuzana Smolová

Zuzana Smolová je studentkou PF UP Olomouc.
reklama

 
Zuzana Smolová, Martin Mach

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist