Čím nakrmit hryzce, aby neožírali kořínky rostlin a keřů?
12. března 2002 | Jiří Poláček
odpověď:
15. března 2002
Něco málo, co se nám podařilo zjistit o hryzcích:
Hryzec vodní Arvicola terrestris
Příznaky výskytu:
Ohlodané a vyhlodané podzemní části rostlin.
Tělo je dlouhé 12-14 cm, pokryté tmavohnědou až černou srstí. Břišní část těla je světlejší. Ocas je chlupatý, 7,5-12,5 cm dlouhý. Uši jsou krátké, nevystupují ze srsti, nos je tupý.
Lokálně způsobuje velké škody, zvlášť na podzim a v zimě.
Potrava výlučně rostlinná, hlavně zelené části nejrůznějších pobřežních a lučních rostlin (80 procent), ale také kořeny a oddenky (20 procent). V zimě se podíl podzemních částí rostlin v potravě zvyšuje. V zahradách a sadech se zaměřuje na kořenovou zeleninu a kořeny ovocných stromů, hlavně jabloní.
Vývojový cyklus:
Hryzec vodní žije většinou v blízkosti vodních toků nebo nádrží. Může se však vyskytovat i na suchých stanovištích, od vodních toků a nádrží značně vzdálených.
Žije zpravidla jednotlivě v podzemním doupěti, které bývá složeno z vlastního hnízda, jedné nebo několika zásobáren a několik desítek metrů dlouhých chodeb. Chodby mají průměr 4-6 cm a jsou vedeny vodorovně pod povrchem půdy v hloubce 10-30 cm, někdy až 1 m. K budování soustavy nor využívají hryzci často i nory krtků, které si rozšiřují. Žijí velmi skrytě. Otevřená ústí chodeb uzavírají i ve dne. Z podzemí vycházejí v noci východem, který znovu zahrabávají.
Hryzec vodní se rozmnožuje od jara. Do roka mívá 3-4 krát mláďata po 2 až 10 kusech. Březost trvá 21 dní. Samičky z prvních jarních vrhů se mohou ještě v témže roce rozmnožovat.
Ochrana:
Vysazování ovocných stromů do ochranných košů z pletiva chrání stromky v nejkritičtějším období. Je však pracné a nákladné.
Opravdu těžko říci, zda se nechají hryzci přikrmovat, aby se nepouštěli do plenění zahrady. Bohužel pro Vás se ve všech pramenech uvádí, že hryzec patří k "nejúpornějším a těžko hubitelným škůdcům..."
Martin Mach
Redaktor Ekolistu
Poznámka čtenáře
8. března 2003
Od svého dědečka - amatérského zahradníka si pamatuji, že hryzce údajně odpuzuje rostlina zvaná pryšec. Bohužel přesné rodové a druhové jméno ani další podrobnosti neznám.
Pavel Řehák
Vaše připomínkyChcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 128".Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám. |
tisknout poslat |