https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/recyklovane-pet-lahve-na-pultech-nehledejte-nejsou-tam
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Recyklované PET lahve na pultech nehledejte. Nejsou tam

26.5.2017 04:38 | PRAHA (Ekolist.cz)
Pokud jste žili v představě, že se z PET láhví od různých nápojů díky recyklaci plastů znovu stanou nápojové obaly, mýlili jste se.
Pokud jste žili v představě, že se z PET láhví od různých nápojů díky recyklaci plastů znovu stanou nápojové obaly, mýlili jste se.
Licence | CC BY-NC-SA 2.0
Pokud jste žili v představě, že se z PET láhví od různých nápojů díky recyklaci plastů znovu stanou nápojové obaly, mýlili jste se. Jak ukazují závěry zprávy organizace Greenpeace, pochází vlastně jen nepatrná část plastových lahví z recyklovaných plastů. Výroba lahví z nerecyklovaných surovin je totiž vyjde levněji. O tématu informuje server CNBC.
 

Greenpeace se zaměřili přímo na významný zdroj plastových odpadů, velké výrobce osvěžujících nápojů. Oslovili šest takových gigantů, aby zjistili, jak velký podíl produkce PET lahví připadá na zpětně recyklované nápojové obaly. A dozvěděli se, že recyklace u nich funguje spíš na papíře, než v praxi. Pět ze šesti oslovených společností ročně spotřebuje na výrobu PET lahví přes dva miliony tun plastů (a spolu s přidruženými obaly, potisky, balením palet naroste toto množství na 3,6 milionu tun). A recyklace?

Od Nestlé Waters North America po Pepsi co. se čísla příliš neliší. Recyklují jen zhruba 6-7 % celého objemu plastů. A šestá společnost, Coca-Cola? Ta hraje mezi uvedenými výrobci osvěžujících nápojů prim, a s prodejem 1,9 miliardy lahví denně se řadí na absolutní špici a největšího hybatele trhu. Jenže její zástupci se odmítli s tazateli Greenpeace na dané téma bavit. Teprve reportéři ze žurnálu BuzzFeed News tiskové mluvčí Coca-Coly trochu rozmluvili, a dozvěděli se, že ani tady nepřesahuje recyklace 6,6 %. Co se tedy s nápojovými obaly a sesbíranými PET lahvemi vlastně děje?

Drtivá většina z nich je odprodána externím zpracovatelům, kteří je zužitkují na výrobu syntetických vláken. Z PET lahví tedy v drtivé většině případů nevznikají znovu PET láhve, ale koberce, předložky, rohože, tašky, přepravní bedny a balíkové výplně. A důvod? Příčinou jsou kolísavé ceny ropy, která slouží jako základní výrobní surovina pro průmyslovou výrobu plastů. Momentálně vyjde velké výrobce levněji vyrábět nebo nakupovat nové PET láhve, než recyklovat staré. Představa o fungující cirkulární ekonomice tím dostává trhliny.

Z koberců a předložek se totiž už znovu plasty většinou nerecyklují a zůstanou po dožití na skládce odpadů nebo se spálí ve spalovně. To, co nechává výrobce osvěžujících nápojů netečné, však dráždí řadu lidí. Včetně inovativního podnikatele Leona Farahnika. Ten už například nabídl společnostem Pepsi Co. a Nestlé vlastní obalový produkt, vyrobený z recyklovaných PET lahví. To, že si dnes můžete ve Státech dopřát minerálku Arrowhead v láhvi s padesátiprocentním podílem recyklátu, je jeho práce. Na změnu trendu to ale zatím nestačí.

„Za takových padesát let, až už tady nebudu, si budou lidé klepat na čelo, jak jsme mohli být tak hloupí a nerecyklovat,“ říká Farahnik. Bilance, při které je ročně vyrobeno přes tři miliardy kilogramů nejrůznějších nápojových plastových obalů, a jen třetina z nich je recyklována (a i z té třetiny je jen jedna pětina znovu přetvořena zpět na obaly) je totiž skutečně neradostná.

 

reklama

 
Radomír Dohnal

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

1.6.2017 09:41
Tak to dopadá, když někdo něčemu vůbec, ale vůbec nerozumí...
Odpovědět
MJ

Martin Jasan

1.6.2017 17:07 Reaguje na
A jsme moc rádi, že jsou lidé jako Karel Padevet, kteří rozumí uplně všemu, ale uplně všemu..
Odpovědět

8.6.2017 12:30
Vy jako myslíte, že je důležité recyklovat, tak že musím vyrobit stejný výrobek, který recykluji? Pro mne je to důkaz, že Grýnpíís apod., že jim nejde o to co hlásají, ale neustále vyvolávají konflikt. Mít konflikty to jejich krédo.
Odpovědět

8.6.2017 12:31 Reaguje na
měla to být reakce na Jasana
Odpovědět
MJ

Martin Jasan

8.6.2017 14:46 Reaguje na
Ano, přesně tak - recyklovat je výrazně lepší do "stejného" výrobku, protože výrobky niží úrovně už se třeba znovu recyklovat nedají, takže se jedná o tzv. "downcycling". Proto má znak recyklace šipky v uzavřeném cyklu.
To je celkem snadná logická úvaha jasná i malým dětem. Pouze pro všeználky, kteří si vybíjejí svoji každodení frustraci na diskuzi to je nad jejich chápání.
Odpovědět

9.6.2017 06:41 Reaguje na Martin Jasan
To je konstrukce, která má někomu vyhovovat. Pokud bude na světě jedna elektrárna na zemní plyn, tak bude výhodné recyklovat spalováním odpad.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist