Řekněte si v restauraci o vodu z vodovodu
Pitná voda z vodovodu.
|
|
Foto: Alex Anlicker/Wikimedia Commons |
Kampaň za pití vody z vodovodu rozjela v Praze vodárenská společnost Veolia. Ta pitnou vodou zásobuje nejen Prahu, ale též většinu Čech, Olomoucko i Zlínsko, píší Lidové noviny v květnovém článku s názvem „Kohoutková“ míří do kaváren.
„Trend podpory vody z vodovodu je pozorovatelný v celém světě. Londýn zapojil do kampaně i členy britského parlamentu, v Paříži restaurace servírují designové karafy,“ řekla Lidovým novinám mluvčí Veolie Dvořáková.
Luxusní karafy, sklenice, nerezové podnosy i malé skleničky na vodu ke kávě nabízí pražským podnikům i Veolia, aby o obyčejnou vodu podnítila zájem. Projekt má prokázat, že obyčejná voda z obecního vodovodu je kvalitní alternativou k baleným vodám. Někteří restauratéři to berou jako dobrý nápad, jiní ze zásady takovou možnost odmítají. Bojí se poklesu tržeb za nápoje - za značkovou lahev utrží třeba dvě třetiny její ceny, sklenice vody z vodovodu je stojí řádově haléře, píší Lidové noviny. „Nic nám to nevydělá, jen se zvýší náklady na umývání nádobí,“ shodují se.
Test MF DNES ale ukázal, že jsou i podniky, kde vám bez problémů naservírují vodu z kohoutku. Je jich dokonce víc než těch, kde vás s touto žádostí odmítnou. Vypovídá o tom průzkum Hany Večerkové publikovaný v článku MF Dnes. V jedenácti restauracích prý vodu z kohoutku nalili, v sedmi to odmítli. Více viz Test: Někteří restauratéři odmítají servírovat vodu z kohoutku.
MF DNES mimo jiné píše, že neexistuje žádný předpis, který by restauracím podávat vodu z vodovodu přikazoval. Stejně tak ale neexistuje předpis, který by to zakazoval. Podle zjištění MF DNES tím však mnozí číšníci argumentují. "Nesmíme z hygienických důvodů, předpisy to nedovolují," reagují na žádost o sklenici vody z vodovodu v některých podnicích. Důvod je jiný - zakázal to majitel, přišel by o část svých příjmů, píše Večerková.
"To je naprostý nesmysl. Restaurace nemůže mít nevyhovující vodu, to bychom ji zavřeli," říká rezolutně Marie Čemusová z pražské hygienické stanice. "Nejenže by nemohli vařit, ale nemohli by si ani mýt ruce. Žádná jiná než pitná voda pro podnik veřejného stravování nepřipadá v úvahu," dodává pro MF DNES.
Hygienikům i ekologickým aktivistům se nápad vodárny zamlouvá. „Produkce balených vod je obrovská zátěž pro životní prostředí. PET lahve se nedají recyklovat, jen je umíme znovu použít. A balená, obyčejná voda musí jet desítky i stovky kilometrů autem do obchodu za spotřebitelem,“ říká Martin Skalský z Arniky. „Nikde v republice by z kohoutků neměla vytékat škodlivá tekutina, kohoutková voda vyhovuje i v tak důležitých ukazatelích, jako jsou dusičnany či těžké kovy,“ informoval hygienik Vladimír Polanecký. Podle něj je pražská voda stejná a často lepší nežli balená. Kvalitu pitné vody potvrzuje i další test MF DNES z roku 2005 Voda z kohoutku porazila kojeneckou.
V Praze jako první kývly na spolupráci tři kavárny, které spravuje organizace Green Doors. „Nápad se nám velmi líbí, vracíme se tím k tradičnímu servírování kávy s vodou,“ řekla ředitelka Green Doors Lucie Broukalová. Točená voda však podle ní balenou vodu z nabídky kavárny nevytlačila. „Není možné si objednat jen samotnou vodu z vodovodu. Ta je pouze ke kávě. Její cena je zahrnuta v ceně nápoje,“ dodala Broukalová.
Výrobci balených vod jsou podle Lidových novin zatím klidní. Obavy z toho, že by jim v důsledku aktivit vodáren klesly v restauracích tržby, dosud nepociťují.
A proč bychom měli vlastně chtít kohoutkovou vodu? MF DNES přináší tři důvody: cena, ekologie a zdraví. Ceny balených vod v českých restauracích jsou až nekřesťansky vysoké. Například v pražské restauraci La Bodega zaplatila redaktorka MF DNES za třetinku mattonky 45 korun. Zkušenosti říkají, že ceny bývají i vyšší. Důvodem může být i kritický postoj k baleným vodám, spotřebitelé v mnoha zemích Evropy i severní Ameriky si uvědomují, že balení a transport vody má neblahý vliv na životní prostředí. Pití vody z kohoutku může omezit množství odpadu z lahví. Ve větší konzumaci vody nás brzdí nejen cena: "Voda v lahvích bývá často přechlazená a sycená. Nízká teplota a obsah bublinek sice dříve uhasí žízeň, ale celkově vypijeme méně," vysvětluje lékařka Václava Kunová.
Pokud hledáte restaurace, kde obsluha přinese vodu z vodovodu bez mrknutí oka, nebo naopak o nějaké takové víte, můžete využít web www.vodovoda.cz. Ten slouží jako prostor, kde se o své zkušenosti s konkrétní restaurací můžete podělit a nebo si zde vybrat restauraci, kde již někdo měl dobrou zkušenost. Krom toho zde naleznete i články, které se věnují ekologickým a jiným aspektům vody z vodovodů. Na diskusním fóru se můžete s dalšími lidmi pobavit na různá související témata, například jak překonat ostych a obsluhu o obyčejnou kohoutkovou vodu požádat.
reklama