https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/reknete-si-v-restauraci-o-vodu-z-vodovodu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Řekněte si v restauraci o vodu z vodovodu

25.6.2009 14:29 | PRAHA (Ekolist.cz)
V některých západních zemích je samozřejmostí, že host restaurace dostane k objednanému jídlu i džbán obyčejné pitné vody zdarma. S tím se v Česku setkáte jen výjimečně. Vodárna Veolia se snaží přesvědčit kavárníky a restauratéry, aby vodu z vodovodu svým zákazníkům dávali.
 

Voda z vodovodu.
Pitná voda z vodovodu.
Foto: Alex Anlicker/Wikimedia Commons

Kampaň za pití vody z vodovodu rozjela v Praze vodárenská společnost Veolia. Ta pitnou vodou zásobuje nejen Prahu, ale též většinu Čech, Olomoucko i Zlínsko, píší Lidové noviny v květnovém článku s názvem „Kohoutková“ míří do kaváren.

„Trend podpory vody z vodovodu je pozorovatelný v celém světě. Londýn zapojil do kampaně i členy britského parlamentu, v Paříži restaurace servírují designové karafy,“ řekla Lidovým novinám mluvčí Veolie Dvořáková.

Obyčejná voda v neobyčejných džbánech prodělává

Luxusní karafy, sklenice, nerezové podnosy i malé skleničky na vodu ke kávě nabízí pražským podnikům i Veolia, aby o obyčejnou vodu podnítila zájem. Projekt má prokázat, že obyčejná voda z obecního vodovodu je kvalitní alternativou k baleným vodám. Někteří restauratéři to berou jako dobrý nápad, jiní ze zásady takovou možnost odmítají. Bojí se poklesu tržeb za nápoje - za značkovou lahev utrží třeba dvě třetiny její ceny, sklenice vody z vodovodu je stojí řádově haléře, píší Lidové noviny. „Nic nám to nevydělá, jen se zvýší náklady na umývání nádobí,“ shodují se.

Test MF DNES ale ukázal, že jsou i podniky, kde vám bez problémů naservírují vodu z kohoutku. Je jich dokonce víc než těch, kde vás s touto žádostí odmítnou. Vypovídá o tom průzkum Hany Večerkové publikovaný v článku MF Dnes. V jedenácti restauracích prý vodu z kohoutku nalili, v sedmi to odmítli. Více viz Test: Někteří restauratéři odmítají servírovat vodu z kohoutku.

MF DNES mimo jiné píše, že neexistuje žádný předpis, který by restauracím podávat vodu z vodovodu přikazoval. Stejně tak ale neexistuje předpis, který by to zakazoval. Podle zjištění MF DNES tím však mnozí číšníci argumentují. "Nesmíme z hygienických důvodů, předpisy to nedovolují," reagují na žádost o sklenici vody z vodovodu v některých podnicích. Důvod je jiný - zakázal to majitel, přišel by o část svých příjmů, píše Večerková.

"To je naprostý nesmysl. Restaurace nemůže mít nevyhovující vodu, to bychom ji zavřeli," říká rezolutně Marie Čemusová z pražské hygienické stanice. "Nejenže by nemohli vařit, ale nemohli by si ani mýt ruce. Žádná jiná než pitná voda pro podnik veřejného stravování nepřipadá v úvahu," dodává pro MF DNES.

Voda z trubek je kvalitnější, nezatěžuje planetu

Hygienikům i ekologickým aktivistům se nápad vodárny zamlouvá. „Produkce balených vod je obrovská zátěž pro životní prostředí. PET lahve se nedají recyklovat, jen je umíme znovu použít. A balená, obyčejná voda musí jet desítky i stovky kilometrů autem do obchodu za spotřebitelem,“ říká Martin Skalský z Arniky. „Nikde v republice by z kohoutků neměla vytékat škodlivá tekutina, kohoutková voda vyhovuje i v tak důležitých ukazatelích, jako jsou dusičnany či těžké kovy,“ informoval hygienik Vladimír Polanecký. Podle něj je pražská voda stejná a často lepší nežli balená. Kvalitu pitné vody potvrzuje i další test MF DNES z roku 2005 Voda z kohoutku porazila kojeneckou.

V Praze jako první kývly na spolupráci tři kavárny, které spravuje organizace Green Doors. „Nápad se nám velmi líbí, vracíme se tím k tradičnímu servírování kávy s vodou,“ řekla ředitelka Green Doors Lucie Broukalová. Točená voda však podle ní balenou vodu z nabídky kavárny nevytlačila. „Není možné si objednat jen samotnou vodu z vodovodu. Ta je pouze ke kávě. Její cena je zahrnuta v ceně nápoje,“ dodala Broukalová.

Výrobci balených vod jsou podle Lidových novin zatím klidní. Obavy z toho, že by jim v důsledku aktivit vodáren klesly v restauracích tržby, dosud nepociťují.

A proč bychom měli vlastně chtít kohoutkovou vodu? MF DNES přináší tři důvody: cena, ekologie a zdraví. Ceny balených vod v českých restauracích jsou až nekřesťansky vysoké. Například v pražské restauraci La Bodega zaplatila redaktorka MF DNES za třetinku mattonky 45 korun. Zkušenosti říkají, že ceny bývají i vyšší. Důvodem může být i kritický postoj k baleným vodám, spotřebitelé v mnoha zemích Evropy i severní Ameriky si uvědomují, že balení a transport vody má neblahý vliv na životní prostředí. Pití vody z kohoutku může omezit množství odpadu z lahví. Ve větší konzumaci vody nás brzdí nejen cena: "Voda v lahvích bývá často přechlazená a sycená. Nízká teplota a obsah bublinek sice dříve uhasí žízeň, ale celkově vypijeme méně," vysvětluje lékařka Václava Kunová.

Vodovoda

Pokud hledáte restaurace, kde obsluha přinese vodu z vodovodu bez mrknutí oka, nebo naopak o nějaké takové víte, můžete využít web www.vodovoda.cz. Ten slouží jako prostor, kde se o své zkušenosti s konkrétní restaurací můžete podělit a nebo si zde vybrat restauraci, kde již někdo měl dobrou zkušenost. Krom toho zde naleznete i články, které se věnují ekologickým a jiným aspektům vody z vodovodů. Na diskusním fóru se můžete s dalšími lidmi pobavit na různá související témata, například jak překonat ostych a obsluhu o obyčejnou kohoutkovou vodu požádat.


reklama

 
Dominika Patrovská, mmo

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist