https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/rekrabicka-misto-jednorazoveho-polystyrenoveho-obalu-si-jidlo-odnesete-v-krabicce-na-vice-pouziti
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Rekrabička: Místo jednorázového polystyrénového obalu si jídlo odnesete v krabičce na více použití

11.6.2019 12:32 | PRAHA (Ekolist.cz)
Každá rekrabička je navíc vyrobena z odolného materiálu a díky tomu dokáže nahradit až 500 kusů jednorázových protějšků.
Každá rekrabička je navíc vyrobena z odolného materiálu a díky tomu dokáže nahradit až 500 kusů jednorázových protějšků.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | rekrabička
Od pondělí funguje v Brně nový způsob balení hotových jídel s sebou. Zákazníci vybraných osmi brněnských restaurací si totiž mohou nechat svou objednávku zabalit do vratné rekrabičky a předejít tak odpadu, který by jinak použitím jednorázového nádobí vyprodukovali. Mezi zapojené podniky patří například Cattani, Jedna báseň nebo Bistro Soul.
 

“Podle odhadu Ministerstva životního prostředí se každý den v ČR spotřebuje okolo 54 tun jednorázových obalů na jídlo. Gastro průmysl má na tom obrovský podíl a proto vznikl projekt rekrabička," uvedl zakladatel firmy Ondřej Širočka.

"Vše funguje na jednoduchém principu, kdy zákazník za náš obal zaplatí přímo v restauraci vratnou zálohu 50 Kč a následně jej může vrátit zpět v kterémkoliv ze zapojených podniků. Tam se rekrabička umyje a znovu použije,” říká Ondřej Širočka.

Výhodou služby je, že zákazníci nemusí myslet na to, aby měli krabičku na jídlo vždy u sebe – pokud ji zapomenou, jednoduše si mohou půjčit další. Každá rekrabička je navíc vyrobena z odolného materiálu a díky tomu dokáže nahradit až 500 kusů jednorázových protějšků.

O účast projevily zájem další restaurace a lze tedy čekat, že projekt rozšíří svou působnost nejen v rámci Brna, ale také do dalších měst.

“Služba je sice na začátku, vše si chceme vyzkoušet a zjistit, jaký o ni bude zájem, ale již nyní máme velké množství pozitivních ohlasů a proto v červenci plánujeme zamířit také do Prahy a následně do dalších měst,” dodává Širočka.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist