https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/otoc-kelimek-kdyz-chcete-kavu-s-sebou-ale-nechcete-tvorit-hory-odpadu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Otoč kelímek - když chcete kávu s sebou, ale nechcete tvořit hory odpadů

31.5.2019 01:24 | PRAHA (Ekolist.cz)
Točte ho dokola. On to vydrží.
Točte ho dokola. On to vydrží.
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Pokud vám nevyhovuje odnášet si kávu s sebou v jednorázovém kelímku a zároveň vás nebaví nosit s sebou objemný termohrnek, můžete si v dobré kavárně půjčit kelímek za vratnou zálohu. Systém vratných obalů Otoč kelímek nabízí kelímky z pevného plastu k zapůjčení přímo v kavárně, pekárně i ve škole.
 

Když si v kavárně řeknete o kávu do vratného kelímku, zaplatíte za něj zálohu 50 Kč. Po použití stačí kelímek vrátit do jakéhokoli podniku zapojeného v projektu a dostanete svou padesátikorunu zpátky. Nepotřebujete účtenku. A na vrácení nemusíte spěchat – hrnek vám může doma ležet třeba měsíce.

„V České republice se každý rok spotřebuje zhruba 350 milionů jednorázových a většinou nerecyklovatelných kelímků na nápoje,“ uvádí Jan Havránek, zakladatel projektu Otoč kelímek. V roce 2018 založil v Olomouci půjčovnu vratných kelímků na kávu. Dnes je půjčuje skoro třem stovkám podnikům ve zhruba 40 městech České republiky.

Motivací kavárníků, proč kelímky používat, jsou rovným dílem peníze i snaha předcházet vzniku odpadu. Jednorázový kelímek na kávu spolu s víčkem stojí majitele kavárny 1,90 Kč. Většina kaváren zákazníkovi ale cenu za takový kelímek neúčtuje, zaplatí ji tedy za vás.

Jan Hradilek z Bethesda baru v Praze na Letné proto uvažuje o tom, že by jednorázové kelímky zpoplatnil. Vadí mu zavedená praxe vytváření odpadu z jednoho vypití kávy. Kelímky se totiž nedají recyklovat, protože jsou zevnitř povoskované nebo potažené tenkou vrstvou plastu. Je to prostě směsný odpad, který skončí na skládce nebo ve spalovně. V Bethesdě zatím povzbuzují své zákazníky k bezodpadovému přístupu pozitivní motivací. Když si pro kávu přijdete s hrnkem nebo kelímkem, odečtou vám z její ceny 3 koruny. A podobně to dělají další kavárny.

„Odpad nám vadí, chceme ho vytvářet co nejmíň. A hledáme cesty, jak na to,“ ilustruje Hradilek v praxi heslo, že nejlepší odpad je ten, který nevznikne. Bethesda Bar nakoupil 50 vratných kelímků, z nichž 35 je již v oběhu. Výhodou kelímku je, že je poměrně malý a skladný a je z pevného plastu, který se jen tak neponičí. Záloha padesát korun je už dost vysoká na to, abyste takový kelímek prostě vyhodili.

Olomoucká kavárna Metropol uvádí, že díky používání zálohovaných kelímků na kávu ušetřili za poslední půlrok 5,9 kg odpadu. Podle autorů českého vratného systému Otoč kelímek dokáže každý vratný kelímek nahradit až 500 těch jednorázových. Kelímky je možné si zapůjčit i na festivaly, konference a jiné akce. Jsou vyrobeny z polypropylenu, proto až doslouží, je možné je vyhodit do žlutého kontejneru a recyklovat.

Od poloviny letošního května jsou v některých kavárnách k vratným kelímkům dostupná i víčka. Ta jsou sice stejně jako kelímky recyklovatelná, ale nejsou vratná. Kvůli tomu, aby byla lehká, nešlo u nich zaručit stejně kvalitní umytí jako u kelímků. Jsou ale vyrobena tak, aby bylo možné používat je opakovaně a měla by tak nahradit několik stovek jednorázových plastových víček. Víčko stojí 35 Kč.

Na Praze 7 bylo využití systému vratných kelímků jedním z kroků v projektu Cirkulární kavárny, který se snaží o to zachovat co nejvíce výrobků v oběhu bez toho, aby z jejich použití vznikal odpad. V projektu byly zapojené kavárny Letka, Lajka, Vnitroblock, cukrárna Alchymista a bar Cobra.

Kavárna Bethesda sice v projektu zapojená nebyla, dívá se ale na odpad tím samým způsobem. Odebírá mléko ve vratných lahvích, které si odváží zpátky sám výrobce, a brčka má ze slámy od české firmy We Straw.

Kromě obalů řeší provozovatelé nejvíc organický odpad. „Chtěli bychom najít způsob, jak co nejlépe využít třeba zbytky pomerančů z výroby fresh džusu. A přemýšlíme, jak v oběhu uchovat lógr – najít lidi, kteří by ho využili třeba jako hnojivo pro pokojové rostliny nebo na zahrádce,“ říká Jan Hradilek.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
foto - Kováříková Zdeňka
Zdeňka Kováříková
Autorka je redaktorkou Ekolistu.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jan Šimůnek

31.5.2019 12:39
Tohle je rozhodně rozumnější cesta než obskurní zálohování PET lahví, stojící na okrádání zákazníků.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist