S kolem do tramvaje? Zatím jen na zkoušku
Příště může tramvají. | ||
Ilustrační foto: Hugo Charvát/EkoList |
Zkušební přeprava kol je v pracovní den povolena od 20:00 do 5 hodin ráno. V sobotu, neděli a o svátcích pak celý den. "Čas od osmé večerní do páté ranní byl vybrán z kapacitních důvodů, aby nedocházelo k tomu, že do plné tramvaje bude chtít nastoupit cyklista s kolem," vysvětluje Filip Drápal, tiskový mluvčí ROPIDu. Přeprava kol není možná všude, ale jen na vybraných směrech:
- Dejvická - Divoká Šárka
- Nádraží Holešovice – Trojská – Sídliště Ďáblice/Vozovna Kobylisy
- Nádraží Modřany – Sídliště Modřany
- Palmovka – Bulovka – Sídliště Ďáblice / Vozovna Kobylisy
- Smíchovské nádraží – Sídliště Barrandov
Kola lze převážet zdarma v prostoru pro přepravu kočárků a vozíků pro invalidy ve všech tramvajových vozech, kromě garantovaných nízkopodlažních spojů pro přepravu osob se sníženou schopností pohybu a orientace vyznačených v jízdních řádech.
"Přepravu kol v autobusech zatím neplánujeme, je to z důvodů velikosti plošin," říká Filip Drápal. Použít pro autobusy či tramvaje nosiče pro kola, upevněné na předku autobusu či tramvaje, není podle Drápala zatím možné. "Je zde problém s legislativou, takové konstrukce na dopravních prostředcích nejsou z bezpečnostních důvodů povolené," říká Drápal.
ROPID bude průběžně vyhodnocovat reakce cyklistů i obyčejných cestujících. "Je možné, že pak přibudou nové směry, v kterých bude možné kola přepravovat," říká Drápal.
Přeprava jízdních kol v městské hromadné dopravě funguje například v Ostravě nebo částečně v Olomouci.
reklama