Sbírejte odpadky v přírodě, jezevec Jonáš vám pomůže
Taška na odpadky jezevce Jonáše - dovnitř lze vložit igelitku a do kapsy se můžou dát rukavice.
Licence: Svolení k použití na Ekolist.cz
|
|
Foto: Petr Schneider/Jozevec.cz |
Autor webu Petr Schneider je sám aktivní sběrač. I jemu vadilo při výletech a cestách v přírodě zakopávat o odpadky, které tam někdo zahodil. „Přemýšlel jsem, co s tím. Donutit ty, co to tam nechali, aby si to odnesli, je nesmysl. Zkoušet plošně vychovávat lidi by bylo složité. Hledal jsem tedy řešení, které by bylo v mé sféře vlivu,“ vysvětluje své pohnutky, které ho přivedly k založení webové stránky sdružující lidi, kteří mají zájem o přírodu bez smetí.
Ze svých zkušeností vycházel Petr Schneider i při návrhu speciální sběračské tašky. „Když člověk nejde cíleně uklízet, tak na to není vybaven. Do batohu, kde mám svačinu, si odpadky nedám a tahat v ruce igelitku se mi nechce,“ popisuje úskalí dobrovolného sběru odpadků Schneider. Zájemcům proto nabízí ke koupi praktickou tašku, do které se vloží igelitka a do kapsy se můžou dát rukavice. „Předpokládal jsem, že by se tím měl odbourat blok, tvořený tím, že se člověk nechce zašpinit a že to nemá kam dát. Testoval jsem to na sobě a na svém okolí a fungovalo to,“ svěřuje se se svými zkušenostmi Schneider.
Ať si již dobrovolný sběrač pořídí tašku s obrázkem maskota celého projektu Jezevcem Jonášem, nebo bude nosit svojí vlastní tašku, může se na stránkách zaregistrovat a následně přímo na webových stránkách zaznamenávat, kde a co sebral. Registrace podle organizátora k ničemu nezavazuje, jelikož se jedná čistě o stránku sdružující lidi podobného smýšlení, která nemá žádnou právní formu.
„Registrací na webu může člověk vyjádřit sympatie, ale lepší je dát je najevo činy. Ať s naší taškou nebo bez, s webem nebo bez něj. Důležitý je výsledek,“ zdůrazňuje Schneider. Zároveň ale upozorňuje na nevděčný charakter této aktivity, která není moc vidět. „Uklizeného lesa si nikdo nevšimne, zaneřáděného ano,“ říká Schneider.
Web tak podle jeho slov může sloužit i jako místo zviditelnění této činnosti, poděkování aktivním lidem a příklad, že to funguje a že má smysl se přidat.
„Nenutíte lidi dělat něco nového, co by jim bralo další volný čas. Prostě jdou na výlet, na který by stejně šli, a cestou seberou pár odpadků,“ vysvětluje Schneider. „Je jasné, že to neosloví každého, ale menší množství lidí, kteří to dělají pravidelně, dokážou dosáhnout nezanedbatelného efektu.“
Stránky jezevce Jonáše najdete také na facebooku.
reklama
Online diskuse
Super - 3. 9. 2010 - DanaTo je úžasný! Odpadky po "volech" sbírám taky(pokud si na výlet nezapomenu vzít dostatek igelitek...), a úplně dětsky mě těší, že v tom nejsem sama :) Asi vypadám podivně, ale s chutí zvysoka kašlu na mentály, kteří nechápou... |