https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/setrite-vodou-inspirujte-se-u-rodiny-zuberovych-jak-se-da-setrit-jeste-trochu-vic
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Šetříte vodou? Inspirujte se u rodiny Zuberových, jak se dá šetřit ještě trochu víc

11.12.2017 05:33 | PRAHA (Ekolist.cz)
Rodině Zuberových byl z technických opatření doporučen stopventil u sprchy. Pomocí tohoto zařízení je možné zastavit sprchu bez nutnosti zavřít hlavní směšovací baterii.
Rodině Zuberových byl z technických opatření doporučen stopventil u sprchy. Pomocí tohoto zařízení je možné zastavit sprchu bez nutnosti zavřít hlavní směšovací baterii.
Foto | Petar / Flickr
Pokud byste rádi ušetřili ve vaší domácnosti pár litrů vody denně, mohl by vás inspirovat příběh rodiny Zuberů žijících v bytě v Českém Brodě. Jedná se o tříčlennou rodinu s malým chlapcem, jejíž spotřeba vody je o polovinu menší, než u průměrného Pražana. Přesto si Zuberovi pozvali domů ekoporadce, aby jim pomohl najít nové možnosti, kde na spotřebě vody ušetřit.
 

Pro stanovení možností úspor je nejdříve nutné zjistit, jaké je vybavení bytu a jaké návyky mají jeho obyvatelé. Za tímto účelem se za manželi Zuberovými vypravil jeden z poradců Ekocentra Koniklec Ondřej Nehasil. Prostudoval záznamy o roční spotřebě, proměřil průtok z nainstalovaných armatur a vyptal se na chování obyvatel v bytě. Rodina má celkem standardní vybavení, kuchyňský dřez, umyvadla, sprchový kout, WC s dvojčinným splachovacím systémem, pračku a myčku na nádobí.

Roční spotřeba Zuberů je 51,3 m3, což odpovídá průměrné spotřebě 140,5 l/den. Už nyní je možné konstatovat, že Zuberovi zacházejí s vodou velmi šetrně. Podle směrných čísel roční spotřeby si vystačí s objemem o polovinu menším než průměrný Pražan. Přesto by manželé Zuberovi uvítali další rady pro šetrné hospodaření s vodou. Tady jsou.

Opatření pro další úspory vody lze rozdělit do dvou základních skupin. První jsou opatření režimová, zahrnující chování uživatelů bytu. Řadu z těchto opatření si již rodina osvojila, například správným používáním splachovadla s malým a velkým "šplouchem", pouštění vody jen na nezbytně dlouhou dobu a ne plným průtokem, používání sprchového koutu místo vany atd.

Nově bylo manželům navrženo využívat vodu z dětské vaničky pro splachování záchoda. Další možností, kde ušetřit, se nabízí v kuchyni. Při mytí většího množství ovoce či zeleniny je šikovné chytat vodu do nádoby a poté ji využít na zalévání květin na balkonu.

Druhou skupinou jsou opatření technická, do kterých je nutné investovat. Jde například o výměny armatur a sprchových hlavic. U tohoto typu opatření je třeba spočítat dobu návratnosti a zvážit, zda se investice vyplatí. Některá opatření sice šetří průtok, ale na úkor času, po který necháme vodu téct, jsou tedy neefektivní.

Rodině Zuberových byl z technických opatření doporučen stopventil u sprchy. Pomocí tohoto zařízení je možné zastavit sprchu bez nutnosti zavřít hlavní směšovací baterii.

Podle propočtu Ondřeje Nehasila by rodina Zuberových mohla používáním stopventil při sprchování a splachováním toalety vodou po koupání syna ušetřit 5 m3 vody za rok, což je roční úspora asi 900 Kč.


reklama

 
Další informace |
Článek vznikl v rámci projektu „Počítáme s vodou“ spolufinancovaného Státním fondem životního prostředí České republiku. Ekocentrum Koniklec můžete kontaktovat na e-mailu destovavoda@ekocentrumkoniklec.cz.
Markéta Votrubová, mmo
 twitter
Vydání článku finančně podpořilo Hlavní město Praha v rámci projektu Ekoporadnypraha.cz.


Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jan Škrdla

11.12.2017 22:05
Pokud je ta spotřeba za celou rodinu, tak je to ucházející (vzhledem k tomu, že si v bytu moc nepomůžou dešťovou vodou).
Jinak mají dost drahé vodné a stočné (900/5= 180 Kč za m3).
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

12.12.2017 08:26 Reaguje na Jan Škrdla
Npředpokládám, že se sprchují studenou vodou, tak by jste měl ještě zahrnout náklady na ohřev vody.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist