https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/setrne-vanocni-stromky-se-prodavaji-v-praze-brne-i-svitavach
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Šetrné vánoční stromky se prodávají v Praze, Brně i Svitavách

7.12.2010 15:51 | PRAHA (Ekolist.cz)
Jan Hřebačka (ředitel KRNAP), krkonošský smrk, Pavel Drobil (ministr životního prostředí)
Jan Hřebačka (ředitel KRNAP), krkonošský smrk, Pavel Drobil (ministr životního prostředí)
Foto | Hugo Charvát / Ekolist.cz
Pořídit si vánoční smrčky certifikátem FSC mohou dnes a zítra lidé, kteří v Praze zamíří k ministerstvu životního prostředí. Mezi prvními nakupujícími byl dnes dopoledne ministr Pavel Drobil. Smrčky do Prahy přivezla Správa Krkonošského národního parku, která lesy obhospodařuje šetrným způsobem a certifikát získala v roce 2009. Další šetrně pěstované stromky pořídí i lidé na Brněnsku nebo na Svitavsku.
 

Stromky prodávají zaměstnanci KRNAPu v Praze dnes a zítra od devíti hodin do pěti odpoledne před budovou MŽP (Vršovická 65 Praha 10). Správa jich do Prahy poslala 700 kusů a za dnešní dopoledne se prodalo sto smrčků. Cena je symbolická, představuje pouze náklady na dopravu a prodejce. Za malý strom do 150 centimetrů zaplatí lidé 300 korun, za vyšší 400 korun. Všechny dovezené smrčky mají certifikát FSC (Forest Stewardship Council) a pocházejí z lesních probírek, tedy nikoli ze speciálních školek. „Když si stromek dáte na balkoně do vody, vydrží vám až do Velikonoc. Sice opadá, ale vydrží,“ říká mluvčí správy Radek Drahný. Ve skutečnosti prý garantuje, že dnes nakoupené stromky, pokud zůstanou v chladu, vydrží do prvního lednového týdne. Každý nakupující navíc dostane i propagační materiály KRNAPu a také výrobek z certifikovaného dřeva. Může si vybrat vařečku, svícen nebo podstavec na vajíčko.

Jedním z prvních zákazníků byl ministr Pavel Drobil. „Vybral jsem si menší stromeček, protože na horách máme malý byt,“ říká. Do ministerské kanceláře si žádný nevzal, protože prý bude další týdny především ve sněmovně. A tam prý mají stromky své, i když bez certifikátu. „Jsem rád, že vybrané peníze budou použité na výsadbu stromů, které v Krkonoších chybí, jako je jedle, buk nebo javor. A navíc občané mohou dostat velmi kvalitní produkt na své vánoce,“ dodal.

„Já doufám, že i lidé z Prahy budou spokojení, že mají stromek z Krkonoš, i když je stejně zelený, jako každý jiný,“ prohlásil ředitel KRNAPu Jan Hřebačka, který ministra přijel pozdravit. Správa nabízí k prodeji stromky ze svých lesů na každé lesní správě, také například ve Vrchlabí. Nakupující dnes dopoledne byly především lidé z ministerstva. „My tu máme příbuzného, který ale musel jet na služební cestu, takže nákup zbyl na mě,“ řekla Ekolistu jedna z kupujících. Ta přiznala, že především rozhodlo pohodlí nákupu a také cena. Další zákazníci se o prodeji dozvěděli doslova na ulici, jiní se vypravili do Vršovic záměrně. „Dozvěděla jsem se o tom včera a protože mám ráda přírodu, tak jsem vyrazila na nákup stromku sem,“ svěřila se další nákupčí. Většina lidí se také svěřila, že o certifikát FSC slyšeli poprvé až v souvislosti s dnešní akcí.

Vánoční stromy pocházejí z výchovných zásahů v Krkonošském národním parku
Vánoční stromy pocházejí z výchovných zásahů v Krkonošském národním parku
Foto | Hugo Charvát / Ekolist.cz

Certifikát FSC získala Správa KRNAP v červenci 2009. Certifikát je vizitkou vlastníka, který dodržuje šetrné principy přístupu k lesu jako trvalé součásti ekosystému. Je oceněním odpovědného, přírodě blízkého lesního hospodaření. To znamená, že se například nekácí holosečným způsobem, nepálí se v lese klestí a nepoužívají se pesticidy. Jedním z principů šetrného hospodaření v lesích jsou i „výchovné zásahy“, které prořezáním zaručí zesílení a stabilitu mladého lesa. Právě z nich pocházejí prodávané stromky. Certifikace řeší i bezpečnosti práce v lesích nebo určuje podmínky pro používání registrovaného jména a loga FSC.

Podle informací Hnutí Duha se bude přes pět tisíc FSC smrčků prodávat na Brněnsku například v Bílovicích nad Svitavou, Vranově, na zámku ve Křtinách (vše 18. - 19. 12.), Babicích nad Svitavou (20. 12.), Jedovnicích (11. 12.), Olomoučanech, Bukovince (11. - 12. 12.), Rudicích (12. - 18. 12.) a v dalších obcích. Stromky pocházejí ze školního lesního podniku Masarykův les Křtiny z Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně.

Další FSC stromky pořídí i lidé na Svitavsku, kde se o FSC certifikované majetky jednotlivých obcí stará lesní správce Milan Hron. Letos bude prodávat stromky z těchto FSC lesů v Březové nad Svitavou, Brněnci, Karlích, Čisté nebo Květné. „Kdo si stromek od nás koupí, si může být jistý, že při jeho pěstování nedocházelo k používání nebezpečných chemických látek, nehnojilo se, nevápnilo, nevznikaly velké holoseče, zvyšuje se biologická rozmanitost v lese a část lesa se nechává k samovolnému vývoji. I díky tomu mají návštěvníci našich lesů možnost poznat kousek zachovalé a nezničené přírody,” říká Milan Hron.


reklama

 
Hugo Charvát
Vydání tohoto textu bylo podpořeno z Revolvingového fondu Ministerstva životního prostředí ČR. Za obsah je zodpovědná výhradně redakce serveru Ekolist.cz a nelze jej v žádném případě považovat za názor MŽP.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist