https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/udelejte-si-vanoce-jinak
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Udělejte si Vánoce jinak

1.12.2010 09:55 | PRAHA (Ekolist.cz)
Jak velká musí být hromada dárků, abychom byli skutečně šťastní? A co když stačí úplně malá?
Jak velká musí být hromada dárků, abychom byli skutečně šťastní? A co když stačí úplně malá?
Foto | Diana / Flickr.com
Jestli ještě nemáte všechny dárky pro své milé a stále si s výběrem lámete hlavu, pak vám možná přijde vhod malá vánoční (eko)inspirace.
 

Před tím, než se vrhnete do víru nákupních center a vánočních slev, zapřemýšlejte, zda by vašim blízkým neudělalo radost něco trochu jiného než obvykle. A dost možná zjistíte, že to udělá radost i vám. Vánoční svátky totiž nemusí nutně být přehlídkou krásného nového zboží z obchodů.

Pod stromeček celý les

Co takhle někomu pod stromeček dát kus lesa? Samozřejmě, že domů neponesete les, ale jen certifikát, který obdarovaného informuje o tom, jak velký kus lesa mu kde symbolicky patří. Tyto certifikáty vystavují organizace, které se věnují ochraně přírody a rozhodly se vykoupit lesy, které jsou z přírodního hlediska cenné a chrání je tak jako soukromé rezervace. V Bílých Karpatech tamní ochranáři vykupují prastarý jedlobukový les Ščúrnica. Nebo můžete darovat kus vznikajícího pralesa na Ještědském hřebenu v Jizerských horách. Jeden metr čtvereční přijde na 18 Kč.

Český svaz ochránců přírody v projektu Místo pro přírodu nabízí k zakoupení jak části lesa, tak obecně nějakého území v cenné přírodě. Můžete některému ze svých blízkých darovat například i kousek ohroženého mokřadu. Více informaci včetně objednávkového formuláře naleznete na www.mistoproprirodu.cz.

Možností darovat kus přírody je víc, lze se obrátit i do zahraničí. A to jak do toho blízkého, tak vzdálenějšího. U našich sousedů Slováků je možné zakoupit kuse lesa nebo i jen jednotlivý strom v soukromé rezervaci Vlčia prostřednictvím lesoochranářskému uskupení Vlk.

Darováním malého kousku lesa nebo přírodně cenného území váš dárek ale končit nemusí. Nabízí se na místo spolu s obdarovaným vyrazit a „dárek“ si prohlédnout. Zabijete tak dvě mouchy jednou ranou. Jednak vaše peníze pomohou ochránit kus přírody a zároveň si spolu se svým obdarovaným můžete udělat výlet a strávit spolu nějaký čas.

Pokud by vás zaujal jedlobukový les Ščúrnica v Bílých Karpatech, pak k ubytování můžete využít ekologický penzion v Hostětíně. Veronica zde nabízí ubytování v tzv. ekopenzionu, což je slámou zaizolovaný pasivní dům, který ctí celou řadu ekologických opatření. Můžete si zde domluvit návštěvu do technického zázemí penzionu a nechat si vysvětlit, jak pracuje rekuperační jednotka. V Hostětíně je pak možné navštívit biomoštárnu, výtopnu na biomasu nebo prostě výletovat po Bílých Karpatech. Více informací získáte na adrese www.hostetin.veronica.cz. Hostětín sice neleží hned u Ščúrnice, ale za hodinku se dá vlakem dojet do Valašských Klobouků a zbytek dojít pěšky.

Šetrné dřevo

Od darování stromů a lesů je velmi blízko k darování výrobků ze dřeva, vypěstovaného v lese, který splňuje kritéria ekologické lesní certifikace Forest Stewardship Council (FSC). A těch věcí je celá řada – od svícnů přes schránky na pečivo po kostky domina. Nejvíce ale můžete ze dřeva pořídit vybavení do kuchyně. Vál na těsto, vařečky, již zmíněné chlebníky, slánky a pepřenky, prkénka obyčejná i prkénka na sýry. Ale pořídit můžete také dřevěné kolíčky na prádlo či ramínka. A samozřejmě řadu hraček: od domina přes hrací kostky po hlavolamy. Více na webu www.fairwood.cz. Seznam výrobců, kteří mají certifikát FSC, můžete nalézt na webu Czech FSC. Výběr toho, co lze koupit z certifikovaného dřeva, je velmi široký – od stavebního materiálu, oken a dveří přes podlahy, nábytek a interiérové doplňky po hračky pro děti i dospělé kutily. Trochu nevýhoda je, že na tomto webu si nic přímo nekoupíte, jen se dozvíte, kdo je výrobcem. Musíte pak pátrat dál na internetu.

A zase ty ponožky

Oblíbeným vánočním dárkem bývá i oblečení. I v této oblasti jsou na trhu environmentálně šetrnější alternativy. Kromě již poměrně rozšířených oděvů z bavlny pěstované v ekologickém zemědělství (tzv. biobavlny nebo také organické bavlny) či lněných tkanin můžete vyzkoušet i méně používané přírodní materiály. Například konopí.

Textil z konopí nabízí většinou specializované obchody. V českých podmínkách jsou dostupné například výrobky rumunské společnosti Ecolution zakládající si na environmentálně šetrné výrobě i férových pracovních podmínkách. Seznam všech českých výrobců a prodejců konopného zboží, nejen toho textilního, je dostupný na webu občanského sdružení Konopa. Uvedené obchody nabízející široký sortiment zboží – dámské, pánské i dětské oblečení, módní doplňky nebo tašky. Dávno již neplatí, že oblečení z přírodních vláken se rovná tvrdé nepoddajné nebarvené kytlici.

Dalším netradičním materiálem je bambus. Oblečení z jeho směsi s biobavlnou nabízí mimo jiné i česká firma Marvel vyrábějící funkční outdoorové oblečení. Na českém trhu je také k dostání sportovní oblečení společnosti Bamboo Clothing, do nedávna spolupracující s organizacemi chránícími jihoamerické pralesy.

A na nákupy můžete vyrazit namísto igelitky také s ekotaškou. Mnoho obchodů nabízí tašky nebo síťovky z organické bavlny, ale k dostání jsou i tašky z polyesteru (Envirosax, Ecozz a další), které lze ráno snadno složit do kabelky nebo kufříku a odpoledne v nich domů odnést i těžší nákup. Pro opravdové fajnšmekry pak existují i tašky na laptop z recyklovaných bezpečnostních pásů.

Pokud o vánocích dostanete nějaké oblečení, které vám úplně nesedne, můžete jej vyměnit s někým, komu oblečení bude. Můžete si doma uspořádat „hadrárnu“, povyměňovat oblečení a ještě se dobře pobavit. Více viz zpráva Staré věci nevyhazujte – vyměňte je s jinými nebo je darujte. A dobře se bavte.

Motoristům ekologům by mohla udělat radost sada pro odstraňování malých úniků provozních kapalin. Může se hodit jak v garáži, tak na cestách, více viz zpráva Ukliďte si po svém autě.

Další tipy na „jiné“ Vánoce

Radost třeba udělají šperky z elektroodpadu.

Projděte si rubriku Recy-věci na serveru Fler.cz a objevíte tvořivou recyklaci různých stylů.

Budete k vánocům nadělovat hračky? Možná by vás zajímalo, jak poznat ty nezávadné.

Jste z Brna a okolí? Pak si do brněnské ekoporadny Veronica zajděte koupit jedličku v květináči. Stromek má certifikát FSC a stojí 90 Kč. K jedličce dostanete návod, jak se o ni starat, a pozvánku na slavnostní dubnovou výsadbu kusu lesa. Pražané si mohou koupit řezané stromky s certifikátem FSC. Stromečky pocházejí z 3. zóny Krkonošského národního parku. Koupit se dají před budovou ministerstva životního prostředí v pražských Vršovicích 7. a 8. prosince od 9 do 17 hodin. Více informací v tiskové zprávě KRNAPu.

Bude vaší dárkem bílá technika? Vyberte tedy energetický úsporné spotřebiče.


reklama

 
Další informace |
Máte vlastní tipy na ekodárky? Napište je do diskuze!
Martin Mach Ondřej, Zdeňka Vítková
 twitter
Tento text vznikl v rámci projektu Environmentální občanské poradenství, který je realizován díky finanční podpoře SFŽP a MŽP.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist