https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/kdo-si-hraje-nezlobi-a-jeste-se-muze-naucit-i-neco-o-svete-kolem-nas
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kdo si hraje, nezlobí. A ještě se může naučit i něco o světě kolem nás

9.12.2011 08:45 | PRAHA (Ekolist.cz)
Svoji „zelenou“ alternativu má například populární hra Carcassonne. Její varianta Lovci a sběrači vás zavede až do dalekého pravěku
Svoji „zelenou“ alternativu má například populární hra Carcassonne. Její varianta Lovci a sběrači vás zavede až do dalekého pravěku
Foto | Paul / Flickr.com
Dlouhé podzimní a zimní večery jsou jako stvořené k trávení času s rodinou a přáteli. Zpestřit si je můžete třeba stolní hrou. Šachy a Člověče, nezlob se jsou v tomto smyslu klasikou, na trhu se ale objevuje stále více nových tzv. moderních deskových her. Jejich pravidla různou měrou kombinují humor, náhodu a nutnost strategického myšlení tak, aby si na své přišli malí i velcí hráči. Často jsou také založeny na jednoduchém příběhu, který má za cíl člověka „vtáhnout do hry“. Ekolist.cz vám představí hry inspirované environmentálními tématy.
 

Přírodopis hrou

Jedním z takových typů „deskovek“ jsou vědomostní hry o přírodě. Nejuznávanější mezi nimi je Fauna. Hra původem z Německa totiž populárně naučný kvíz obohacuje o další herní mechanismy – není to pouze znalostní soutěž, hráči mohou i taktizovat. 360 zvířat čeká na to, abyste správně určili nebo odhadli jejich váhu, délku, délku jejich ocasu a rozšíření na Zemi. Čím přesněji se trefíte, tím více bodů získáte. Kromě herního plánu a karet krabice obsahuje i 70stránkovou knížku s popisy všech zvířat.

Různorodé otázky o říši zvířat najdete ve hře Zvířata světa. Na 200 kartičkách jsou uvedeny otázky a fakta o stejném počtu druhů zvířat. Můžete podle nich hrát jednoduchou verzi hry, během které se snažíte poznat zvíře na fotografii a odpovědět na otázku, která se k němu vztahuje. Velcí i malí zkušenější přírodovědci mohou hádat ale i latinská jména či oblast, ve které zvířata žijí nebo míru ohrožení zvířete.

Hry Wildlife a Sealife se prodávají v luxusní kovové krabici. Kromě stolní hry obsahuje balení i dvě DVD se 400 filmovými klipy. Před každou sérií čtyř otázek můžete shlédnout 15 sekund záběrů z africké divočiny.

Vrátit vás o tisíce let zpátky a vysvětlit teorii Charlese Darwina se snaží česká hra Evoluce v krabici. Hra stručně představuje vývoj člověka. Nejen v pravěku přežil jen ten silnější. Nebo chytřejší. Když se kmenu daří lovit, mohou se jeho členové těšit z rostoucího mozku i vlastních schopností.

Desková hra Vysoké napětí je rozšířena po celém světě. Kromě německé a středoevropské verze dočkala i vydání s mapou dalších evropských a asijských zemí nebo Spojených států
Desková hra Vysoké napětí je rozšířena po celém světě. Kromě německé a středoevropské verze dočkala i vydání s mapou dalších evropských a asijských zemí nebo Spojených států

V hlavní roli civilizace

Vztah životního prostředí a moderní civilizace je tématem české hry 20. století pro již zkušenější hráče. Hodinu až dvě trvající hra pro tři až pět starších hráčů vás přenese o století zpátky. Cílem hry založené na principu dražby a přikládání kartiček je vybudovat úspěšnou civilizaci po stránce ekonomické i ekologické. Je třeba rozšiřovat své území, zvyšovat příjem financí, podporovat vědu a hlavně sbírat vítězné body, které zde představují životní úroveň. Pokrok však přichází ruku v ruce s většími náklady na životní prostředí. Jeden z diskutujících hráčů na serveru hrajeme.cz předem varuje: „Nenechte si přerůst odpad přes hlavu!“ Čím rychleji se totiž rozvíjíte, tím více odpadu se válí ve „vaší zemi“ a na konci vám bude všechno hezky spočteno.

Rovnováhu mezi civilizací a zdravým životním prostředím budou hledat i hráči v deskové hře Ekopolis. Hráči musí dbát na vhodné umisťování staveb ve městě i krajině tak, aby co nejméně obtěžovaly místní obyvatele i chráněné druhy živočichů. Ekopolis vznikla jako pomůcka pro environmentální výchovu na školách, proto tuto hru v obchodech nenajdeme. Je však možné si ji alespoň zahrát v duelu s „robostarostou“ na webových stránkách projektu, případně vlastnoručně vyrobit.

Jak už sám název napovídá, ve hře Vysoké napětí se vše točí kolem energetiky. Tři až šest hráčů má za úkol provozovat elektrárny, propojit evropská města elektrickou sítí a zásobovat je energií. Na výběr mají hráči hned dvě hrací desky. Na jedné straně je mapa Německa, na druhé střední Evropa (Česká republika, Polsko, Slovensko, Maďarsko a Rakousko). Druhá z nich je zpestřením pro náročnější hráče, během hry se totiž musí vyrovnat například s odporem Rakouska vůči jaderným elektrárnám, podporou obnovitelných zdrojů energie a podobně.

Pokud je vám bližší doprava než energetika, můžete se pustit do budování cest hned v několika hrách. Můžete stavět železniční síť (Trans America, Ticket to Ride, Trans Europa), razit spletité trasy pařížského metra (Metro) nebo konstruovat římský akvadukt (Aqua Romana). Na budování dopravních tras, zemědělských hospodářství a civilizací od pravěku po současnost je založena i mnoho dalších her.

Oblíbené hry v zeleném hávu

Svoji „zelenou“ alternativu má například populární hra Carcassonne. Její varianta Lovci a sběrači vás zavede až do dalekého pravěku, kde se namísto měst na stole skládají na zdroje bohaté lesy a stepi a místo cest je třeba mít dostatečně velkou říční síť plnou ryb.

Na trhu je také velké množství stavebnic a hraček z přírodních materiálů, nejčastěji ze dřeva
Na trhu je také velké množství stavebnic a hraček z přírodních materiálů, nejčastěji ze dřeva

Zelené historky jsou odnoží historek černých - společenské hry pro minimálně dva hráče. Pouze jediný z hráčů zná tajuplný příběh odehrávající se tentokrát nejen v divokých lesích. Všichni ostatní se mu snaží pomocí vhodně položených otázek přijít postupně na kloub.

Jestli chcete udělat radost nejen svým blízkým, ale udělat i dobrý skutek a pomoci keňským řemeslníkům, sežeňte si hru Kiumbové - Tajuplný balík z Afriky. Kiumbiáda je určena pro děti od sedmi do jedenácti let a stojí za ní občanské sdružení ShineBean. Každý z hráčů si během ní vybere tajně jednu z pěti z mastku ručně vyrobených postaviček Kiumbů - Hliněnku, Kováka, Voděnku, Stromouše a Ohnivce – snaží se dosáhnout co největšího počtu bodů a odhalit postavu spoluhráčů. Jak už jména napovídají, každý z Kiumbů má na starosti jeden živel nebo přírodní materiál a existují mezi nimi různé vztahy: například Voděnka pomáhá růst stromům – Stromoušovi, ale naopak kontroluje oheň – Ohnivce. Ke hře je přiložená i kniha s komiksem a příběhy Kiumbů v jedné české rodině.

Pro menší a nejmenší

Většina uvedených stolních her je doporučována až dětem nad osm let, ale při hledání „ekodárku“ nemusí zoufat ani rodiče těch nejmenších školáků a předškoláků. Na trhu je množství dřevěných stavebnic, her, loutek a dalších hraček ze dřeva pocházejícího z tuzemských lesů nebo dřeva s certifikátem FSC. Domečky pro panenky, ale třeba i model hradu, hasičské stanice nebo farmy a dětský nábytek lze pořídit také z recyklovaného papíru. Pro holčičky jsou k dostání panenky šité z organické bavlny nebo kukuřičného škrobu a recyklovaných PET lahví. Pro úplně nejmenší je možné pořídit chrastítka vyrobená z kukuřičného škrobu.


reklama

 
foto - Vítková Zdeňka
Zdeňka Vítková
Autorka je redaktorkou serveru Ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

KM

Karla Majerová

26.6.2023 15:43
Skvělý článek o hrách, které si občas zahrajeme se synem, ale také ho nechávám hrát hry na internetových stránkách https://gamescenter.cz/, které jsou zdarma. Navíc podporuji jeho schopnost časového managementu. Hraní her vyžaduje určitou míru disciplíny a plánování, proto se musel naučit rozvrhnout si čas mezi hrou, školou a dalšími povinnostmi. Tímto způsobem se učí efektivně využívat čas a zodpovědně si plnit svoje úkoly.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist