https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/smysluplne-vanoce-misto-zbytecneho-darku-venujte-dobry-pocit
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Smysluplné Vánoce? Místo zbytečného dárku věnujte dobrý pocit

13.12.2017 20:11 | PRAHA (Ekolist.cz)
Hledáte smysluplný dárek? Darujte naklíčený žalud v substrátu s návodem na vypěstování doubku.
Hledáte smysluplný dárek? Darujte naklíčený žalud v substrátu s návodem na vypěstování doubku.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Hnutí DUHA
​Antistresové prso. Mankiny podle Borata. Rohožka ve tvaru rozlité krve. Bonbony ve tvaru kondomů. Pivní mýdlo... Říká se tomu sranda dárky. Věci, které se vzápětí po zvadnutí vánočního stromu promění v lapače prachu. Dá se jim ale vyhnout a obdarovávat smysluplně. ​
 

A na tut​o​ ​ ​vánoční strunu​​ ​spoléhá čím dál víc neziskových organizací. Díky darovacím certifikátům tak můžete například naplnit misku oříšky pro veverky, koupit ryby pro vydry nebo kočičí konzervu pro ježky. Dárkové certifikáty na podporu zvířat, které skončily v péči záchranných stanic, nabízí Český svaz ochránců přírody.

Pro ty, kdo chtějí mít čisté řeky, ale nechtějí se namočit, nabízí organizace Arnika certifikát s příslibem, že se o monitoring a kontrolu čistoty vod postarají sami. Stejná organizace také nabízí možnost adoptovat květiny na louce a ti, kdo si zakoupí tento certifikát, se pak třeba při výletu do Českého středohoří mohou kochat pohledem na stráně pokryté lnem žlutým tak nějak záslužněji.

Hnutí Duha nabízí možnost vrátit do české krajiny divočinu zakoupením naklíčeného žaludu v substrátu s návodem na vypěstování doubku. Duby nabízí Duha proto, že jako pomalu rostoucí dřevina nenachází uplatnění v hospodářské krajině, a tak z českých lesů pomalu mizí. Dub roste opravdu pomalu, proto se z opečovávání tohoto dárku můžete radovat dlouhé roky.

A pro ty, kdo jsou tvořiví a trápí je recyklovatelnost obalových materiálů, tu má Duha tvůrčí set na výrobu svačinových ubrousků. Základ vaší nové hezčí svačiny tvoří zbytkové látky chráněné dílny Práh. Ubrousky po navoskování včelím voskem vydrží až rok. Prát netřeba.

Ti z vás, kdo nechtějí pozorovat klíčící žalud a touží po klidu vzrostlého porostu, mohou zakoupit kus pralesa, který se rozrůstá na Ještědském hřebeni v severních Čechách. Organizace Čmelák tu od roku 2004 vykoupila 35 hektarů živořícího lesa, odstranila část smrků a na jejich místo vysázela přes 70 tisíc jedlí bělokorých, tisů červených, jilmů horských, buků, javorů, jeřábů a třešní ptačích. Nový prales sice ​své aktivity uvozuje heslem "pro děti Vašich dětí", po naučné stezce se ale můžete proběhnout už teď.

Koho přitahuje exotika, může podpořit mořské želvy v Indonésii. Hana Svobodová tu od roku 2010 brání zlodějům v rozkrádání vajec karet obrovských, jejich prodeji a konzumaci. Na stránkách jejího projektu si můžete adoptovat vajíčko, celou želví snůšku či zaplatit na nějakou dobu ochranáře, který se o bezpečí vajíček postará za vás. Na oplátku vás bude ochranář informovat o svých úspěších a pošle vlastnoručně vyrobený dárek.

Na stránkách www.skutecnydarek.cz můžete podpořit projekt rozvojové pomoci organizace Člověk v Tísni a obdarovat blízké certifikátem o zakoupení kozy do pro chudou rodinu ze Srí Lanky, kanystry na vodu pro rodinu v Etiopii nebo bezpečný porod pro někoho v chudých oblastech Kambodže.

Debaty o smyslu Vánoc jsou nekonečné. Stejně jako jsou nekonečné možnosti výběru smysluplných dárků. Ty pak mohou pod stromkem vzbuzovat rozpaky. Stejně jako papuče nebo další hrnek se sovou do sbírky. V případě dárků, které nabízejí ekologické organizace, jsou rozpaky tak nějak lepší, smysluplnější.


reklama

 
Blanka Nezbeda Rosecká
Vydání článku finančně podpořilo Hlavní město Praha v rámci projektu Ekoporadnypraha.cz.


Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

KN

Kristýna Novotná

4.12.2023 21:18
My si taky nekupujeme nesmyslné dárky. Vybíráme si praktické věci, které potřebujeme. takže kosmetiku, ponožky, manželovi dávám věci do dílny, které si vybere a on mě zase věci do kuchyně. Máme dvě děti a každý dostane pět dárku a konec. Pro dceru mám jako hlavní dárek rozlévaný parfém a plnitelný flakon z https://www.esensino.cz/plnitelne-flakony/ , protože jí kosmetika udělá největší radost :-) .
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist