https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/snezi-a-panuje-mraz-jak-spravne-prikrmovat-ptaky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Sněží a panuje mráz: jak správně přikrmovat ptáky?

3.1.2017 12:23 | PRAHA (Ekolist.cz)
Přikrmovat stačí opravdu až při velkých mrazech a při napadnutí sněhu, jinak mají ptáci možnost si potravu obstarat
Přikrmovat stačí opravdu až při velkých mrazech a při napadnutí sněhu, jinak mají ptáci možnost si potravu obstarat
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Za dlouhotrvajících mrazů nebo vysoké sněhové pokrývky si ptáci potravu obstarávají obtížně a potrava nabídnutá lidmi jim přijde vhod. Abychom jim však opravdu pomohli a nenapáchali více škody než užitku, je dobré znát pár základních pravidel, připomínají ochránci přírody.
 

Pečivo donesené vodním ptákům nesmí být plesnivé, solené, sladké ani tvrdé. Případně je ho třeba rozdrobit na opravdu malé kousky, jinak hrozí poranění jícnu, vysvětluje Zdeňka Nezmeškalová z Českého svazu ochránců přírody. Vhodnější než pečivo je podle ní nabídnout ptákům zrniny – pšenici nebo oves. Nebo v obchodě s chovatelskými potřebami zakoupit speciální granulované směsi pro vodní ptáky. Podle ochránkyně nestojí moc, ale dokáží jídelníček ptáků v zimním období opravdu obohatit.

Neuvážené krmení má podle ČSOP i další rizika. Na některých místech jsou labutě krmeny v takovém množství, že poté nejsou schopné letu, naráží do staveb a způsobují si vážná zranění či smrt. Pravidelné přikrmování může vést k shlukování ptáků. Také to může ptáky ohrožovat, zejména ty nacházející se na stojatých vodách, které zamrzají. "Snadněji se stávají kořistí predátorů, může dojít i k jejich přimrzání. Čím větší je koncentrace zvířat, tím větší je také riziko přenosu chorob," upozorňuje Zdeňka Nezmeškalová.

Také pro krmítka platí stejná pravidla o pečivu jako při krmení vodních ptáků. Lepší než pečivo jsou podle ochránců speciální směsi, ve kterých jsou zastoupena různá semena, obilniny, vločky a ořechy
Také pro krmítka platí stejná pravidla o pečivu jako při krmení vodních ptáků. Lepší než pečivo jsou podle ochránců speciální směsi, ve kterých jsou zastoupena různá semena, obilniny, vločky a ořechy
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | ArnicaBackstrom / Pixabay.com

Pro přikrmování drobných ptáků je podle ochránců přírody ideální klasické krmítko se stříškou, kde je krmivo chráněno před srážkami. Krmítko by mělo být také chráněno před kočkami a dalšími predátory. Krmítko na kůlech je vhodné opatřit zábranou, například v podobě jakéhosi trychtýře, přes kterou se do krmítka nedostanou.

Také pro krmítka platí stejná pravidla o pečivu jako při krmení vodních ptáků. Lepší než pečivo jsou podle ochránců speciální směsi, ve kterých jsou zastoupena různá semena, obilniny, vločky a ořechy. Sýkory podle nich ocení nesolený hovězí lůj či lojové koule se semínky, které si lze vyrobit také doma. Kosi zase ovoce, na jablka pod krmítkem se jich mohou sletovat podle Zdeňky Nezmeškalové celá hejna.

Podle ochránců přírody je dobré kontrolovat i stav ptactva, které na krmítko létá. "Zpozorujete-li ptáky načepýřené, apatické či s mokrým peřím kolem zobáku, jedná se pravděpodobně o tzv. krmítkovou nákazu, tedy trichomonózu, která je mezi ptáky vysoce infekční a často smrtelná," uvádí Zdeňka Nezmeškalová. V takovém případě je podle ní potřeba přestat ptáky okamžitě přikrmovat, krmítko vydezinfikovat, vysušit a začít znovu používat nejdříve za 2 týdny. V případě nálezu vyčerpaného či jinak handicapovaného ptáka nebo jiného volně žijícího zvířete, mají lidí možnost kontaktovat záchrannou stanici nebo centrální dispečink záchranných stanic na telefonu 774 155 155.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

4.1.2017 07:25
v chovatelských potřebách že nestojí zrniny pro ptáky moc...??? tam bývá to krmivo nejvíce předražené...!!! lepší je to různé zrní nakoupit na chovatelské burze nebo na inzerát třeba na www.ifauna.cz kde je např. ječmen či pšenice za cca 400 - 500.-/q než v těch chovatelských potřebách,kde příjde q na cca 1000.-...
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist