Spoustu vody z domácnosti pustíme do kanalizace vlastně čistou. Může z toho být kbelík vody do přírody
Jak se vám líbí představa, že nebude žádný stín stromů, protože uschnou? Že si naše děti budou hrát v prachu a špíně, protože tráva uschla? Že nebude med, protože ve vyschlé přírodě včely a další hmyz nenajde potravu. Budou mizet ptáci, protože nebudou mít potravu...
Už vám dochází, že my tzv. na vrcholu řetězce, to slízneme taky a bude nám bez přírody opravdu zle? Zkuste žít v poušti a v horkém betonové džungli města... Žádná sranda to opravdu není.
Co se to s námi stalo, že jsme si začali myslet, že voda je to jen pro nás, sobecky ji stáhli do potrubí a našich domácností a často úplně zbytečně ji vypouštěli bez užitku do kanálu?!
Ano, když máme žízeň, jdeme si napustit vodu z kohoutku nebo si ji koupíme v lahvi. A co má udělat strom... keř... tráva... hmyz... pták...? Asi těžko nám zaťukají na dveře "hele, fakt už mám šílenou žízeň, tak se jdu k vám napít"...
Ale většina z nás si říká, že s tím nic nenadělá. To musí někdo jiný... to ti ostatní to kazí. Omyl - my všichni jsme ti ostatní. My sami a každý z nás dokážeme velkou věc. Jen jsme dlouho nevěděli jak na to... A teď už víme!
Inspirací byl článek na blogu Fleru. Tady je jasné a jednoduché řešení. Stačí, aby část lidí udělala tak málo a jak moc bychom dokázali změnit...
Co je potřeba udělat?
Nenechávat odtéct všechnu vodu do kanalizace. Sbírat kapku ke kapce do kbelíku a ten pak vylít před domem pod keř, stromy, na trávu...
A pro zábavu se u toho vyfoťte, natočte video a sdílejte na sociálních sítích s hashtagem #KBELIKVODY
Jakou vodu? Použitou, ale bez chemikálií. Stačí dát do umyvadla nebo dřezu misku a odlévat do kbelíku (po moravsku do kýbla… vědra... jak je libo).
Kdy? Když si chcete opláchnout ruce (bez mýdla). Když omýváte ovoce či zeleninu. Když máte zbytky nedopité vody nebo čaje z pohárků. Když měníte vodu kytkám ve váze.
… a co teprve to množství vody po koupání (není nutné vždy používat koupelové pěny a jiné přípravky)
Jistě sami najdete mnoho dalších možností a budete velmi překvapeni, kolik vody takto rodina za den nasbírá. A místo, aby tato v podstatě "čistá" voda mizela do kanálu, ji věnujete rostlinám. Rostliny budou šťastné a zachráníme tím přírodu aspoň ve svém nejbližším okolí.
A hlavně - ten efekt je okamžitý!
Tak pojďte do toho s námi a nezapomeňte sdílet a přidat #KBELIKVODY.
Už se těšíme, jak se budeme s kbelíky potkávat večer před domem :-)
reklama
Další informace |
Online diskuse
Všechny komentáře (11)
Milan Milan
30.4.2019 08:04Jan Šimůnek
30.4.2019 09:37Tam, kde je kanalizace, může ovšem vzniknout problém tím, že zbylá voda nebude stačit na proplachování a dojde k jejímu ucpání. Údajně stačí jen nesplachovat po močení a časem "zarostou" trubky usazeninou z moče a musí se dost složitě pročišťovat nebo frézovat.
Máte viac info, kde a čo. Ďakujem vopred. Čo naj-konkrétnejšie.
Jan Šimůnek
30.4.2019 19:21 Reaguje naProstředky šetrné k prostředí se dají sehnat v různých prodejnách eko - bio -zdravá výživa. A existuje jich víc a raději je střídáme a pasírujeme přes kompost.
Katka Pazderů
6.5.2019 18:07 Reaguje naProstě to musí mít detergenční složku, což je třeba i pivo. To také dobře odmašťuje, tedy zevnitř, po kachničce se zelím.
Jaroslav Olšanský
30.4.2019 18:40Karel Ploranský
2.5.2019 00:13 Reaguje na Jaroslav OlšanskýKdyž vodu vytočenou z kohoutku používáte k zalévání zahrady, stočné Vám vodárenská společnost dokonce nebude účtovat. Jak je to možné, že vodu smíte lít hadicí na zahradu, když je "odpadní"?
Mám pocit, že zbytečně strašíte.
Katka Pazderů
6.5.2019 18:01 Reaguje na Karel PloranskýKarel Ploranský
2.5.2019 00:07Dělala to tak moje babička, dělala to tak moje maminka, dělám to tak i já.