https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/stante-se-obcanskym-vedcem-a-hledejte-skodlivy-hmyz.treba-zavijece-zimostrazoveho
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Staňte se občanským vědcem a hledejte škodlivý hmyz. Třeba zavíječe zimostrázového

5.5.2022 14:20 | PRAHA (Ekolist.cz)
Motýl zavíječ zimostrázový.
Motýl zavíječ zimostrázový.
Invazní druhy živočichů mají významný dopad na náš ekosystém a narušují ekologické vazby. V projektu NAJDI.JE se může kdokoliv, koho baví příroda i věda, zapojit do sledování invazních druhů bezobratlých u nás. Díky tomu budou moci vědci lépe odhadnout další vývoj šíření invazních druhů.
 
Za projektem, jehož cílem je získat ve spolupráci s veřejností co nejvíce dat o výskytu invazních druhů přímo v terénu, stojí Výzkumný ústav rostlinné výroby. "S využitím dosavadních metod a tradičních přístupů sledování výskytu bezobratlých je velmi obtížné stanovit počátek a ranou fázi tohoto šíření. Pro tento účel je tedy vhodným prostředkem tzv. občanská věda, metoda zapojující do systematického monitorování invazí bezobratlých širokou veřejnost," vysvětluje koordinátor projektu Jiří Skuhrovec.

Housenka zavíječe zimostrázového na ocelovém drátu.
Housenka zavíječe zimostrázového na ocelovém drátu.

Lidé, kteří se do projektu zapojí, mohou v místě bydliště, případně všude, kde se pohybují, některý z invazních druhů zaznamenat a poté jednoduše poslat fotografii přes webový kontaktní formulář s uvedením lokality nálezu.

Stát se občanským vědcem a zapojit se do mapování můžete hned. Se začátkem jara je aktuálních pátracích akcí totiž hned několik. První z nich je monitoring zavíječe zimostrázového, jehož housenky pokračují v žíru hostitelské rostliny zimostrázu, a keř tak mohou i úplně zničit. Během května se první generace zavíječe začne kuklit.

Ze zimovišť se již přesunuly slunéčka východní, kněžice zeleninové a mramorované. Všechny tři druhy jsou poměrně nápadné a jednoduché na hledání – jak je odlišit od našich původních druhů najdete v příslušných pátracích akcích na webu.

V květnu je možné potkat také voskovku zavlečenou, která se u nás vyskytuje již v několika ustálených populacích a lze očekávat její opakované introdukce se zahradnickým materiálem, především z jižní Evropy.

Kněžice mramorovaná
Kněžice mramorovaná
Foto | urasimaru / Flickr

Netrpělivě vyhlížena je i samotářsky hnízdící včelka čalounice, která byla zaznamenána v sousedním Rakousku (zatím nepublikovaný nález) a je velmi pravděpodobné, že brzy dorazí i k nám. Dokonce byla vyhlášena soutěž o knihu pro toho, kdo ji najde první.

Celoročně je aktuální pátrací akce k nepůvodním druhům kutilek, kde probíhá zejména monitoring umístění jejich hnízd se snahou o vyhodnocení hnízdních preferencí jednotlivých druhů a jejich odlišností. V květnu se už vyskytují také dospělci kutilek. Roční období nehraje roli ani u hlemýždíka kropenatého, kde k potvrzení nálezu druhu stačí pouhá ulita.

V průběhu roku se občanští vědci mohou zapojit nejen do monitoringu jednotlivých druhů, ale i do praktického výzkumu. Všechny aktuality jsou zveřejňovány na sociálních sítích a na webu najdije.cz.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist