Startuje Plenkový servis: praní látkových plen pro ty, co na to nemají čas
Ze začátku má být služba dostupná prvním deseti přihlášeným pražským rodinám. Těm Plenkový servis dodá nepropustný a protizápachový box na použité plínky a sadu látkových plen. A třikrát týdně obsah boxu vyzvedne a zároveň dodá vyprané pleny. V první fázi se mohou přihlásit rodiny s dětmi od šesti měsíců, od ledna, kdy by měla být zaběhnutá logistika, pak i s menšími dětmi.
„Cílem plenkového servisu je umožnit aktivním matkám využívat výhod látkových plen stejně pohodlně, jako jsou zvyklí u jednorázových plen. Námi dodávané pleny mohou rodiče dětem obléci, sundat ty použité a prostě vyhodit do boxu,“ říká Petr Bouchal. „My pak box odvezeme a pleny vypereme v ekologicky šetrném pracím prostředku." Ekologický benefit vidí Bouchal v tom, že uživatel nebude vytvářet zbytečný odpad v podobě jednorázových plen. Podle Bouchalova odhadu totiž skončí každý den na českých skládkách více než milion jednorázových plen.
Petr Bouchal chce se svou službou cílit na ty rodiče, kteří by rádi používali ekologicky šetrnější variantu plen, ale nemají čas se o použité látkové pleny starat. A zároveň cílí na lidi, kteří jsou ochotni za službu měsíčně zaplatit 2999 Kč. To vychází na bezmála 100 Kč na den. Náklady na používání jednorázových plen jsou odhadem o dvě třetiny níž. U látkových plen praných doma svépomocí může být ekonomika ještě výhodnější.
Pokud ale pro vás nejsou peníze už na prvním místě a líbí se vám pohodlné používání látkových plen, můžete projekt podpořit na crowfundingovém serveru HitHit nebo se přímo stát jednou z prvních deseti rodin, které pomohou službu od listopadu rozjet. V lednu se předpokládá zapojení dalších sto rodin, za rok by Bouchal rád rozjel službu i v Brně.
V budoucnu by se projekt měl rozšířit o využití dětských exkrementů, což je původní Bouchalova idea. Exkrementy obsahují cukry, které lze pomocí baktérií přeměnit na kyselinu kávovou. Ta se využívá při výrobu léků.
Aktualizace 27. 10. 2015: Projekt na HitHitu neuspěl. 10. 11. nám Petr Bouchal poslal vyjádření, proč projekt neuspěl. Podle něho byl hlavní problém ten, že pleny, které byly v nabídce, jsou jedny z nejlepších na trhu, tomu odpovídá i cena. Celá služba stojí 3000 Kč na měsíc. "Jeden z nejzásadnějších důvodů, proč předprodej neuspěl, je ten, že maminky neznají moderní látkové pleny a nejraději by je vyzkoušely na pár dnů, aby se pak mohly rozhodnout. Tuto možnost jsme bohužel nenabízeli, protože bychom museli investovat nemalé náklady," říká Petr Bouchal. "Nyní je projekt Plenkový servis ve fázi spánku. Za rok to zkusíme znova a jinak, s jiným typem plen," dodává Petr Bouchal.
Líbí se Vám článek? Přispějte na vznik dalšího
reklama
Vydání tohoto článku finančně podpořilo Hlavní město Praha v rámci projektu Ekoporadnypraha.cz.