Terčovky, provazovky nebo větvičníky. Jak je poznat ve starých sadech?
Lichenologický seminář proběhne v sobotu 3. září 2022 (v 10 h a 13 h) v Botanické zahradě v Průhonicích, na Chotobuzi. Je součástí realizace projektu Podpora ohrožených druhů epifytických lišejníků v ovocných výsadbách, podpořeného Norskem prostřednictvím Norských fondů.
Na výstavě starých odrůd ovoce si můžete prohlédnout pestrý sortiment podzimních jablek a hrušek. Některé z nich, jako je odrůda hrušek Merodova či Špinka nebo jablka Wealthy či Oldenburgovo, pocházejí přímo z místního genofondového sadu.
Součástí doprovodného programu je seminář zaměřený na zpracování ovoce na mošty, kde si tradiční způsob moštování můžete vyzkoušet a ochutnat čerstvé odrůdové mošty. Dále se můžete těšit na oblíbené pěstitelské přednášky, kde odborníci ukáží zásady celoroční péče o ovocné stromy a představí významné odrůdy přímo při prohlídce genofondového sadu. Po celou dobu dvoudenní výstavy bude probíhat pomologická poradna s možností určení vámi donesených vzorků ovoce a zodpovězení vašich ovocnářských dotazů.
Výstava se koná v rámci odborného programu ČSOP Oživení starých odrůd. Program je zaměřen na vyhledávání starých odrůd ovocných stromů a jejich záchranu. Informace o starých ovocných odrůdách a genofondových plochách najdete na www.stareodrudy.cz.
reklama