https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/tercovky-provazovky-nebo-vetvicniky.jak-je-poznat-ve-starych-sadech
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Terčovky, provazovky nebo větvičníky. Jak je poznat ve starých sadech?

1.9.2022 16:08 | PRAHA (Ekolist.cz)
Foto | Martin Lípa / Staré odrůdy
V sobotu 3. září 2022 Český svaz ochránců přírody pořádá lichenologický seminář s exkurzí do sadu starých odrůd ovoce. Dozvíte se, kde lišejníky hledat, co jim prospívá a jakým způsobem na stromech žijí. Můžete se zeptat na vše, co vás o lišejnících zajímá. Seminář se koná v rámci dvoudenní výstavy ovoce Pomologické dny – podzim v zahradě, kterou již třetím rokem v Průhonické botanické zahradě společně připravuje Botanický ústav AV ČR a Český svaz ochránců přírody.
 
Právě v krajinotvorných sadech, starších zahradách či ovocných alejích se lze s mnoha druhy lišejníků také setkat. Kromě lišejníků viditelných pouhým okem se tam vyskytují i mikrolišejníky, kterých si běžný kolemjdoucí ani nemusí všimnout. Vzácněji se můžeme setkat i s ohroženými druhy. Důležité je také vědět, jak k nim přistupovat, jak správně pečovat o sady a ovocné stromy.

Lichenologický seminář proběhne v sobotu 3. září 2022 (v 10 h a 13 h) v Botanické zahradě v Průhonicích, na Chotobuzi. Je součástí realizace projektu Podpora ohrožených druhů epifytických lišejníků v ovocných výsadbách, podpořeného Norskem prostřednictvím Norských fondů.

Na výstavě starých odrůd ovoce si můžete prohlédnout pestrý sortiment podzimních jablek a hrušek. Některé z nich, jako je odrůda hrušek Merodova či Špinka nebo jablka Wealthy či Oldenburgovo, pocházejí přímo z místního genofondového sadu.

Součástí doprovodného programu je seminář zaměřený na zpracování ovoce na mošty, kde si tradiční způsob moštování můžete vyzkoušet a ochutnat čerstvé odrůdové mošty. Dále se můžete těšit na oblíbené pěstitelské přednášky, kde odborníci ukáží zásady celoroční péče o ovocné stromy a představí významné odrůdy přímo při prohlídce genofondového sadu. Po celou dobu dvoudenní výstavy bude probíhat pomologická poradna s možností určení vámi donesených vzorků ovoce a zodpovězení vašich ovocnářských dotazů.

Jablko, odrůda Oldenburgova
Jablko, odrůda Oldenburgova

Výstava se koná v rámci odborného programu ČSOP Oživení starých odrůd. Program je zaměřen na vyhledávání starých odrůd ovocných stromů a jejich záchranu. Informace o starých ovocných odrůdách a genofondových plochách najdete na www.stareodrudy.cz.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist