Tip na výstavu: zajděte ochutnat třešně slavných císařů Napoleona a Františka II.
A co je k vidění? Plné stoly pestrobarevných třešní, kde vyniká nejen tradiční třešňově červená. Vystaveny jsou i třešně žluté i mramorované. A také meruňky. Nejsou to výstřelky moderního šlechtění, ale ukázka tradice a píle našich předků, kteří ovocným stromům věnovali svou péči a náležitou pozornost. Český svaz ochránců přírody chce napomoci jejich záchraně v naší krajině i pro další generace.
Skořicovka je synonymem kořenité odrůdy Hedelfingenské. „Jde o velmi chutnou třešeň, která se dá jíst záhy po zčervenání, později má až hnědočernou barvu a vydrží dlouho na stromech," sděluje Kateřina Štrossová z Českého svazu ochránců přírody.
Jejím barevným opakem je žlutoplodá třešeň Droganova, která svou zlatou barvou zaujme opravdu každého. „Navíc jde o odrůdu, která spolehlivě plodí prakticky každý rok a co víc, díky své barvě jí minou i špačkové, kteří si jinak nenechají ujít žádnou třešeň," upozorňuje Martin Lípa, garant programu Oživení starých odrůd.
Košík pozdních třešní je opravdu pestrý. Na výstavě můžete ochutnat i několik pestrobarevných a mramorovaných žlutočervených odrůd. Vedle slavné Napolenky je tu i o něco pozdnější Františkova, pojmenovaná podle císaře rakouskouherského.
Někoho možná překvapí, že višní je na výstavě stejně jako třešní. Málo známou, ale vynikající starofrancouzskou odrůdou je Olivet, u nás se jí také říkalo Olivetka. Patří mezi velmi kvalitní kyselky a mezi višněmi vyniká také svou velikostí. Na výstavě najdete také zástupce amarelek, třeba Amarelku královskou ale také sladkovišně, třeba původní českou odrůdu Dobřínovskou.
Výstava se koná v rámci odborného programu ČSOP Oživení starých odrůd. Tento celostátní program je zaměřen na vyhledávání starých odrůd ovocných stromů a jejich záchranu. Informace o starých ovocných odrůdách a genofondových plochách, na kterých je zachraňujeme, najdete na www.stareodrudy.cz.
reklama