Tři pokojové rostliny, které podle NASA skvěle fungují jako čističky vzduchu
V našem okolí se vyskytuje mnoho nebezpečných látek. Jenou z nich je kašel a bolest v krku způsobující amoniak, který rovněž dráždí oči. Je to toxická látka, která při vdechování poškozuje sliznici. Používá se ve velkém množství na výrobu hnojiv a čisticích prostředků. Je obsažen například v osvěžovačích vzduchu, voscích na podlahu a čističích na grily, trouby, skla, porcelán a nerezavějící ocel. Protože je to antiseptická látka, slouží také ke konzervaci. Kapalný amoniak se používá k ošetření materiálů z bavlny a pro předsrážení vlny. Jeho obsah dokáží eliminovat určité druhy pokojových rostlin.
Do skupiny rostlin eliminujících obsah amoniaku lze zařadit populární toulitku (Anthurium andreanum), neboli antůrii. Jde o okrasnou rostlinu s především voskovitými listeny v podobě srdčitých toulců šarlatové barvy.
Této teplomilné rostlině vyhovuje polostín i rozptýlené světlo a přes léto vyšší vzdušná vlhkost. Vydatnou zálivku, která antůrii svědčí, je přes zimu nutné omezit. Toulitka z ovzduší ve vašem bytě či kanceláři odstraní také formaldehyd a xylen.
Další rostlinou, která vám pomůže s eliminací amoniaku, je zástupce palem Rhapis excelsa. Palma se štíhlým kmínkem dorůstá do 4 metrů, má okrasné dlanitě vějířovité, rozdělené listy, které se využívají i ve floristice. Rostlina je to velice nenáročná, má minimální nároky na teplotu a vzdušnou vlhkost.
Snese sucho, v sezóně jí prospívá vydatná zálivka, kterou je v zimních měsících nutno omezit. V létě je vhodné letnění na slunném, vzdušném stanovišti, snese i plné oslunění.
Dokonalými „čističkami“ vzduchu jsou chryzantémy, konkrétně druh Chrysanthemum morifolium. Chryzantémy ze vzduchu čistí nejenom amoniak, ale i trichlorethylen, formaldehyd, benzen a xylen.
Chryzantéma neboli listopadka je velmi prodávána zejména na podzim. Je krátkodobou pokojovou rostlinou, kterou je po odkvětu vhodné zasadit do zahrady.
Tato rostlina je světlomilná, snese i nižší teploty a v době kvetení vyžaduje vydatnější zálivku. Její listy a květenství však neovlhčujeme, jelikož jsou velmi náchylné na plíseň šedou.
Rostlin, které vám doma či v kanceláři mohou pomoci vyčistit vzduch od škodlivých látek, je více. Výsledky výše zmíněného výzkumu NASA jsou přehledně zobrazeny na Wikipedii, kde si můžete i zkontrolovat, zda daná rostlina není toxická pro psy a kočky.
Inzertní tip: Z přehledu přírodních čističek vzduchu chovatele koček jistě zaujme zelenec, naprosto bezpečná pokojová rostlina, která navíc supluje kočičí trávu.
reklama