https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/tri-pokojove-rostliny-ktere-podle-nasa-skvele-funguji-jako-cisticky-vzduchu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tři pokojové rostliny, které podle NASA skvěle fungují jako čističky vzduchu

16.1.2017 01:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Toulitka Andréova, lidově antůrie. Ze vzduchu ve vaší domácnosti vytáhne amoniak, formaldehyd a xylen. Přes zimu ji moc nezalévejte.
Toulitka Andréova, lidově antůrie. Ze vzduchu ve vaší domácnosti vytáhne amoniak, formaldehyd a xylen. Přes zimu ji moc nezalévejte.
Pokojové rostliny si domů pořizujeme pro zkrášlení domácnosti. Kromě toho však mohou některé druhy čistit prostředí bytu od nežádoucích látek. Výsledek výzkumu NASA s názvem Clean Air (Čistý vzduch) prokázal, že některé rostliny jsou opravdu účinnými „čističkami" vzduchu.
 
Bambusová palma. Také si poradí s amoniakem.
Bambusová palma. Také si poradí s amoniakem.

V našem okolí se vyskytuje mnoho nebezpečných látek. Jenou z nich je kašel a bolest v krku způsobující amoniak, který rovněž dráždí oči. Je to toxická látka, která při vdechování poškozuje sliznici. Používá se ve velkém množství na výrobu hnojiv a čisticích prostředků. Je obsažen například v osvěžovačích vzduchu, voscích na podlahu a čističích na grily, trouby, skla, porcelán a nerezavějící ocel. Protože je to antiseptická látka, slouží také ke konzervaci. Kapalný amoniak se používá k ošetření materiálů z bavlny a pro předsrážení vlny. Jeho obsah dokáží eliminovat určité druhy pokojových rostlin.

Do skupiny rostlin eliminujících obsah amoniaku lze zařadit populární toulitku (Anthurium andreanum), neboli antůrii. Jde o okrasnou rostlinu s především voskovitými listeny v podobě srdčitých toulců šarlatové barvy.

Této teplomilné rostlině vyhovuje polostín i rozptýlené světlo a přes léto vyšší vzdušná vlhkost. Vydatnou zálivku, která antůrii svědčí, je přes zimu nutné omezit. Toulitka z ovzduší ve vašem bytě či kanceláři odstraní také formaldehyd a xylen.

Další rostlinou, která vám pomůže s eliminací amoniaku, je zástupce palem Rhapis excelsa. Palma se štíhlým kmínkem dorůstá do 4 metrů, má okrasné dlanitě vějířovité, rozdělené listy, které se využívají i ve floristice. Rostlina je to velice nenáročná, má minimální nároky na teplotu a vzdušnou vlhkost.

Snese sucho, v sezóně jí prospívá vydatná zálivka, kterou je v zimních měsících nutno omezit. V létě je vhodné letnění na slunném, vzdušném stanovišti, snese i plné oslunění.

Listopadka zahradní, dokonalá čistička vzduchu.
Listopadka zahradní, dokonalá čistička vzduchu.

Dokonalými „čističkami“ vzduchu jsou chryzantémy, konkrétně druh Chrysanthemum morifolium. Chryzantémy ze vzduchu čistí nejenom amoniak, ale i trichlorethylen, formaldehyd, benzen a xylen.

Chryzantéma neboli listopadka je velmi prodávána zejména na podzim. Je krátkodobou pokojovou rostlinou, kterou je po odkvětu vhodné zasadit do zahrady.

Tato rostlina je světlomilná, snese i nižší teploty a v době kvetení vyžaduje vydatnější zálivku. Její listy a květenství však neovlhčujeme, jelikož jsou velmi náchylné na plíseň šedou.

Rostlin, které vám doma či v kanceláři mohou pomoci vyčistit vzduch od škodlivých látek, je více. Výsledky výše zmíněného výzkumu NASA jsou přehledně zobrazeny na Wikipedii, kde si můžete i zkontrolovat, zda daná rostlina není toxická pro psy a kočky.

Inzertní tip: Z přehledu přírodních čističek vzduchu chovatele koček jistě zaujme zelenec, naprosto bezpečná pokojová rostlina, která navíc supluje kočičí trávu.reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Simona Albrechtová
Vydání článku finančně podpořilo Hlavní město Praha v rámci projektu Ekoporadnypraha.cz.


Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

DF

Dobromil Frank

1.12.2017 11:05
Dobrý den koupil jsme tuhle čističku vzduchu https://www.zdravi-sport.cz/inteligentni-cisticka-vzduchu-winix-wac-p150/ a jsme celkem zvědav jak to bude fungovat. Rostliny nás také napadli, ale vzhledem k tomu, že syn je alergik na pyly tak jsme raději volili variantu nepřírodní.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist