https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/vanocni-stromek-nemusite-kupovat-muzete-si-ho-pujcit-ale-az-za-rok
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vánoční stromek nemusíte kupovat, můžete si ho půjčit. Ale až za rok

12.12.2017 10:03 | PRAHA (Ekolist.cz)
Vánoční stromek se dá půjčit.
Vánoční stromek se dá půjčit.
Myšlenka je jednoduchá. Místo toho, abyste si domů kupovali uříznutý vánoční stromek, který po svátcích musíte vyhodit, stromek si půjčíte. Stromek je živý a po svátcích si jej majitel odveze. Nemusíte nic vyhazovat. Jenže letos už je na půjčení pozdě: všechny stromky jsou již zamluvené. Tedy, v době psaní tohoto článku zbývalo šest posledních stromků.
 

V Čechách fungují půjčovny dvě. Najdete je na www.pronajemstromku.cz a na www.pujcovna-stromku.cz. První je v Praze, druhá v Libochovicích na Ústecku. Obě nabízí různě velké smrky pichlavé a smrky omoriky. Právě tyto druhy nejlépe zvládají teplotní změnu, které jsou vánoční stromečky nutně vystaveny. Druhá půjčovna nabízí i další druhy vánočních stromků.

Posledních šest stromků bylo v době psaní tohoto článku k dispozici na webu první půjčovny. Prohlédnout si je můžete zde.

Alternativou k půjčování stromků je si živý strmek koupit a na jaře jej vysadit. Typicky se k těmto účelům nabízejí jedle bělokoré, které kdysi byly součástí naší přírody. Díky vánocům se jich každý rok pár stovek do lesa vysadí. V Praze jsou všechny takové jedličky už rozebrány, sehnat se dají ještě v Brně.


reklama

mmo
tisknout poslat  twitter
Vydání článku finančně podpořilo Hlavní město Praha v rámci projektu Ekoporadnypraha.cz.


Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist