https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/vedci-lidem-v-praze-a-okoli-pomohou-se-zalozenim-louky-lakave-pro-opylovace
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vědci lidem v Praze a okolí pomohou se založením louky lákavé pro opylovače

2.9.2021 01:37 | PRAHA (ČTK)
"Nejvhodnější doba k založení květnaté louky je právě nyní v září a říjnu, a stačí i malé plochy o výměře od deseti metrů čtverečních," uvedl Filip Harabiš.
"Nejvhodnější doba k založení květnaté louky je právě nyní v září a říjnu, a stačí i malé plochy o výměře od deseti metrů čtverečních," uvedl Filip Harabiš.
Foto | / Flickr
Vznik květnatých luk v Praze a v okolí podporuje projekt entomologů z České zemědělské univerzity Praze (ČZU). Majitelům zahrad nabízejí vhodné osivo k založení louky pro mnoho druhů hmyzích opylovačů. Odborníci pak zapojí zahrádkáře do sčítání ohroženého hmyzu, uvedla mluvčí ČZU Karla Mráčková. Data pomohou zmapovat aktuální situaci spojenou s úbytkem opylovačů ve městech.
 

"Nejvhodnější doba k založení květnaté louky je právě nyní v září a říjnu, a stačí i malé plochy o výměře od deseti metrů čtverečních," uvedl Filip Harabiš, vedoucí projektu Praha kvete. Harabiš působí na Fakultě životního prostředí ČZU.

Zahrádkáři a další zájemci dostanou od odborníků pro založení louky osivo i rady, jak vše udělat nejlépe. Kromě monitoringu hmyzu se lidé mohou zapojit do soutěže o nejhezčí louku.

"Během prvního roku řešení pilotního projektu Praha kvete nás kontaktovalo mnoho nadšených zahrádkářů se zájmem o založení květnaté loučky na své soukromé zahradě. Letos se nám podařilo najít finanční prostředky, abychom mohli poskytnout přímou podporu těchto aktivit," uvedl Harabiš.

Za poklesem biodiverzity podle odborníků stojí rozvoj intenzivního zemědělství, změny v hospodaření v krajině i urbanizace. Podle ČZU vědci sledují kritický pokles hmyzu především u skupin, které člověk potřebuje pro svůj život nejvíce - tedy těch poskytujících takzvané ekosystémové služby.

"Za takové druhy hmyzu považujeme například nezastupitelné opylovače, které ani v moderní době nedokážeme plnohodnotně nahradit. Nestačí pouze podpora včelařství, včela medonosná se totiž podílí na opylování mnoha druhů rostlin poměrně malým dílem a některé z nich dokonce není schopna opylovat vůbec," uvedli zástupci ČZU.

Podle vědců představují soukromé zahrady ohromný potenciál pro podporu opylovačů. Ve městech totiž jde o poměrně rozsáhlé zelené plochy a je tedy vhodné je využít. Alespoň malé květnaté louky pak mohou fungovat jako důležité oázy v "městské poušti."

Podle ČZU projekt podporuje Magistrát hlavního města Prahy.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Katka Pazderů

Katka Pazderů

6.9.2021 21:57
Jen doufám, že to není osivo horské květnaté louky z Krkonoš. To by kolegové botanici neměli moc radost.
Nejlepší je, když se ten kus půdy nechá sukcesi. Trvá to sice déle, ale zase je pěknější výsledek a je přímo úměrný stanovištním podmínkám.
Katka Pazderů, ČZU v Praze
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist