https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/vydejte-se-po-evrope-vlakem-15-tras-kde-je-vlak-rychlejsi-nez-letadlo
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vydejte se po Evropě vlakem. 15 tras, kde je vlak rychlejší než letadlo

19.5.2017 05:25 | PRAHA (Ekolist.cz)
Mezi nejoblíbenějšími evropskými trasami se eko vítězem s největším množstvím ušetřeného CO2 staly trasy mezi Mnichovem a Vídní, Londýn – Manchester a na třetí pozici Londýn – Paříž.
Mezi nejoblíbenějšími evropskými trasami se eko vítězem s největším množstvím ušetřeného CO2 staly trasy mezi Mnichovem a Vídní, Londýn – Manchester a na třetí pozici Londýn – Paříž.
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | jingoba / Pixabay
Cestování je jedna z oblíbených volnočasových aktivit. Ceny letenek jsou závratně nízko a zaletět se dá skoro kamkoliv. Dostupná letecká doprava s sebou ale také nese dopady na životní prostředí a doprava obecně je jedním z hlavních faktorů ovlivňujících stav ovzduší. Společnost Omio zveřejnila seznam tras, na kterých se lze v porovnání s leteckou dopravou přepravit vlakem ve srovnatelném či kratším čase a za výrazně nižší produkce skleníkových plynů.
 

Takzvaná uhlíková stopa, neboli množství emisí skleníkových plynů, které uvolní různé dopravní prostředky, se výrazně liší. Letecká doprava je pro životní prostředí nejhorší a cestování letecky je nejméně ekologickým způsobem cestování. Vlak je z tohoto hlediska jasným vítězem, a v některých případech může ušetřit i čas. Údaje o emisích pocházejí od společnosti Ecopassanger, a na konkrétní ukázce 15 populárních evropských tras společnost Omio identifikuje nejvíce ekologický způsob cestování.

Do průměrné spotřeby emisí pro železniční dopravu byl započítán průměrný počet cestujících ve vlaku. Pro leteckou dopravu byl, kromě samotného letu, započítán také čas a emise produkované nezbytnou přepravou na letiště a z letiště do místa určení. Na rozdíl od železničních nádraží jsou letiště vždy vzdálena od centra a je třeba využít další způsob dopravy před samotným letem. Do doby cestování je započítáno i čekání na letištích na odbavení a bezpečnostní kontrolu, typicky 60 až 90 minut v závislosti na konkrétním letišti.

15 tras, kde je vlak rychlejší než letadlo
15 tras, kde je vlak rychlejší než letadlo
Zdroj | GoEuro.cz

Mezi nejoblíbenějšími evropskými trasami se eko vítězem s největším množstvím ušetřeného CO2 staly trasy mezi Mnichovem a Vídní, Londýn – Manchester a na třetí pozici Londýn – Paříž.

Nejvíce paliva lze ušetřit volbou železniční dopravy mezi Mnichovem a Vídní, konkrétně 49 litrů. Další významné úspory můžeme zaznamenat mezi Londýnem a Manchesterem (44 litrů) a Mnichovem a Frankfurtem nad Mohanem (43 litrů).

Železniční trasy s největší úsporou času

Výrazně rychleji se lze dostat vlakem z Amsterdamu do Bruselu, ušetříte až hodinu a 39 minut oproti letecké dopravě. Mezi Londýnem a Manchesterem je to hodina a 21 minut. A na třetím místě, zvlášť v létě oblíbená trasa, Madrid – Barcelona s 1:15 hod.

Omio je platforma pro jednoduché cestování, která umožňuje vyhledávat a porovnávat železniční, autobusovou a leteckou dopravu v Evropě, ale také nákup jízdenek a letenek.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

VH

Vladimír Hošek

22.5.2017 16:39
nejzajímavější na tomto článku je použití slovníku ZACHRÁNCŮ SVĚTA a jak si neustále potvrzují svou pravdu
Odpovědět
MJ

Martin Jasan

25.5.2017 16:19 Reaguje na Vladimír Hošek
Můžete vaši myšlenku rozvést - jaká slova se vám zdají zajímavá?
Odpovědět
dl

daniel labuznik

24.2.2019 21:48
Já jsem se rozhodl pro cestu vlakem po tom, co jsme na https://jacestovatel.cz/media/tipy-jak-levne-cestovat-vlakem-po-evrope narazil na tipy, jak levně cestovat vlakem. Zjistil jsem tedy, že cesta vlakem není pouze mnohem pohodlnější, ale mnohdy i cenově výhodnější.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist