Vzniká aplikace, která z čárového kódu pozná toxické látky
Na seznamu rizikových výrobků se mohou octnout nejrůznější předměty. Toxické látky se v minulosti našly například v dětských hračkách, nádobí, obuvi, ošacení nebo školních potřebách. "Nejčastěji se jedná o ftaláty, těžké kovy, azobarviva nebo dioxiny, z nichž mnohé patří mezi karcinogeny," uvedla Arnika v tiskové zprávě.
Informaci o škodlivých látkách v koncentraci nad 0,1 procenta si nyní musí dodavatelé vzájemně sdělovat. Problém je ale v tom, že tato informace se ke spotřebitelům nedostane. O obsahu toxických látek se dozví pouze ten, kdo se s dotazem obrátí na výrobce či prodejce. Na odpověď má dotázaný ze zákona 45 dnů, a pokud výrobek toxickou látku neobsahuje, odpovědět vůbec nemusí.
Databáze spojená s mobilní aplikací by to měla změnit. Stačí, aby spotřebitel naskenoval čárový kód výrobku, o který se zajímá, a ihned se dozví, zda obsahuje toxické látky. Něco podobného už funguje v Německu a v Dánsku. "Inspirací se stala německá aplikace TOXFOX, kterou si stáhlo 1,3 milionu uživatelů. Lidé si jejím prostřednictvím denně ověřují obsah nebezpečných látek u neuvěřitelných 40.000 výrobků," uvedla Karolína Brabcová, vedoucí spotřebitelských kampaní v Arnice.
Aplikace má být dostupná na jaře 2019. Projekt vede německá agentura pro životní prostředí Umwelt Bundesamt a zapojilo se do něj 20 organizací z 13 zemí Evropy.
reklama