https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/z-energetickych-stitku-zmizi-dulezite-ekoznacce-se-vrati-jeji-smysl-za-par-let
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Z energetických štítků zmizí +. Důležité ekoznačce se vrátí její smysl - za pár let

14.7.2016 01:29 | PRAHA (Ekolist.cz)
A+, tak to bude určitě úsporný. Chyba lávky. Fakticky je to ten nejméně úsporný spotřebič na trhu.
A+, tak to bude určitě úsporný. Chyba lávky. Fakticky je to ten nejméně úsporný spotřebič na trhu.
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Energetický štítek je pro spotřebitele jednoduchá a rychlá informace o energetické spotřebě konkrétního spotřebiče. Tedy byl. Do doby, než se zadrhla aktualizace kritérií a místo přeškálování stupnice A-G se objevilo nové A+. A pak A++ a pak A+++. A ze srozumitelné ekoznačky se stala ekoznačka matoucí. Evropská komise před časem odstartovala generální opravu. A schvalovací proces minulý týden prošel důležitým hlasováním v Evropském parlamentu.
 

Jak může být škálování s A+ až A+++ matoucí? Dvojím způsobem. Jednak si spotřebitel například při výběru pračky může myslet, že A+ bude asi docela úsporný spotřebič. Je to přeci A+! Fakticky však dnes do A+ spadají ty nejméně úsporné pračky, je to ta nejnižší kategorie. Ty nejúspornější se mačkají v kategorii A+++.

Stalo se totiž to, že výrobci jsou ve vývoji úsporných spotřebičů zásadně rychlejší, než jak je pružná aktualizace kritérií pro jednotlivé stupně úspornosti. Když se na to narazilo poprvé, zcela nekoncepčně se prosadil systém přidání A+, čímž se vyrazilo na cestu, která vede do pekla.

Zmatení má ještě druhou rovinu. Zatímco třeba pračky v energetické třídě A se už nesmějí prodávat, protože jsou prostě málo úsporné, u jiných druhů spotřebičů (třeba vysavačů, svítidel nebo televizí) je A stále tou nejúspornější třídou. Energetický štítek coby jednoduchý nástroj pro orientaci spotřebitele prostě časem vzal za své a potřebuje generální opravu. Evropská komise začátkem roku navrhla, aby se energetické štítky vrátily ke škále A-G. Minulý týden Evropský parlament k tomuto návrhu schválil své stanovisko. Jakmile bude návrh finálně přijat, pak by se u prvních skupin spotřebičů změna měla projevit do 21 měsíců, u jiných bude návrat ke stupnici A-G trvat šest let. A u některých spotřebičů + zřejmě zůstane.

Energetický štítek na lednici v době, kdy bylo ještě všechno v pořádku.
Energetický štítek na lednici v době, kdy bylo ještě všechno v pořádku.
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz

Jednou z připravovaných změn je, že nově se provede aktualizace kritérií pro dané energetické skupiny vždy, když se do nejúspornější energetické třídy A dostane 25 % výrobků prodaných na trhu Evropské unie nebo když se 50 % výrobků prodaných na trhu Evropské unie dostane do nejvyšších dvou energetických tříd A a B.

Zároveň by měla vzniknout celoevropská databáze výrobků, která usnadní orientaci spotřebitelům a zjednoduší státům kontrolu správnosti uváděných údajů.

„Další vývoj bude záležet na jednáních s Evropskou komisí a Radou EU. Nové štítky v obchodech naneštěstí nebudou dříve, než tak za dva roky,“ říká Juraj Krivošík ze SEVEn, Střediska pro efektivní využívání energie, které se podílí na vzniku nové legislativy.

Krivošík dodává, že právě schvalovaná úprava se ne úplně všem líbí. „Například třída A bude ze začátku prázdná, aby se nechal prostor technologickému rozvoji a pokroku. To se ale nelíbí výrobcům, protože se bojí, že spotřebitelé nebudou mít motivaci kupovat nové výrobky, když na trhu uvidí jenom třídu B a C. A nedojde jim, že jejich starý spotřebič doma je ještě mnohem horší,“ říká Krivošík.

Podle Stephana Arditiho z organizace European Environmental Bureau, která zastřešuje na 150 evropských občanských sdružení, je návrh pozitivní – zejména tím, že zavádí zpět škálu A-G –, ale má i vážné nedostatky. Odstranění matoucího + totiž nebude úplné, zachovají se u zdrojů tepla. Pozitivní podle Arditiho je zavedení produktové databáze, která pomůže spotřebitelům v orientaci na trhu. Ale nelíbí se mu, že z návrhu vypadla povinnost uvádět spotřebu na reklamách na spotřebiče. Podle Krivošíka to však tak velká škoda není, protože už nyní platí povinnost uvádět na reklamách na spotřebiče jejich energetickou třídu, která je podle Krivošíka pro spotřebitele víc vypovídající než konkrétní údaj v kWh.

Líbí se Vám článek? Přispějete na další?

       

reklama

 
Martin Mach Ondřej
Vydání článku finančně podpořilo Hlavní město Praha v rámci projektu Ekoporadnypraha.cz.


Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist