https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/zahradka-raselinu-nepotrebuje
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zahrádka rašelinu nepotřebuje

25.5.1999 11:58 | PRAHA (EkoList)
Pro zlepšení půdy na zahrádce se nejčastěji používají upravené rašelinové substráty, obohacené o vápník a živiny.
 

Tato metoda je sice účinná, ale není nijak šetrná k životnímu prostředí. Dobývání rašeliny nepříznivě ovlivňuje přírodní ekotopy rašelinišť. Dochází ke změnám prostředí a tím k vymírání mnoha ohrožených druhů flory a fauny.

Pro zahrádkáře, kteří se chtějí chovat ekologicky ale existují substráty, které rašelinu neobsahují. Místo rašeliny je základem takového substrátu tzv. toresa. Jedná se o speciálně připravenou dřevní vlákninu ze smrkového dřeva, která nepoutá dusík, smíchanou s křemenitým pískem a lávovým granulátem. Stromy, ze kterých se tato vláknina vyrábí, nejsou chemicky ošetřované. Směs má drobtovitou strukturu, zaručuje optimální provzdušnění a hospodaření s půdní vláhou, které zajišťuje lávový granulát. Ten zabraňuje předčasnému vysychání půdy a uvolňuje postupně živiny, které jsou vázány na dřevní vlákna. Tato biologická dynamika živin, která napodobuje napodobuje poměry v přírodní lení půdě, podporuje rychlou tvorbu kořenů a přispívá tak ke zdravému vývinu mladých rostlin.

Substrát s toresou se prodává např. pod názvem CELAFLOR NATUREN - substrát pro výsevy a předpěstování sazenic. Jedná se o výrobek rakouské firmy.


reklama

 
Kateřina Ondřejová

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist