https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/zarizeni-na-spalovani-biomasy
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zařízení na spalování biomasy

8.3.2000 17:00 | PRAHA (EkoList)
V minulém čísle EkoListu jsme vám podali základní informace o získávání energie z biomasy. Tentokrát přinášíme informace o jednotlivých druzích zařízení na spalování biomasy. Princip zplynovacího kotle na dřevo ukazuje nákres od firmy Verner.
 

Lokální topidla
Mezi lokální topidla se řadí krbová, klasická, ocelová, kachlová a litinová kamna a cihlové pece. Používají se pro vytápění malých prostor v oblastech, kde je dostatek paliva. Mohou být doplňkem ústředního vytápění, připojená na radiátorový okruh.

Teplovzdušná krbová kamna ohřívají okolní vzduch jeho nasáváním do otvorů mezi vnitřním a vnějším pláštěm topidla. Ohřátý vzduch vystupuje otvory v horní části kamen do místnosti. Podíl sálavé složky tepla od kamen činí cca 25 - 30 % a projevuje se hlavně při chladnutí kamen.

Klasická, ocelová či litinová sporáková kamna jsou kombinací přímotopných a stáložárných kamen. Snadno se rozehřívají, dokonalým spalováním dosahují vysoké výhřevnosti.

Cihlové pece a kachlová kamna na dřevo mají vysokou účinnost, jsou dostatečným zdrojem tepla po celý den. Poskytují příjemné sálavé teplo, čímž jsou ve srovnání s radiátorovým vytápěním úspornější.

Výhodami těchto topidel jsou levný provoz, zejména pokud je vlastní zdroj paliva a možnost kombinace s ústředním vytápěním na plyn nebo elektrickou energii. V přechodném období (jaro, podzim) mohou plně krýt potřebu tepla. Úspory mohou dosáhnout až 30 % původních nákladů. Další výhodou je nízká pořizovací cena zařízení.

Kotle pro ústřední vytápění
Kotle jsou určeny pro ústřední vytápění objektů, jako zdroje k sušárnám nebo pro ohřev užitkové vody. Jsou určeny výhradně pro spalování dřeva, polen, briket či štěpků. Kotle pro rodinné domky pracují obvykle tak, že se nejprve palivo zplyňuje a teprve potom se plyn spaluje. Regulovatelnost výkonu je srovnatelná s plynovými kotli. Přikládá se maximálně 4x za den, popel se vybírá přibližně jednou týdně.

Kotle zplyňující dřevo se prodávají i v Čechách. Dosáhly dobré úrovně a rozdíly mezi jednotlivými druhy jsou spíše v detailech. Pokud jde o škodliviny norma pro tepelné zdroje do 0,2 MW stanoví jen limit oxidů dusíku - 650 mg/m3. Kotle, které chtějí získat certifikát a značku "Ekologicky šetrný výrobek" mají limit zpřísněný - 250 mg/m3. Ze zplyňovacích kotlů na dřevo jsou dosud držiteli známky kotle Verner P25 a P45 a Atmos kombi C20, C40, DC100 a DC-S-GS. Výhody spočívají především v levném provozu, zejména pokud je vlastní zdroj paliva, a dále ve snadné regulovatelnosti.

Kotle pro automatické spalování
Kotle jsou určeny pro velké výkony - do 2,5 MW. Jsou konstruovány jako bezobslužné, pouze s občasným dozorem. Bývají vybaveny automatickým přikládáním paliva a jsou schopny spalovat i méně kvalitní a vlhčí biomasu (dřevní štěpku, kůru, piliny, slámu, papír, atd.).

Kotle nad 100 kW se používají pro průmyslové aplikace nebo v systémech centrálního zásobování teplem. Konstruovány jsou jako stavebnice, skládají se ze tří částí: hořák, dohořívací komora, výměník. Někdy se tato zařízení využívají pro kombinovanou výrobu tepla a elektřiny (kogenerace).

Automatické kotle na spalování dřevní štěpky a pelet s tepelným výkonem 100 - 600 kW se používají ve větších budovách a v menších komplexech budov. Automatické kotle na spalování rozpojené slámy s výkonem od 400 do 1 800 kW se používají pro vytápění skupiny budov nebo menších obcí. Velké automatické kotle na spalování dřevního paliva s výkonem do 10 MW se používají v průmyslu (celulózky), v kotelnách pro systémy centrálního zásobování teplem sídelních celků.

Nejdůležitější zásady
Je třeba začít pečlivým propočtem dostatku kvalitního paliva s ohledem na desetiletou až dvacetiletou životnost kotle. Pro domek bychom měli mít perspektivně 7 - 10 tun dřeva ročně či dvojnásobek štěpků. Navíc je třeba mít zásobu dřeva alespoň rok starého, vyschlého, do 20% obsahu vody. Takže u kotelny by ho mělo být pode střechou v průvanu až 40 m3. Čerstvé dřevo přitom mívá 50 - 55 % vody a i souška z lesa ještě 40 %.

Většinou se nevytápí všechny místnosti. Ve výjimečně chladném počasí jsou ekonomičtější přídavná kamínka. Výkon kotle je třeba využívat na 80 i 100 % (moderní kotle jsou konstruovány tak, že je lze bez problémů krátkodobě přetížit i na 110 % výkonu). V sezóně by se mělo topit tak, aby po 70 % doby neklesl výkon pod 70 %. Je dobré kotel doplnit akumulační nádobou na ohřev vody. Investice se časem vyplatí.

Z hlediska konstrukce kotle platí, že čím větší je prostor pro palivo, vyzdívka a teplosměnné plochy a čím delší cesta spalin, tím je kotel při stejném výkonu lepší (byť zabere víc místa a je dražší). Mívá větší zásobu paliva, nižší emise, větší účinnost. Některé kotle jsou univerzální, lze v nich v případě potřeby topit i uhlím. To však neplatí o všech, proto se informujte dopředu u výrobce.


reklama

 
Lucie Domonkošová

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LD

Libor Dostálek

16.12.2020 17:12
My jsme si koupili designová krbová kamna z https://www.krbova-kamna-eshop.cz/Designova-krbova-kamna-c2_6_2.htm , protože jsem chtěl skloubit zdroj tepla a design. Kotel je taky fajn, ale ten bych musel mít někde schovaný, a to nemám kde. V obýváku bych ho mít nechtěl, takže proto jsme se rozhodli pro krbová kamna.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist