Žárovky končí. Čím je nahradit?
Klasické žárovky končí. Nahradit je mají úspornější zdroje světla. Na ilustračním snímku je žhavé vlákno žárovky.
|
|
Foto: Arnoldius/Wikimedia Commons |
Úplný zákaz prodeje klasických žárovek s čirým sklem a závitem typu E27 bude v roce 2012. „Jedná se o nařízení Evropské komise a parlamentu EU. Na nás je pouze praktické zavedení ekologických, tzv. úsporných zářivek namísto tradičních vakuových žárovek,“ říká Tomáš Bartovský, tiskový mluvčí Ministerstva průmysl a obchodu. Nařízení platí pro všechny státy EU.
„Nahradíme světla z předminulého století výkonnějšími technologiemi a evropské domácnosti přitom budou mít stejnou kvalitu osvětlení, které ale bude úsporné vůči energii, CO2 i peněžence," uvedl evropský komisař pro energetiku Andris Piebalgs. Jak uvedl tiskový mluvčí Jakub Kašpar, české ministerstvo životního prostředí celou akci podporuje.
Podle Evropské komise díky úsporným zářivkám ušetří každý Evropan za elektřinu ročně mezi 25 až 50 eury, tedy zhruba 640 až 1280 korun. Běžné žárovky spotřebují třikrát až pětkrát více elektřiny, než jejich úspornější alternativy.
Roční spotřeba elektřiny, která v EU připadá na svícení, dosáhla podle Evropské komise 112 terawatthodin v roce 2007. To odpovídá 45 milionům tun oxidu uhličitého. Podle Komise bude úspora představovat 40 terawatthodin elektřiny ročně, což odpovídá roční spotřebě Rumunska. Od celkových čísel ušetřené energie je ale potřeba odečíst energii potřebnou pro daleko složitější proces výroby úsporné kompaktní zářivky a pro její následnou likvidaci. Žádná číselná fakta energetické náročnosti výroby a likvidace ale Evropská komise nenabízí.
Na trhu jsou k žárovkám v podstatě tři alternativy: halogenové žárovky, kompaktní úsporné zářivky a LED zdroje světla. Halogenové žárovky nabízejí nejkvalitnější světlo, úspory energie však jen 20 % až 30 %, životnost je ve srovnání s obyčejnými žárovkami dvojnásobná. Kvalitní kompaktní úsporné žárovky vydrží svítit 10-20x déle než obyčejná žárovka a ušetří 80 % energie. Nejmodernější náhradou žárovky je LED zdroj světla – životnost je udávaná kolem 50 tisíc hodin, úspory energie 80 %, zatím však nahradí jen slabší žárovky (okolo 40 W).
Kvalitní kompaktní zářivka by měla průměrně vydržet až 20 tisíc hodin svícení, tedy 20 krát více než obyčejná žárovka, a spotřebovat třikrát až pětkrát méně energie. Ovšem má i své nevýhody. „Je mnohonásobně dražší a její životnost se velmi zkrátí v místnostech, kde se často rozsvěcí a zhasíná, například na toaletě, chodbě, v koupelně či sklepě. Tady je z hlediska životnosti finančně daleko výhodnější užít halogenové žárovky, neboť vydrží více tzv. cyklů, tedy počet zapnutí a vypnutí,“ říká Juraj Krivošík, ředitel společnosti SEVEn. „Samozřejmě se dají využít i „úsporky“, ale dražšího typu. Její životnost najdete na obalu, nejlepší jsou ty s životností od 10 - 15 tisíc hodin. Ty nejlevnější za 50 korun s 3 až 6 tisíci hodinami nepřetržitého svícení vydrží asi 10 tisíc cyklů.“
Renomované firmy nabízejí úsporné zářivky, které vydrží téměř neomezený počet sepnutí a při průměrném denním svícení 2,7 hodin mají životnost až 20 let.
Vlastností úsporných zářivek je i delší doba, než se plně rozsvítí, což je například pro toalety a koupelny nepraktické. U těch nejkvalitnějších kompaktní zářivek se rozsvítí světlo na 90 % své maximální hodnoty do dvou sekund. Rozdíl zbylých 10 %, který doběhne během půl minuty, již podle Krivošíka lidské oko nerozezná. Běžné úsporky však mají dobu plného rozzáření několikavteřinovou či běžně půlminutovou. Pokud chcete používat plynulé stmívání, musíte si pořídit kompaktní zářivku, která je k tomu určená.
Kompaktní úsporná zářivka má deset krát delší životnost než klasická žárovka a pět krát menší spotřebu energie.
|
||
Foto: Lcarsdata/Wikimedia Commons |
Možné zdravotní riziko představují úsporné zářivky tím, že obsahují 3 až 5 mg rtuťových par. Podle Petra Lebenharta z hygienické stanice Hl. M. Prahy však velké nebezpečí nehrozí: „Ještě jsem nezažil, aby se úsporná zářivka vyloženě rozlétla, většinou jen praskne. Jedinou zásadou je vše uklidit. Zamést a vyvětrat místnost průvanem. Ruce pak omýt vodou a mýdlem,“ radí Lebenhart.
Britské ministerstvo životního prostředí v této souvislosti dává spotřebitelům jednoduchou radu: Vyvětrat místnost asi na 15 minut, dát pozor, aby nedošlo k nadýchání par z prasklé zářivky a zničené zářivky následně skladovat v plastových pytlích.
Když kompaktní zářivky doslouží, stává se z nich nebezpečný odpad. Pokud by nebyly recyklovány, mohla by se rtuť dostávat do životního prostředí. V České republice hraje ve sběru zářivek hlavní roli kolektivní systém Ecolamp. Nezisková organizace zajišťuje sběr, svoz a zpracování osvětlovacích zařízení bez ohledu na značku svítidla. Spolupracuje s téměř 450 sběrnými dvory měst a obcí a více jak tři tisíce obcí pokrývá mobilním sběrem. „Sběr trubicových, úsporných zářivek, výbojek a svítidel probíhá také prostřednictvím maloobchodní a velkoobchodní prodejní sítě, což je asi 800 provozoven na celém území ČR,“ říká Zuzana Křenková ze společnosti Ecolamp. Klasické žárovky neobsahují nebezpečné látky a mohou se vyhodit do směsného odpadu.
V minulém roce skončilo ve sběrných dvorech 39 procent veškerých světelných zdrojů a svítidel,zbytek skončil v popelnicích. „Je to úspěch, neboť ještě před třemi lety zůstávalo netříděno 72 procent těchto produktů,“ vysvětlila Křenková.
Dostane-li se rtuť do smíšeného odpadu a následně do spalovny, netřídí se a absolvuje klasický spalovací proces. „Projde pračkou spalin, a následně se voda s obsahem rtuti vysráží přes tzv. filtrační koláč, který odděluje těžké kovy. Dále je likvidována jako nebezpečný odpad,“ vysvětlil Jiří Tomeš ze spalovny Termizo v Liberci. Pokud se vyhozená úsporná zářivka dostane na skládku komunálního odpadu, může zde přispět ke znečištění nebezpečnými látkami, které mohou uniknout mimo skládku. „Jde však o jakousi daň za to, kolik energie celým tímto procesem výměny úsporných zářivek ušetříme. Nejvíce rtuti totiž stále vzniká při spalování černého uhlí, tedy jde v tomto případě o nesrovnatelné množství,“ říká Milan Havel, expert pro oblast odpadů ze sdružení Arnika.
Britský deník The Sunday Times upozornil na fakt, že za energeticky úsporné svícení zaplatí vysokou cenu v podobě zničeného zdraví a životního prostředí Čína. Vysoká evropská poptávka po úsporných zářivkách s obsahem rtuti totiž vede v dílně světa k prudkému růstu jejich produkce a znovuotevírání dolů na rtuť.
LED žárovka osazená 38 diodami. Extrémně nízká spotřeba, extrémně dlouhá životnost. A zatím vysoká cena.
Licence: Volné dílo (public domain)
|
|
Foto: Ocrho/Wikimedia Commons |
Problém může být s tím, že do mnoha svítidel nelze kompaktní zářivku nainstalovat. U jiných svítidel je sice instalace možná, ale vzhledem k jejich velikosti a tvaru dojde k zásadní změně optických vlastností svítidla. U některých svítidel mohou přestat plnit svou funkci stínítka, neboť některé typy úsporných zářivek jsou delší a vyčuhují ven. Některé druhy svítidel s nainstalovanou kompaktní zářivkou vypadají nevkusně, jedná se zejména o historická či historizující svítidla se žárovkami napodobujícími svíčky. Zde je možná náhrada klasické žárovky halogenovou žárovkou, která se vyrábí ve stejných tvarech jako žárovka klasická a jedná se jen o její zdokonalenou podobu. Svítí zde také rozžhavené vlákno, ale jsou využívány nové technologie (odraz tepla zpět k vláknu, halogenový kruhový proces apod.), což umožňuje efektivnější využití energie.
Nejúspornější zářivky, jaké trh nabízí, zatím nejsou schopny dosáhnout kvality denního světla. Podle generálního ředitele společnosti Philips ČR Arno Krause jsou na tom z tohoto hlediska nejlépe právě halogenové žárovky.
Halogenové žárovky jsou vhodné například k užití i na schodištích bytových domů. Jednak jim nevadí časté spínání, jednak jejich oproti úsporným zářivkám nižší cena nebude takovým lákadlem pro nenechavce.
V obchodech se objevují i LED diodové žárovky. Diody se zatím nejčastěji využívaly jako kontrolková světla u spotřebičů či na displayích. Jejich extrémně nízká spotřeba energie je však dostala i do tzv. čelovek a příručních svítilen, do reflektorů automobilů a v neposlední řadě se prodávají také jako alternativa ke klasickým žárovkám. Pořizovací cena diodové náhrady je oproti klasické žárovce veliká – za ekvivalent 20 W žárovky zaplatíte kolem 200 Kč -, spotřeba je však jen 1,5 W. Provozní náklady jsou naopak řádově nižší než u žárovky.
Komise nedávno představila další nařízení, které zavede úspornější světla v pouličních lampách, kancelářích nebo průmyslových závodech. Nové nařízení by mohlo snížit jejich odběr energie až o 15 procent. Evropská komise chce také například snížit spotřebu energie u set-top boxů, jenž by v roce 2014, kdy má jejich využívání vrcholit, mohla klesnout ze 14 terawatthodin na pět terawatthodin ročně.
Další informace:
Přečtěte si výsledky testu úsporných zářivek: Test MF DNES: I se špatnou úspornou zářivkou ušetříte.
CO JE CO?
Klasická žárovka - funguje na principu zahřívání tenkého vodiče elektrickým proudem, který jím protéká. Vlákno se vyrábí z wolframu, na který se nanese getr (nejčastěji červený fosfor). Ten se po rozžhavení vlákna vypaří a společně s plyny nečistot, které se nepodařilo z žárovky odstranit, se srazí na stěnách baňky. Teplota vlákna je asi 2200 °C u vakuových žárovek, přibližně 2600 °C u žárovek plněných plynem a kolem 3000 °C u promítacích a fotografických žárovek. Halogenové žárovky – zdokonalená obdoba klasických žárovek. Má o 30 % nižší spotřebu energie a 2x delší životnost. Rozsvítí se okamžitě. Náplní bývají páry jodu nebo bromu pod nízkým tlakem. Nevadí jim časté spínání. Baňka žárovky je za provozu velmi teplá, při prasknutí existuje možnost vzniku požáru, poškození předmětů, nebo popálenin. Kompaktní úsporné zářivky – malé zářivkové zdroje mají šroubovací žárovkovou nebo dvoukolíkovou paticí na 230V. V porovnání se žárovkami mají při srovnatelném světelném výkonu 3-5 x menší spotřebu a 10 - 20 x větší životnost, než žárovka. Interval plného rozsvícení je od dvou sekund do půl minuty, podle kvality. Pro časté spínání je třeba si pořídit kvalitnější typy, jinak se výrazně zkracuje životnost. Obsahují malé množství rtuti, která představuje určité riziko, jak při výrobě, rozbití při užívání, tak pro životní prostředí. LED – světlo vyzařující dioda, tedy elektronická součástka s dvěma elektrodami, mezi nimiž proudí elektrický proud. Jejich výhodou je nižší spotřeba elektrické energie, delší životnost oproti standardním typům osvětlení. Vhodné jsou například pro orientační, celonoční svícení, nouzové východy. Nejčastěji je najdeme v televizi, v mobilu, v měřících přístrojích i testerech a světelných kontrolkách, v dopravním značení atd., objevují se však už i jako alternativa klasickým žárovkám. Vykazují životnost 50 000 provozních hodin. Nedosahují intenzity světelnosti žárovky. Možno často rozsvěcet. Rychle se rozsvěcí. Zdroj: www.wikipedia.cz, www.elektrika.cz, www.stavebnictvi3000.cz. |
reklama