https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/ziva-zahrada-v-patek-zacne-vanocni-pozorovani
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Živá zahrada: v pátek začne vánoční pozorování

22.12.2022 06:06 | PRAHA (Ekolist.cz)
Nic nevidím!
Nic nevidím!
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Justina Danišová / Učíme se venku
V pátek začíná další zimní kolo soutěže Živá zahrada. Po celé vánoční svátky se budou na zahradách pozorovat ptáci. Potvrdí se minulé roky, kdy nejčastěji se vyskytujícím ptačím druhem na zahradě byla sýkora koňadra? Získá letos alespoň jedna zahrada titul Živá zahrada? O soutěži informuje pořadatel Český svaz ochránců přírody.
 

Soutěž je určena všem lidem, kteří mají zahrady. Cílem je na nich v předepsané prosincové a květnové dny napočítat co nejvíce divokých zvířat. Za pozorování takových živočichů získávají zahrady body. A jen ty nejlepší z nejlepších pak po 3 a více letech mají šanci získat titul Živá zahrada.

V tomto roce se to zatím žádné zahradě nepovedlo, ale zimní kolo to může ještě změnit.

Soutěž vyhlásil Český svaz ochránců přírody v roce 2004. Reagoval tak na tehdy populární trendy zahrad s dokonalými trávníky, s krásnými, ale nepůvodními rostlinami, a plné pesticidů – tedy bez života.

Živá zahrada přináší pravý opak, láká přírodu. Soutěžící tak pomáhají vytvářet náhradní prostředí pro život divokých zvířat.

Na zahradách lze často zvířatům – ať už jde o motýli, žáby, ptáky či ježky – vytvořit lepší životní podmínky, než mají v okolní zemědělské krajině.

Živá zahrada zároveň přináší unikátní soubory dat o stavu běžných druhů zvířat. Během devatenácti let trvání například potvrdila pozvolný návrat vrabce domácího či vlaštovky obecné do naší krajiny, či naopak úbytek zvonka zeleného či vliv epidemie viru USUTU v letech 2018/2019 na populaci kosa černého.

Hlavním cílem však je naučit uživatele zahrad poznávat přírodu a životní potřeby divokých zvířat. I proto jsou významnými účastníky soutěže školy. Těch se svými zahradami soutěží již více jak 50. A i mezi školními zahradami se najdou držitelé titulu Živá zahrada.

Více informací včetně přihlášky do soutěže a pozorovací karty najdete na www.zivazahrada.cz.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist