https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zelena-usporam/do-hustopeci-nad-becvou-dorazily-tri-uhlikove-filtry-pomuzou-s-cistenim-vody
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Do Hustopečí nad Bečvou dorazily tři uhlíkové filtry, pomůžou s čištěním vody

14.5.2025 19:03 (ČTK)
Likvidace následků požáru cisteren s benzenem v Hustopečích nad Bečvou.
Likvidace následků požáru cisteren s benzenem v Hustopečích nad Bečvou.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Do Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku, kde na konci února vykolejil vlak s toxickým benzenem, dorazily tři filtry s aktivním uhlím. Čistit budou minimálně následujícího půl roku čerpanou kontaminovanou podzemní vodu, řekla mluvčí České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Miriam Loužecká.
 
Jde o jedno ze zásadních opatření, které navrhla v plánu sanační firma. Filtry umožní čerpání kontaminované podzemní vody v množství zhruba 400 až 500 metrů krychlových denně, což je zhruba 12 vlakových cisteren. Jejich zprovoznění se předpokládá do konce května.

"Na lokalitu byly v úterý dopraveny tři obří filtry s aktivním uhlím o objemu 20 metrů krychlových. Vysoké jsou přibližně 7,6 metru a jejich průměr je 2,5 metru. Sloužit budou k čištění části čerpané kontaminované podzemní vody. Vyčištěná voda se pak bude zasakovat zpět do půdy na lokalitě nebo vypouštět do přilehlé vodní nádrže. Nasorbované aktivní uhlí bude následně odváženo a regenerováno tak, aby bylo možné filtry znovu použít," uvedla mluvčí inspekce.

Díky nasazení filtrů s aktivním uhlím bude možné denně vyčerpat zhruba 400 až 500 metrů krychlových kontaminované podzemní vody. "Na lokalitě budou minimálně po dobu první fáze sanačního projektu, tedy minimálně půl roku," doplnila Loužecká. Inspekce již dříve uvedla, že kontaminovaná podzemní voda na místě havárie by se takto měla vyčistit z více než 90 procent. Metoda využití uhlíkových filtrů již byla aplikována v USA i v Evropě, využívá se i v jiných případech, nejen u kontaminace benzenu, řekl již dříve ČTK ředitel ČIŽP Petr Bejček.

Následky ekologické havárie likviduje speciální sanační firma, na místě pracují stále i hasiči; těžká technika Záchranného útvaru Hlučín pokračuje v přípravných pracích na železničním svršku pod režií Správy železnic. Odborníci nadále monitorují stav ovzduší i kvalitu vody, výsledky jsou stále příznivé. Během dubna se situace stabilizovala i na nejvíce zasaženém jezeře č. 6. Kvůli ekologické havárii platí v lokalitě stále stav nebezpečí, prodloužen je do 27. května.

Alena Horáková gcm


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

rl

rýpal lesní

15.5.2025 13:07
1*
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist