https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zelena-usporam/mezi-nove-objevenymi-druhy-v-amazonskem-pralese-je-take-obojzivelna-mys
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Mezi nově objevenými druhy v amazonském pralese je také obojživelná myš

24.12.2024 02:01 (ČTK)
Mezi 27 druhy, které v roce 2022 objevili členové expedice v peruánské části amazonského pralesa, je například obojživelná myš. Ta má prsty částečně srostlé blanami a živí se vodním hmyzem. S odvoláním na americkou neziskovou organizaci Conservation International to uvedla agentura Reuters.
 
Vědci také objevili nový druh myši s bodlinami či zakrslé veverky veliké jen 14 centimetrů, osm nových druhů ryb, tři nové druhy obojživelníků a deset nových druhů motýlů, řekl Trond Larsen z Conservation International. Podle něj vědci objevili dalších 48 druhů, které by mohly být nové, ale je potřeba další výzkum.

"Veverka se snadno vejde do dlaně. Je rozkošná a má krásnou kaštanovou barvu. Rychle skáče a schovává se ve stromech," popsal Larsen jeden z nově objevených druhů. Jeho dalším oblíbeným objevem je ryba z čeledi krunýřovitých.

Nové druhy byly objeveny v Alto Mayo v severním Peru, chráněné oblasti s několika ekosystémy, domorodými územími a vesnicemi. "Objevit tolik nových druhů savců a obratlovců je opravdu neuvěřitelné, zvlášť v krajině, která je tak silně ovlivněná lidmi jako Alto Mayo," řekl Larsen.

Expedici, která se do oblasti vydala v červnu a červenci 2022, tvořilo 13 vědců, místní technici a členové domorodých skupin obyvatel. Podle Larsena bylo skvělé s nimi pracovat, protože mají rozsáhlé vědomosti o lesích, zvířatech a rostlinách.

Expedice díky fotopastem, zvukovým snímačům a vzorkům DNA zaznamenala celkem 2046 druhů. Devětačtyřicet z nich bylo klasifikováno jako ohrožené, včetně chápana hnědého a stromové opice. Podle Larsena objevy zdůraznily potřebu zkoumanou oblast chránit.

"Pokud nyní nebudou učiněny kroky k ochraně těchto lokalit a k obnově části krajiny, je silně pravděpodobné, že se v dlouhodobém horizontu nezachovají," dodal Larsen.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JN

Jan Novák

24.12.2024 12:13
Jen z drobného češtinářského soudku, díky zavedenému českému názvosloví jde velice snadno odhalit, zdali je článek víceméně doslovný překlad z angličtiny. Ve článku zmiňovaná "obojživelná myš" i "bodlinatá myš", patřící do rodů Daptomys a Scolomys, jsou součástí čeledi Cricetidae a podčeledi Sigmodontinae. V češtině jde tedy o křečky, nikoliv myši.

https://www.conservation.org/stories/new-discoveries-in-a-changing-landscape-uncovering-alto-mayos-hidden-biodiversity

https://www.biolib.cz/cz/taxon/id36435/

https://www.biolib.cz/cz/taxon/id2079428/
https://www.biolib.cz/cz/taxon/id36871/
Odpovědět
PK

Pavel Karel

25.12.2024 08:17 Reaguje na Jan Novák
Díky panu Novákovi, za další z důkazů o neschopnosti strojového učení (v doslovném překladu AI=umělá inteligence :D) beze zbytku nahradit lidský mozek!
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist