https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zelena-usporam/nku-kotlikove-dotace-snizily-znecisteni-dotace-v-prumyslu-pomohly-minimalne
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

NKÚ: Kotlíkové dotace snížily znečištění, dotace v průmyslu pomohly minimálně

29.10.2024 12:51 | PRAHA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Takzvané kotlíkové dotace, určené na výměnu nevyhovujících kotlů v domácnostech, přispěly v letech 2014 až 2022 ke snižování znečištění ovzduší. Naproti tomu dotace určené na snižování emisí z průmyslu se na snížení objemu vypouštěných škodlivých látek, jako jsou oxid siřičitý a oxidy dusíku, podílely jen minimálně. Uvedl to Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) ve zveřejněné tiskové zprávě k výsledkům kontroly dotací určených na zlepšování kvality ovzduší. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) s některými závěry v tiskové zprávě NKÚ nesouhlasí. Celkový přínos vynaložených peněz podle něj vystihují nepřesně.
 
Kontrola prověřovala 16,2 miliardy korun vyplacených v letech 2014 až 2022 ze státního rozpočtu a z EU na projekty zaměřené na zlepšování kvality ovzduší. NKÚ uvádí, že MŽP vynaložilo až 103,5 milionu korun určených na omezování prašnosti v průmyslu neúčelně. Peníze podle NKÚ směřovaly na nákupy zařízení, jejichž hlavním účelem nebylo snižování prašnosti. Šlo podle něj zejména o kolové nakladače.

Tvrzení o neúčelně vynaložených penězích ministerstvo odmítá. Nakladače podle něj fungují jako nosiče zametacích nástaveb. "V rámci provozu v dotčených průmyslových provozech přispívají k významnému omezení prašnosti," argumentuje resort.

Ministerstvo životního prostředí podpořilo 111 000 výměn nevyhovujících kotlů v domácnostech celkovou částkou 12,7 miliardy korun. "Tyto výměny přispěly ke zlepšení kvality ovzduší a snížily závislost na fosilních palivech. V letech 2014 až 2022 se kotlíkové dotace podílely na snížení objemu vypouštěných prachových částic 18 procenty. Peněžní prostředky vynaložené na výměny nevyhovujících zdrojů vytápění domácností za kotle s nižšími emisemi znečišťujících látek tak NKÚ vyhodnotil jako účelné," stojí ve zprávě úřadu. Kontrolní úřad ale poznamenává že v době ukončení kontroly zůstávalo v provozu ještě více než 150.000 nevyhovujících kotlů 1. a 2. emisní třídy. Od září letošního roku přitom platí zákaz jejich provozování.

Na snižování emisí z průmyslu vynaložilo ministerstvo v letech 2014 až 2022 celkem 2,9 miliardy korun. "Ačkoliv je průmysl významným zdrojem znečištění ovzduší oxidem siřičitým a oxidy dusíku, přispěly podle NKÚ vynaložené prostředky ke snížení těchto vypouštěných emisí jen minimálně - méně než jedním procentem," uvádí NKÚ.

MŽP v reakci uvedlo, že snížení emisí oxidu siřičitého a oxidů dusíku bylo pouze vedlejším cílem finančním podpory. Hlavním cílem dotací směřovaných do průmyslu podle něj bylo snížení emisí prachových částic. "A právě u těch, jak vyplývá ze zprávy NKÚ, došlo ke značnému snížení díky dotacím MŽP," poukazuje resort. Snížení emisí prachových částic je v rozporu s vyzněním tiskové zprávy NKÚ významné, uvedlo ministerstvo.

Kontrolní úřad připomíná, že v roce 2015 schválila vláda cíl dosáhnout plnění imisních limitů na území ČR stanovených právními předpisy ČR i EU v roce 2020. "NKÚ při kontrole zjistil, že tento cíl ve stanoveném termínu splněn nebyl. V uvedeném roce i v letech následujících byly některé imisní limity nadále významně překračovány, a to zejména v Moravskoslezském, Olomouckém a Zlínském kraji, což má negativní dopad na zdraví obyvatel," stojí ve zprávě NKÚ. Podle Evropské agentury pro životní prostředí je znečištění ovzduší vůbec největším zdravotním rizikem souvisejícím s životním prostředím v Evropě, podotýká úřad.

Plnění imisních limitů je celoevropský problém, v roce 2020 ale mělo Česko do té doby nejlepší kvalitu ovzduší a pozitivní trend trvá, uvedlo MŽP. Připouští, že vytčené cíle byly splněny o něco později než v roce 2020. "Důvody jsou však komplexní a zahrnují vlivy na místní, národní i mezinárodní úrovni," hájí postup ministerstvo.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist