Uhelné elektrárny v Ústeckém kraji emisní limity plní, uvedli vlastníci
"Je třeba konstatovat, že veškeré žebříčky sestavované aktivisty bývají silně zavádějící, protože většinou nerespektují výši výroby za dané období, čímž poněkud zkreslují jakákoliv meziroční srovnání," řekla ČTK Eva Maříková, mluvčí skupiny Sev.en Energy, která vlastní elektrárnu Počerady a Chvaletice. V Počeradech u Loun podle Maříkové aktuálně vrcholí opravy výrobních bloků. "Díky miliardovým investicím již nyní elektrárna plní 23 ze 24 přísných limitů EU. Zbývá to nejsložitější a časově nejnáročnější, a to snížení emisí rtuti," uvedla.
Elektrárna Tušimice na Chomutovsku plní veškeré emisní limity stanovené českou i evropskou legislativou, řekl ČTK mluvčí ČEZ Ota Schnepp. "V letech 2021 a 2022 zde byly za zhruba dvě miliardy korun nainstalovány látkové filtry ke snížení emisí rtuti a prachu tak, aby i v tomto případě byly splněny stále se zpřísňující limity," uvedl. Emise oxidu uhličitého pak korespondují s vyrobeným teplem. V elektrárně Tušimice bylo v roce 2023 vyrobeno o 5,4 procenta více tepla než v roce 2022, což odpovídá nárůstu o 5,2 procenta, řekl mluvčí. "Je jasné, že výroba elektřiny a tepla z uhlí postupně končí. ČEZ postupně své uhelné zdroje odstavuje a investuje desítky miliard korun do přechodu na nízkoemisní zdroje. Během této dekády nás čeká masivní útlum uhlí, a tím pádem i výrazné snížení emisí produkovaných uhelnými elektrárnami a teplárnami," dodal Schnepp.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (1)
Pavel Karel
16.10.2024 10:59Jinak výstřik mluvčího ČEZ měl správně znít " ČEZ postupně své uhelné zdroje odstavuje, aby je za korunu převedl na spřátelené oligarchy politiků, kteřím tito naoplátku platí předvolební kampaně..."